Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi proszę co jest złego w przejściu na cyfrowy pieniądz i całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego. Jeśli uczciwie pracuje i zarabiam, niezależnie czy jest to UoP czy działalność gospodarczą, to wszystkie dochody mam udokumentowane. Jeśli coś spada mi z nieba, czyli wygrywam na loterii, dostaję spadek po babci czy rodzice mają kaprys i przelewają mi dwie bańki w ramach wsparcia, to również - według obowiązujących przepisów - mogę to wykazać i po opodatkowaniu (lub nie) mieć w posiadaniu.
Jak dla mnie pieniądza cyfrowego boją się przede wszystkim fani roboty na czarno, kasy do ręki i wyznawcy zasady "taniej kupię, drożej sprzedam to wódki się też napiję".
PS. Proszę darować sobie argumenty o braku wolności, bo żyjąc w obecnie obowiązującym systemie ekonomicznym nie różnimy się wiele od niewolników, no chyba, że ktoś chce być menelem albo żulem to wtedy generalnie może robić co chce. Reszta pracuje, zarabia, jakoś tam sobie radzi i przyjmuje obecnie obowiązujący system gospodarczy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

#gotowka #pieniadze #gospodarka #polska #gielda
  • 471
Jak mogą mi zablokować gotówkę? Muszą mnie fizycznie dorwać z walizką.


@Adolf_HODLer: Blokują konto, nie wypłacisz swojej gotówki.
Jeśli nie trzymasz pieniędzy na koncie to możesz do woli płacić kartami z nimi nie spiętymi, tak samo jak gotówką.
Popatrz na pragmatyczny naród Niemiecki, oni dalej lubią i chętnie korzystają z gotówki, we Włoszech to samo.

To, że ktoś nam coś wciska nie zawsze jest dla nas dobre to też można wywnioskować z historii naszego kraju.


@Erwos: W Niemczech głównie kojarzę przeklęte EC Card
https://www.iamexpat.de/expat-info/german-expat-news/germanys-beloved-ec-card-girocard-about-disappear
Gotówka w drugiej kolejności.
Płatność kartą nie jest problemem, problemem jest PiS u władzy, który zachwyca się PRLem i naśladuje Gierka
@void1984: gotówka = papier w łapie / przysłowiowej skarpecie. Odróżniam to od pieniądzy na koncie które można zablokować bo się "finansuje terroryzm" albo jawnie ukraść depozyty jak kilka lat temu na Cyprze. Przez gotówkę mam na myśli fizyczne papierki którymi mogę się wymieniać z drugim człowiekiem i żaden bank ani rząd o tym nie wie, a jedynym sposobem żeby mnie z tego okraść jest włamanie do domu / kradzież portfela.
@Adolf_HODLer: Tak samo w domu możesz mieć karty prepaid, albo karty do kont za granicą.

żaden bank ani rząd o tym nie wie, a jedynym sposobem żeby mnie z tego okraść jest włamanie do domu / kradzież portfela.

Nie, tak to działają tylko monety. Banknoty mają numery seryjne i już teraz część z nich jest usuwana z możliwości płacenia.
W przyszłości rejestracja numerów będzie zupełnie automatyczna (jak teraz gdy lądują we
@void1984: >
Nie, tak to działają tylko monety. Banknoty mają numery seryjne i już teraz część z nich jest usuwana z możliwości płacenia. W przyszłości rejestracja numerów będzie zupełnie automatyczna (jak teraz gdy lądują we wpłatomatach).<
Masz z tym rację, ciekawe spostrzeżenie. Nówki nie śmierdzą i zajmują mniej miejsca, ale jednak są namierzalne. Taką zwykła niewydawaną w dużych ilościach naraz z banku gotówkę ciężko jest całkowicie zblokować, ewentualnie na poziomie lokalnym.