Wpis z mikrobloga

Wystarczy popatrzeć na dzień wolności podatkowej. To jest w miarę racjonalny wyznacznik poziomu podatków.


@rafal-paszkowski:
Nie do końca, moim zdaniem nie oddaje dobrze rzeczywistości. Ten poziom jest znacznie wyższy jak popatrzymy na osoby fizyczne chociażby dlatego, że korporacje (zwłaszcza zagraniczne), które mają wkład w PKB (a dzień wolności podatkowej z tego jest liczony - wydatki publiczne) tak optymalizują podatki, że nie płacą ich w ogóle lub kilka procent.
Realne obciążenia są
  • Odpowiedz
@KollA: wciaż nie wygląda żeby wyliczali to prawidłowo. Wygląda jakby pomijali składki pracodawcy tylko liczyli z kwoty brutto.
z 5000 brutto masz 6000 kosztów pracodawcy i 3700 na rekę. Zatem z 6000zł wypracowanej wartości dostajesz 3700 czyli 62% - opodatkowanie 38%.
Dla średniej ok 7500 brutto mamy koszt 9000 i na rekę 5400 więc równo 60% - opodatkowanie 40%.
  • Odpowiedz
@Agasaya: Mediana zarobków, bo średnia jest silnie zawyżana, to 4700, mamy z tego 3 533/5 662=0,624, czyli opodatkowanie bezpośrednie pracy to 37,6%. Ale jeszcze należy zwrócić uwagę, że sporo osób ma ulgi w podatkach, emeryci, bezrobotni, z niepełnosprawnościami, nie płacą podatków, lub znacznie niższe, więc realnie opodatkowanie pracy może być rzędu 34%.
  • Odpowiedz
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: ehem a składka zdrowotna na zachodzie kilkadziesiat euro a nie 9% pensji. racjonalna mapka była by z wyznacznikiem ile pracodawca wydaje na pracownika zarabiajacego srednia pensje a ile dostaje do reki pracownik rocznie z uwzglednieniem kwoty wolnej od podatku. wiec roczne wydatki pracodawcy z roczne oplaty= roczna kwota ktora pracujacy dostaje na reke
  • Odpowiedz
@adammalysz1993: https://www.oecd.org/tax/taxing-wages-20725124.htm
Taxing Wages 2023 przedstawia kilka miar opodatkowania pracy. Największy nacisk kładzie się na klin podatkowy - miarę różnicy między kosztami pracy ponoszonymi przez pracodawcę a odpowiadającym im wynagrodzeniem netto pracownika - który jest obliczany poprzez wyrażenie sumy podatku dochodowego od osób fizycznych, składek na ubezpieczenie społeczne pracownika i pracodawcy oraz wszelkich podatków od wynagrodzeń, pomniejszonych o wszelkie świadczenia otrzymywane przez pracownika, jako procent kosztów pracy. Składki na ubezpieczenie społeczne
  • Odpowiedz