Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 23
@Rabissimo: W obecnym czasie w miarę bezpiecznym rozwiązaniem jest postawienie najpierw stanu surowego otwartego lub lepiej zamknietego za własne pieniądze. Dopiero wtedy dobrze jest zrobić rzetelny kosztorys i z czymś takim udać się do banku po kredo. Wtedy masz większe szanse, że zmieścisz się w zakładanym budżecie. No i wkład własny jest już dość wysoki, wliczając w to działkę.

Dla ludzi z takimi zarobkami, budujących dom na kredyt z wkładem 10%,
ale to nie tylko u nas tak jest. Za granicą ludzi stać na własny dom/mieszkanie?


@wooster: tak, stać znacznie prościej niż u nas. Minimalna pensja w Niemczech wystarcza na podstawowe potrzeby (nie licząc najtańszych produktów), utrzymanie auta, pojechanie na wakacje i odkładanie co miesiąc. U nas ledwie starcza na podstawowe produkty żywnościowe i tyle. W innych krajach, jest po prostu z czego zrezygnować w wydatkach, jeśli chcemy więcej odłożyć, przykładowo odpuścić
Za granicą ludzi stać na własny dom/mieszkanie


@wooster: bylo stac do wczesnych 2000. Pozniej juz magiczny pieniadz fiducjarny z drukarki spowodowal taka spekulacje na mieszkaniach ze wiekszosc mlodych na zachodzie miesza z rodzicami.
@manualnyautomat: ja z różową w 2018 jak jeszcze prowadziłem budżet domowy mieściłem się w 3k zazwyczaj nie wliczając kredytu, jeśli przekraczałem to tylko wtedy gdy w danym miesiącu dużo podróżowaliśmy (czasem transport stanowił ponad 30 procent wszystkich wydatków). My byliśmy wtedy młodsi i od tego czasu inflacja mocno poszła w górę ale myśle, że w kwocie o której piszesz jak najbardziej się da przeżyć.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tomek_27: ja teraz z różową (oboje u26) mamy dochód rzędu 10k netto miesięcznie, nie wyobrażam sobie w tej chwili wyczyścić konta i ruszać z budową domu XD może gdyby crmy materiałów i usług były jak 3 lata temu, ale nie w takiej sytuacji xd
sam fakt ze ktoś o to pyta powinien być czynnikiem za tym by kredytu km nie dawac


@eskejper: to gdzie można sobie wyliczyć zdolność? Nie chce mi się iść do banku i udawać, że chcę kupić coś konkretnego, żeby mi wyliczyli.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@kicipuci: w sumie mielismy podobne zarobki w 2017, tylko w Euro. Kredyt wzięty na 150k/30 lat. Oprocentowanie stałe 1.8% na 10 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mieszkanie 110m2 500m od Hagi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wychodzi na to, że mieszkania/domy w pl są za drogie ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qusqui21: w listopadzie 2021 sprawdzałem naszą zdolność kredytową, i wychodziło z 750k euro +Amy mieszkanie warte z 300k - 20k pozostałej hipoteki. Chyba za milion euro udało by się kupić jakiś dom w NL?