via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@droetker4: dzięki, ale place za niego psi grosz od kilku lat, więc nie ma znaczenia raczej.
Jakie zmienne wpływają najbardziej na ryzyko dla ubezpieczyciela?
  • Odpowiedz
@Issac: w obrębie jednego rozwiązania ubezpieczeniowego jest to wiek jako kluczowy czynnik i historia chorobowa. Wiadomo, że niektóre umowy mają bardzo słabe zakresy i wtedy umowa jest 3-4x tańsza niż najlepsze rozwiązanie na rynku. Mowa szczególnie o nowotworach, poważnych zachorowaniach i uszczerbkach ciała. Zgon raczej jest podobny wszędzie.
  • Odpowiedz
Za grudzień stara składka, bo w większości przypadków obliczana jest na podstawie prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku, a grudzień to jeszcze 2022.
  • Odpowiedz
Jak się liczy godziny "chorobowe". Wszystkie dni tygodnia dzielone na wszystkie dni miesiąca np 7/31 czy tylko dni "pracujące?
Od 2 do 8 stycznia były cztery dni pracujące (pn-czw) i trzy wolne (trzech króli + weekend).

W takim założeniu dostanę 80% od 7/31 czy 80% od 32h, czyli tylko tych powszednich dni?

#prawo #prawopracy #l4 #zwolnienielekarskie #zus
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@brednyk: moim zdaniem 80% z 32h jesli tyle miales pracowac. Ale kadrowa juz wyszla, ja jestem daleko, a wykop to slabe miejsce do takich pytan
  • Odpowiedz
@brednyk

"Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy wraz z dniami wolnymi od pracy. Nie ulega również obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz nie przysługuje w przypadku, gdy pracownik nie nabył do niego prawa."

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-wyliczac-wynagrodzenie-chorobowe

Dlatego nie warto brać zwolnienia "do piątku", gdy się nie pracuje w weekend ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
aha, jednak wybila 9:20 i mnie rozlaczyli xD
zadzwonilem na infolinie - dostalem komunikat ze wszystkie linie zajete i tez sie rozlaczyli xD
  • Odpowiedz
Pomocy, bo chyba nie umiem sama sobie z tym poradzić.

Miałam działalność, już nie mam. Chciałam sprawdzić, jak wygląda stan moich składek w ZUS (czyt. ile mam na koncie emerytalnym), ale nie mogę się dostać do panelu ubezpieczonego, bo dla Platformy Usług Elektronicznych wciąż jestem Płatnikiem (wyrejestrowanym, ale płatnikiem). Składki odprowadzałam tylko za siebie, ale to najwyraźniej niczego nie zmienia.

Da się to zmienić jakimś wnioskiem? Czy trzeba osobiście do ZUS? A
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czysto teoretycznie:

Mezczyzna 63 lata, przez wiekszosc zycia pracował na „czarno”, udokomentowanych lat pracy na legalu to z 10? Max 15.

Ile emerytury taki jego mość może dostać? W jakiś sposób „panstwo” dobrobytu moze pomoc takiemu osobnikowi „przezyc”? Osoba ma grupe inwalidzka i problemy z glowa.

Na
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@GaGu: pani oszukali mnie ja żem na czarno robił a mam pińcet emerytury. Co teraz mam zrobić? ZA CO MAM ŻYĆ?!

Naprawde zawsze sie dziwię jak mezczyzna w calym swoim zyciu nie moze uzbierac 25 legalnej pracy aby miec zapewniona emeryture minimalną. Grosze bo grosze ale im wiecej tym lepiej.

Wracajac do Twojego pytania. Taka emerytura jaka zostanie wyliczona taka bedzie wypłacana bez podwyższenia. Jeżeli lekarz orzecznik orzekłby niezdolność do
  • Odpowiedz
#zus #ubezpieczenia Czy jest tu Mirek ubezpieczający się dobrowolnie w zus, niepracujący? Jestem ciekaw jak wygląda kwestia ZUS ZAA i późniejszy ZUS DRA, czy pierwsza lepsza księgowa to ogarnie? Czy jest wymóg zeznania skąd pochodzą środki na opłacenie takiego ubezpieczenia? Czy w następnym roku muszę składać jakąś deklarację np. PIT?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

skończyła mi się ulga na start w ZUSie, teraz pytanie do ekspertów co wybrać - składki preferencyjne, czy mały ZUS? na czym wyjdę korzystniej? (jdg, zasady ogólne, niedużo kosztów)
#zus #ksiegowosc #jdg
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@starydziad: po 6 miesiącach zawsze wychodzi w preferencyjny na 24 miesiące, a potem jak się zmieścisz w przychodach to ZUS Plus a jak nie to normalny
  • Odpowiedz
Jeśli matka przez 5 miesięcy walczy z zusem o wynagrodzenie z tytułu urlopu macierzyńskiego. I załóżmy, że tego urlopu ZUS jej nie przyzna to czy ojciec może pójść na ten roczny urlop jeśli wykorzystał tydzień ze swojego urlopu ojcowskiego?

#zus #pracbaza #ksiegowosc
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W nawiązaniu do wielu próśb i komentarzy pod wpisem Praktycznie o ubezpieczeniach. Niezdolność do pracy. przedstawiam wam konkretne ceny i warianty najlepszych zabezpieczeń tego ryzyka.

Umowa na czasową niezdolność to umowa o którą mnie często pytacie, bo nie jest tak popularna i rozpowszechniona. To ubezpieczenie którym możemy objąć ochroną swój konkretnie wykonywany zawód także w przypadku czasowej niedyspozycji, L4.

Czasowa niezdolność do pracy (minimalne wyczekiwanie 14 dni wypadek 21 dni choroba) na sumę 6000
droetker4 - W nawiązaniu do wielu próśb i komentarzy pod wpisem Praktycznie o ubezpie...

źródło: comment_1672925103SeUIql1avcRKxBuRjuvX84.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dla wszystkich którzy czekali/czekają na możliwość ubezpieczenia się w zusie bez UP. to se jeszcze poczekacie hehe

dopiero kiedy wejdzie ta ustawa https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12364850/katalog/12917052 i straciliście ubezpieczenia z tytułu pracy/braku wizyty w UP DO 30 dni będziecie, mogli się ubezpieczyć, w innym wypadku płaćcie zusowi za wasze złamania/ wizyty na SORZE przez nastepne 120 lub 180 dni #zus #pracbaza #praca #nfz #januszex #
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach