Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 59
Uuu. Rynek wycienia już więcej niż 4 podwyżki stóp w tym roku przez FED.
Cały czas nie dowierzam :) jak można było się zapakować w kredyty przy Wioborze 0.23%? Przecież margines na spadki to był 0.23% :) a margines na wzrosty nieskończony.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie
źródło: comment_16432591288FhAWAHcxKu6CaKLxDk5yQ.jpg
  • 81
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Tigermass:

a kto pisze o interesie na nieruchomosciach? To tak jak z autem, ono tez traci na wartosci, ale sie kupuje.


Całe szczęście, że już do tego doszliśmy :) Bo retoryka na tagu do tej pory zgoła inna.
Powtórzymy.
Nieruchomości to teraz już żaden interes! A nawet gwarantowana strata.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Tymajster: tak wiem. Codziennie mijam na ulicach całe miasteczka kartonowe w których mieszkają ludzie, którzy tylko czekają aby się zakredytować po same jajca na własny kurnik.

PS. Weź sobie nie żartuj. 50% Niemców może sobie wynająć mieszkanie, a biedy Polaczek musi wejść w kredo po same jajca na klite wątpliwej jakości, bo musi gdzieś mieszkać i nie ma innych możliwość. Ten naród zawsze będzie dymany.
@pastibox: ty sobie nie żartuj. Poważny inwestor z piwnicy o siodmej rano na Wykopie.
Pieprzysz jakies farmazony o zwrotach, stopach, inwestycjach, interesach. A ludzie po prostu sobie chcą kupic własne cztery kąty.
Weź powiedz małżeństwu.przed 30, którzy chcą miec dziecko, żeby poczekali jeszcze 4 lata to im st00pki spadną, to cię zabiją śmiechem.
Niektórzy mają lepsze rzeczy do roboty, niż robienie sensu życia z jakichś konferencji FED.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tymajster: widzę, że kolega zapakowany po jajca w 2020-2021 :) bo wyczuwam dziwna nerwowość. Ale teraz to są tłumaczenia, bo przecież i tak potrzebowałem tego mieszkania :). PS. Żadne stópki nie spadną a przynajmniej na razie, a po drugie to chyba ty czekałeś na taki moment aby wejść na historycznie najniższych? Jeżeli chodzi o małżeństwo przed 30 to dla nich teraz będzie najlepiej jak te stopy będą możliwe najwyższe, wtedy kupią
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@szymkov:

więc kupują kiedy uznają że dla nich to dobra decyzja


Wiem. Dlatego większość wybrała najlepsze 2 lata 2020-2021 na to :) Oj ile ja jeszcze takich argumentów się nasłucham, racjonalizujących, że to była dobra decyzja :)
@pastibox no w Niemczech taki super rynek najmu że te normalne mieszkania w normalnych dzielnicach to przychodzisz jak na kasting xd bratu udalo się po znajomości ogarnąć mieszkanie to właścicielka nie pozwoliła wcześniej przyjść i zobaczyć mieszkania na żywo tylko na zdjęciach. Jak się nie podobało to #!$%@? miała 10 osób chętnych w ciemno brać te mieszkanie. No super rynek
@kiedysmialemtubordo dużo Niemców nie ma własnego mieszkania więc jest duży popyt na wynajmowane mieszkania, do tego w dobrej okolicy. Nie wiem czy we wszystkich miastach tak jest ale tam gdzie mam rodzinę tak to wygląda. Często nie masz nawet mebli żadnych nawet w kuchni i musisz sobie sam ją ogarnąć. Czy to dobre nie wiem ja wolę mieć swoje, jak zmienia mi się plany życiowe sprzedaje mieszkanie spłacam kredyt. Ja w tym
Tylko w Niemczech koszty wynajmu są śmieszne niskie. Jest budownictwo spółdzielcze na którego wynajem niemal każdy ma szansę i gdzie często podpisuje się umowę najmu na 10-15lat z założonymi maksymalnymi podwyżkami.

Nawet nie ma co porównywać tego do rynku najmu w Polsce


@czlapka: Dokladnie - z Januszem sapiącym nad głową, albo z innym Oskarkiem Dorobkiewiczem Developerskim.
@pastibox ja to mam beke jak wykopki robisz zwroty o 180° teraz mówią że każdy chce swoje 4 katy i nikt nie chce na tym zarobić że to normalne że nieruchomości tracą na wartości xD a wcześniej gadali ze bedzie tylko rosło i warto kupić bo jak będzie budynek oddany to już zarobisz xD
@pastibox:

Nieruchomości to teraz już żaden interes! A nawet gwarantowana strata.


No owszem, konsumpcja to strata a nieruchomość w której mieszkasz to konsumpcja a nie inwestycja wiec nie należy jej rozpatrywać w kategorii zysku.

Ewentualnie staje się to inwestycja jeżeli rozpatrujemy przypadek wynajem vs kupno - a tu myśle ze w długim terminie choćby stopy wzrosły do 6-7% nadal kupno się będzie bardziej opłacać
@pastibox:

Weź sobie nie żartuj. 50% Niemców może sobie wynająć mieszkanie


Z dupy porównanie, Niemiec ma silna i stabilna walutę, Polak nie. Niemiec ostatnie załamanie waluty miał prawie 100 lat temu, my 25.

Zakup nieruchomości to hedge przeciw inflacji (mrozisz koszty mieszkania do końca życia w porównaniu z alternatywnym scenariuszem gdy wynajmujesz i ci landlord co roku powiększa czynsz o inflacje) wiec naturalne że chęć jej kupna jest większa w krajach
@pastibox: powiem Ci, że masz dużo racji, ale nie bierzesz pod uwagę jednej rzeczy - będę pisał z autopsji - kupiłem mieszkanie za 450k, a teraz mniejsze o 10m2 są warte 600k w mojej miejscowości (a jest to niewielka miejscowość). Oczywiście to niezbyt dobrze, że nam stopy rosną, ale było to wkalkulowane, bo mieszkania nie będą tanieć kolosalnie - mamy braki ludzi, ludzie chcą zarabiać więcej, materiały idą w górę w
@pastibox: Interesuje się rynkiem nieruchomości w Warszawie od kilku miesięcy, moim zdaniem dzisiaj nie jest idealny czas na zakup. Dużo sprzedało się w 2021, ceny za m2 są bardzo wysokie (w miarę blisko centrum w nowym budownictwie i dość blisko M1 to 17-20k) i podejrzewam, że powinna niedługo nastąpić delikatna korekta (powiedzmy 10%). Ceny od pewnego czasu ciąle rosły i jest to zrozumiałe, natomiast sytuacja w PL zaczyna się zmieniać (droższe
@kaaban: nie wiem jak analizujesz rynek, ale wiem że na pewno błędnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) chyba ominęło Cię trochę rzeczy jak np. inflacja, zmiany podatkowe czy problemy z zamówieniami z Chin (a bardzo dużo rzeczy pod wykończenia jest po prostu z Chin)
Ja brałem przy 2.17 i co to zmienia, rząd #!$%@? kasę i srube dociśnie tym który i tak już na to wszystko kładą. Sporo ludzi sprzeda mieszkania, pewbie wyjedzie bo narobią sobie długów ilość osób pracujących na ten #!$%@? się zmniejszy a wykopki się z tego cieszą. Gardzę