Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 107
@tomek_27: żyją sobie tacy ludzie zarabiają mało ale sobie radzą, planują przyszłość, przychodzi wykopek (któremu mama już kaze iść spać bo późno) i stwierdza że za takie pieniądze się żyć nie da iks iks de
  • Odpowiedz
ale to nie tylko u nas tak jest. Za granicą ludzi stać na własny dom/mieszkanie?


@wooster: tak, stać znacznie prościej niż u nas. Minimalna pensja w Niemczech wystarcza na podstawowe potrzeby (nie licząc najtańszych produktów), utrzymanie auta, pojechanie na wakacje i odkładanie co miesiąc. U nas ledwie starcza na podstawowe produkty żywnościowe i tyle. W innych krajach, jest po prostu z czego zrezygnować w wydatkach, jeśli chcemy więcej odłożyć, przykładowo
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@tomek_27: może mają tyle na papierze a drugie tyle pod stołem. Znam trochę ludzi co po robocie robią jakieś fuchy i wyciągają jeszcze ze dwie wypłaty.
Oni pytają o zdolność, jak dostaną kredyt to banku nie będzie interesować skąd wezmą kasę
  • Odpowiedz
Za granicą ludzi stać na własny dom/mieszkanie


@wooster: bylo stac do wczesnych 2000. Pozniej juz magiczny pieniadz fiducjarny z drukarki spowodowal taka spekulacje na mieszkaniach ze wiekszosc mlodych na zachodzie miesza z rodzicami.
  • Odpowiedz
@manualnyautomat: ja z różową w 2018 jak jeszcze prowadziłem budżet domowy mieściłem się w 3k zazwyczaj nie wliczając kredytu, jeśli przekraczałem to tylko wtedy gdy w danym miesiącu dużo podróżowaliśmy (czasem transport stanowił ponad 30 procent wszystkich wydatków). My byliśmy wtedy młodsi i od tego czasu inflacja mocno poszła w górę ale myśle, że w kwocie o której piszesz jak najbardziej się da przeżyć.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tomek_27: ja teraz z różową (oboje u26) mamy dochód rzędu 10k netto miesięcznie, nie wyobrażam sobie w tej chwili wyczyścić konta i ruszać z budową domu XD może gdyby crmy materiałów i usług były jak 3 lata temu, ale nie w takiej sytuacji xd
  • Odpowiedz
sam fakt ze ktoś o to pyta powinien być czynnikiem za tym by kredytu km nie dawac


@eskejper: to gdzie można sobie wyliczyć zdolność? Nie chce mi się iść do banku i udawać, że chcę kupić coś konkretnego, żeby mi wyliczyli.
  • Odpowiedz