Czy jeśli rodzic zmarł po 2 latach pobierania emerytury to oprócz wniosku EWG-P o wypłatę z OFE, które już złożyłem, można złożyć wniosek USS o wypłatę z subkonta ZUS? Czy jest mi ktoś w stanie to wyjaśnić mniej więcej?
#ofe #zus #spadek #prawo
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DonPoldon: Nie wiem jak w przypadku PO uzyskaniu wieku emerytalnego, ale jak się to dzieje PRZED to sam wniosek do OFE wystarcza i wtedy OFE informuje ZUS by przelać drugą część po pół roku (bo tyle mają czasu w ustawie i uj ci w dupę podatniku).
  • Odpowiedz
Jak działa wspaniale u nas służba NFZ to mi ręce opadają

Opowiem od początku

Byłem u dziewczyny na wsi, wróciliśmy od znajomych zjedliśmy jakąś lekką obiado-kolację, i po tym zaczęło mnie brać nasilający ból w nadbrzuszu na wysokości mostka a pępka. Jak by paliło uczucie wyrywania kawałka żołądka doszły kwasy uczucie zgagi i goniło do łazienki. Ból niesamowity, zwijałem się od lewej do prawej modląc się żeby przeszło. Matka wiedziała że to
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 41
@CzaikaRuchaika: @yupitr @nalot_1 US ma bezpośrednio kontakt z urzędem pracy, w którym osoba jest zarejestrowana jako bezrobotna i stamtąd pobiera ten zasiłek?

Zadaje głupie pytania, aczkolwiek naprawdę nie wiem- nigdy w życiu bym nie pomyślał żeby to robić, a mieszkając za granicą było to bardzo proste- gdyż wszelkie p----------i na każdy temat robiło zie tylko do jednej instytucji na tylko jeden adres

@duzy240 jeśli się powiedzie, chętnie
  • Odpowiedz
Tagi może nie są dobre, ale nie ma tu chyba tagu pod umowy cywilno-prawne.
Do rzeczy: "umowa o świadczenie usług", nigdy nie miałem z nią do czynienia. Jak wygląda sprawa składek i ubezpieczenia na takiej umowie?
Umowa podpisana pomiędzy firmą, a zwykłym Kowalskim, który nigdzie nie pracuje, ma tylko tę umowę.

Na stronie ZUS znalazłem coś takiego, że każdy zleceniobiorca powinien być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, a także do ubezpieczenia zdrowotnego BĄDŹ
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

"umowa o świadczenie usług", nigdy nie miałem z nią do czynienia

@Reiter1906: zgodnie z polskim prawem o typie umowy decyduje wyłącznie faktyczny charakter wykonywanych czynności. Jeśli to, co robisz i stosunki z drugą stroną umowy spełniają warunki zlecenia, to według prawa jest to zlecenie - i nie ma żadnego znaczenia, czy ta umowa nazywa się "umowa o świadczenie usług", "umowa zlecenia", "umowa o pracę" czy "umowa o sranie do ryja".

No więc
  • Odpowiedz
  • 0
@SolarisYob: jeżeli chodzi o "L4", to masz "chodzące" i "leżące".

W Google wystarczy wpisać: "umowa o świadczeniu usług" i masz już różnice pomiędzy nią, a zleceniem. Co prawda ta umowa jest traktowana z automatu jako zlecenie, ale różnice są.

Największą różnicą jest kwota zarobków. Na świadczeniu usług możesz zarobić do 3600 brutto miesięcznie, jak przekroczysz to musisz mieć swoją
  • Odpowiedz
#praca #zus #urzadskarbowy #pytaniedoeksperta

Witam wszystkich. Mam takie pytanie.

Na umowie mam najniższą, lecz na konto wpływa więcej za 170h. Czy tak firmy mogą robić, skoro na umowie mam 3000 a otrzymuje 6000 z dwóch ich spółek z czego jedna odprowadza podatki a druga nie.
I czy składek chorobowa ponosi pracodawca? Czy to podlega pod przestępstwo skarbowe?
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@patrykpop22 mogą być i obie zlecenie. Wtedy składki ubezpieczeniowe masz opłacaną z jednej.

