Wpis z mikrobloga

Mój Tata zmarł tydzień temu, zdążył pobrać tylko jedną emeryturę.
Moja Mama od 4 lat jest na emeryturze ale dalej pracuje na pełnym etacie.
Nie wiem czy to ma znaczenie (to jaki zawód się wykonywało) ale Tata był mechanikiem pojazdów samochodowych, a od 20 lat pracował na jednoosobowej działalności gospodarczej. Mama natomiast cały czas w tzw. publicznej służbie zdrowia.
Obydwoje od początku powstania OFE byli tam zapisali, zarówno przy pierwszym i drugim demontażu tego systemu nic nie robili (nie podpisywali deklaracji czy środki mają pozostać w OFE czy przejść do ZUS).

Co z Taty emeryturą? Można ją dziedziczyć? Można na nią przejść? Jak z jej późniejszą waloryzacją?
Mama coś wspominała że ona dostaje też jakąś emeryturę kapitałową.

Nie ma też moja Mama żadnych uczących się dzieci poniżej 25 roku życia.

W gospodarstwie domowym jest natomiast dorosła, pracująca ale niepełnosprawna od urodzenia córka (moja Siostra) z przyznają rentą socjalną.

Jak to ugryźć aby było korzystanie dla Mamy?

#emerytura #emerytury #zus #pieniadze #podatki #emerytura #prawo
  • 3
@AbsolwentAGH: mama może ubiegać się o rentę rodzinną. Dla jednej osoby uprawnionej jest to 85% świadczenia które przysługiwało zmarłemu.
Zus będzie wypłacać świadczenie wyższe lub wybrane przez mamę. Okresową emerytura kapitałowa może być również wypłacana z rentą rodzinną.
Jeżeli tata byl członkiem OFE i nie nabył prawa do emerytury wcześniejszej to można ubiegać się o wypłatę gwarantowana.