Wpis z mikrobloga

Jak już zapewne wszystkim wiadomo Amerykanie zabili dzisiaj w nocy w Bagadzie dowódcę irańskich sił Quds, generała - Qasema Solejmaniego.

Solejmani to nie był po prostu "jakiś tam generał', tylko druga najpotężniejsza osoba w Iranie i jeden z najbardziej wpływowych ludzi na Bliskim Wschodzie. Kreator polityki zagranicznej Iranu, weteran wojny z Irakiem, dowódca który miał sówj udział w uratowaniu Iraku i Syrii przed państwem Islamskim. Przyczynił się do uratowania Bagadadu przed ISIS w 2014 r., kiedy to zachodnia opinia publiczna jeszcze nie miała nawet większego pojęcia o Państwie Islamskim. Przypisuje mu się też, udział w przekonaniu Rosjan do interwencji w Syrii. Oprócz tego dzięki jego działaniom tzw "Oś oporu" na Bliskim Wschodzi przeżywała swój renesans, stąd też był uznawany przez Izrael i USA za jednego swoich głównych wrogów.

Jedno jest pewne - śmierć tego człowieka wstrząśnie Bliskim Wschodem. Starczy wspomnieć, Izrael prawdopodobnie wielokrotnie miał okazję zabić Solejmaniego kiedy ten był w Syrii, jednak mimo to nie odważył się na taki ruch.

Pomimo tego że Solejmani wielokrotnie powtarzał, że jest "żywym męczennikiem" i śmierć za sprawę nie jest mu straszna, to jednak jego zabójstwo jest straszliwym ciosem dla Iranu i do tej pory o ile byłem sceptyczny co do możliwości poważnej eskalacji konfliktu Iran - USA, to teraz jednak wydaje się, że należy się spodziewać wszystkiego z najgorszym włącznie.

#syria #irak #iran #bliskiwschod #usa
źródło: comment_RVbO8D6BmCUCUR3SsyVJZM8bxE66cCMa.jpg
  • 127
@Wujo_Stachu Gościu, to był atak na czołowe mocarstwo świata, nieważne czy to budka z hotdogami czy ratusz... Czołowe mocarstwo świata nie może pobłażać takich akcji, bo z czasem dojdzie do częstszych i poważniejszych ataków tego typu. W ogóle, nie rozumiem jak możecie bronić typa, szefa wywiadu który znajduje się na terytorium innego państwa i który miał maczać palce w planach zamachu...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Do tej pory ZAWSZE najgorszym scenariuszem była niekontrolowana eskalacja konfliktu z użyciem broni atomowej, która prowadzi do wojny atomowej, i do totalnej zagłady.
Jeśli są gorsze scenariusze od twego, chętnie posłucham.
@mus_tang:

Najgorszym scenariuszem byłoby, gdyby bozia się w końcu #!$%@?ła i #!$%@?ła meteorytem ten ziemski burdel, razem z wszystkimi trolami i autystycznymi wykopkami. (chociaż, gdyby się zastanowić, może to akurat byłoby sporą korzyścią dla wszechświata),
elo.
@60groszyzawpis: Ja widzę jedną opcję. Ten generał był motorem napędowym działań przeciwko USA w rejonie. być może wywiad USA uznał, że nie ma aktualnie kandydata odpowiedniego kalibru aby go zastąpić. Jeżeli się nie pomylili, to może oznaczać rozpad wspólnych działań antyUSA w regionie oraz być może walki o władzę w Iranie. Co z kolei może oznaczać, że odpowiedź wobec USA będzie lokalna, bardziej propagandowa niż rzeczywista.
Pytanie tylko czy się pomylili,
Ja widzę jedną opcję. Ten generał był motorem napędowym działań przeciwko USA w rejonie. być może wywiad USA uznał, że nie ma aktualnie kandydata odpowiedniego kalibru aby go zastąpić. Jeżeli się nie pomylili, to może oznaczać rozpad wspólnych działań antyUSA w regionie oraz być może walki o władzę w Iranie


@rajwyk: całkowicie się z tym zgadzam.

Co do odpowiedzi to tak jak mówię, jeśli Iran to puści płazem, to zrujnują wszystko
Gościu, to był atak na czołowe mocarstwo świata, nieważne czy to budka z hotdogami czy ratusz...


@Mathas: yhy, a info o jego udziale podali amerykanie. 100% legit. Nie chcę tu wyjść na spiskowca ale wierzenie we wszystko na sto procent bo hameryka tak powiedziała jest tak samo naiwne jak babcia co kupuje garnki od miłego pana akwizytora. Podrobienie podpisów, dokumentów, rozmów czy nawet sam sobowtór to od dawna bułka z masłem.