Jest to całkowicie legalne, ty masz więcej w kieszeni, zleceniodawca ma więcej w kieszeni, Ty będziesz miał mniejszą emeryturę
  • Odpowiedz
Dzisiaj środki zgromadzone na inwestowaniu, mam wyższe od tego co wpłacałem do ZUS przez 20 lat pracy XDDDDD #oswiadczenie #zus jak się komuś wydaje w tym kraju ze se przejdzie na emeryre tak jak pokazuje wiek emerytalny to sie urwa grubo myli. Emerytura to nie jest zapierdzielanie na cieciówce na parkingu albo na kasie w markecie #bekazpis #oswiadczenie
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mateuszdinozaur Automatycznie, to chyba nie, z tego co pamiętam, to trzeba się zgłosić do ZUS z jakimś drukiem. Najlepiej zadzwon do nich i zapytaj. Na pewno po ustaniu umowy nie będzie tego robił zleceniodawca
  • Odpowiedz
Mój Tata zmarł tydzień temu, zdążył pobrać tylko jedną emeryturę.
Moja Mama od 4 lat jest na emeryturze ale dalej pracuje na pełnym etacie.
Nie wiem czy to ma znaczenie (to jaki zawód się wykonywało) ale Tata był mechanikiem pojazdów samochodowych, a od 20 lat pracował na jednoosobowej działalności gospodarczej. Mama natomiast cały czas w tzw. publicznej służbie zdrowia.
Obydwoje od początku powstania OFE byli tam zapisali, zarówno przy pierwszym i drugim demontażu tego systemu
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, pojawiła mi się pilna sprawa, z którą muszę udać się do lekarza, patrzę na stronie pacjent.gov.pl i widzę, że nie mam ubezpieczenia. Dodam jeszcze, że jestem studentem poniżej 26 roku życia. Chodzi chyba o to, że rodzice zapomnieli mnie "dopisać" do swojego ubezpieczenia NFZ i pytanie, czy jeżeli jutro ojciec by mnie dopisał u pracodawcy to jak szybko zaczyna działać to ubezpieczenie? Mógłbym zapisać się już kolejnego dnia po dopisaniu czy
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mistrz095: firma jeszcze musi zfłosić do zus a oni przekazać nfz informację że jesteś ubezpieczony, stawiam że powyżej tygodnia minie zanim będziesz ubezpieczony bo sam pracodawca ma 7 dni na przekazanie tej informacji do zusu
  • Odpowiedz
Mirki zostałem wezwany na badanie kontrolne do ZUS będąc na zwolnieniu listem poleconym, ale odebrałem go już po wyznaczonej dacie. Zadzwoniłem do ZUS i powiedzieli żeby wysłać "usprawiedliwienie" na PUE ZUS, moje pytanie, czy oznacza to brak zasiłku, czy mogą i tak przyznać mi zasiłek?

#l4 #zasilek #zus
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DomaC: napisz że list został skutecznie dostarczony (tak oni to ujmują xddd) po terminie na który ZUS wyznaczył badanie. I czekaj na nowy przydział. Na razie zasiłek może być dalej wypłacany albo wstrzymamny nwm ile już na nim jesteś. Możesz wejść na strone poczty i załączyć do wiadomości do ZUSu prindscrena ze śledzenia paczki sprawdzisz na stronie poczty po numerze listu z koperty. Wnioskuj o rehabilitacje z ZUSu sam albo
  • Odpowiedz
#urzadskarbowy #zus #podatki

Cześć. Czy jesteś jakaś osoba tutaj która pracuje w urzędzie skarbowym. Miałbym parę pytań na priv lub przez telefon.
O zgłoszenie firmy,.i te materiały co mam.
Proszę o kontakt.

Pozdrawiam
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach