Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@szymkov:

więc kupują kiedy uznają że dla nich to dobra decyzja


Wiem. Dlatego większość wybrała najlepsze 2 lata 2020-2021 na to :) Oj ile ja jeszcze takich argumentów się nasłucham, racjonalizujących, że to była dobra decyzja :)
  • Odpowiedz
w Polsce już są a będą jeszcze bardziej śmiesznie niskie w porównaniu do raty kredytu.


@pastibox: o, fajnie! Daj namiary. Bo mówisz o normalnych mieszkaniach na wynajem, prawda? A nie to, że porównujesz cenę wynajmu kawalerki do kredytu na M3, prawda?
  • Odpowiedz
@pastibox Gdzie takie ceny? Bo wczoraj z ciekawości patrzyłem olx czy Gumtree to cena raty mi się zrówna z ceną wynajmu analogicznego mieszkania przy WIBOR 5-6% (nie mówię że to się nie zdarzy niebawem). Także do śmiesznie niskiej to jeszcze trochę
  • Odpowiedz
  • 13
@pastibox no w Niemczech taki super rynek najmu że te normalne mieszkania w normalnych dzielnicach to przychodzisz jak na kasting xd bratu udalo się po znajomości ogarnąć mieszkanie to właścicielka nie pozwoliła wcześniej przyjść i zobaczyć mieszkania na żywo tylko na zdjęciach. Jak się nie podobało to #!$%@? miała 10 osób chętnych w ciemno brać te mieszkanie. No super rynek
  • Odpowiedz
Bo wczoraj z ciekawości patrzyłem olx czy Gumtree to cena raty mi się zrówna z ceną wynajmu analogicznego mieszkania przy WIBOR 5-6%


@czlapka: i weź pod uwagę, że nie przepalasz tych pieniędzy płacąc komuś za wynajem, tylko spłacasz swoje
  • Odpowiedz
  • 2
@kiedysmialemtubordo dużo Niemców nie ma własnego mieszkania więc jest duży popyt na wynajmowane mieszkania, do tego w dobrej okolicy. Nie wiem czy we wszystkich miastach tak jest ale tam gdzie mam rodzinę tak to wygląda. Często nie masz nawet mebli żadnych nawet w kuchni i musisz sobie sam ją ogarnąć. Czy to dobre nie wiem ja wolę mieć swoje, jak zmienia mi się plany życiowe sprzedaje mieszkanie spłacam kredyt. Ja w tym
  • Odpowiedz
Tylko w Niemczech koszty wynajmu są śmieszne niskie. Jest budownictwo spółdzielcze na którego wynajem niemal każdy ma szansę i gdzie często podpisuje się umowę najmu na 10-15lat z założonymi maksymalnymi podwyżkami.

Nawet nie ma co porównywać tego do rynku najmu w Polsce


@czlapka: Dokladnie - z Januszem sapiącym nad głową, albo z innym Oskarkiem Dorobkiewiczem Developerskim.
  • Odpowiedz
@pastibox ja to mam beke jak wykopki robisz zwroty o 180° teraz mówią że każdy chce swoje 4 katy i nikt nie chce na tym zarobić że to normalne że nieruchomości tracą na wartości xD a wcześniej gadali ze bedzie tylko rosło i warto kupić bo jak będzie budynek oddany to już zarobisz xD
  • Odpowiedz
@pastibox:

Nieruchomości to teraz już żaden interes! A nawet gwarantowana strata.


No owszem, konsumpcja to strata a nieruchomość w której mieszkasz to konsumpcja a nie inwestycja wiec nie należy jej rozpatrywać w kategorii zysku.

Ewentualnie staje się to inwestycja jeżeli rozpatrujemy przypadek wynajem vs kupno - a tu myśle ze w długim terminie choćby stopy wzrosły do 6-7% nadal kupno się będzie bardziej opłacać
  • Odpowiedz
@pastibox:

Weź sobie nie żartuj. 50% Niemców może sobie wynająć mieszkanie


Z dupy porównanie, Niemiec ma silna i stabilna walutę, Polak nie. Niemiec ostatnie załamanie waluty miał prawie 100 lat temu, my 25.

Zakup nieruchomości to hedge przeciw inflacji (mrozisz koszty mieszkania do końca życia w porównaniu z alternatywnym scenariuszem gdy wynajmujesz i ci landlord co roku powiększa czynsz o inflacje) wiec naturalne że chęć jej kupna jest większa w krajach
  • Odpowiedz