@123radzio: to nawet nie jest jakaś bardzo duża hipoteka, każde większe osiedle deweloperskie ma coś podobnego w historii, jeżeli zaczynało jako jedna nieruchomość.
Standardem jest hipoteka na 150 lub 200% wartości kredytu, w przypadku waluty obcej pewnie ta wyższa kwota. Czyli ktoś ma kredyt na 43 miliony EUR - to nawet nie znaczy, że tyle wykorzystał, to nie jest kredyt dla osoby fizycznej, że standardem jest wypłacanie całości i to
  • Odpowiedz
Nie wiem czy jestem jakimś pechowcem, ale często w przypadku sprzedaży przeze mnie nieruchomości trafia się klient, który ma jakiś problem. Tym razem trafiłem na kolejnego, jesteśmy po umówię przedwstępnej, umowa podpisana na ponad 3 miesiące (do końca czerwca). Kupujący miał w tym czasie sprzedać swoje mieszkanie, niestety do dnia dzisiejszego tego mieszkania nie sprzedał, a ceny dalej obniżać nie zamierza.
Ostatnio stwierdził że pójdzie do banku, ale z racji wieku nie
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

✨️ Dlaczego kredyty są dla wybranych?
Dowiedziałem się ostatnio że banki uwielbiają przyznawać #kredyt osobom o pewnych zawodach. Wiecie, lekarze, dentyści, elektrycy, sędziowie itd. I oni z tego mocno korzystają, kupują beton jeden za drugim.
Zgadnijcie co mój ojciec, sędzia sądu apleacyjnego zrobił. Całe życie mówił "kredyty to zło, nigdy nie bierz" i takim to cudem cała swoją gotówkę inwestował w nic. Trzymał na koncie oszczednosciowym i wydawał na podróże, a-----l
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: To co opowiadasz to raczej tylko połowa historii. Po pierwsze jak potrzebujesz kredyt bardzo (jesteś niewypłacalny) albo kredytu bardzo nie potrzebujesz (bierzesz bo jest promocja ale kupiłbyś za gotówkę bez najmniejszego problemu) to zapewne tego kredytu od banku nie dostaniesz.
Po drugie opowieść o znajomych który mają więcej, cóż raczej mają więcej nie bez powodów... też słyszałem o dwóch sędziach, zarabiających tyle samo, w tym samym sądzie, mających podobne
  • Odpowiedz
✨️ Częste różnice w wycenach mieszkań - co warto wiedzieć?
Mirki, jestem w trakcie procesu zakupu mieszkania z rynku wtornego, i w jednym z wnioskow ktore zlozylem z doradca do PKO BP, Rzeczoznawca wycenil mieszkanie na okolo 15-20 tysiecy mniej niz cena ktora uzgodnilem ze sprzedajaca, w zwiazku z czym bede musial pokryc roznice w kwotach z wlasnych srodkow (z tego co mi mowil Doradca to 15k pln). Zaczalem sie zastanawiac jak
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: powiedz gdzie i ile metrow i jaki standard wykonczenia i jaka cena - to powiemy Ci ile przeplaciles.
Ale serio jezeli rzeczoznawca ktory jest w interesie bankow/dopiecia tranzakcji itd juz wycenil na mniej to imo mozesz przeplacic nawet 50-100k i to nie są jaja, pamietaj ze nieruchomosci maja od 2024 i beda mialy trend spadkowy
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Tak się może zdarzyć i jest to naturalne. Przede wszystkim rzeczoznawca majątkowy wycenia tylko i wyłącznie nieruchomość w oparciu o inne ceny transakcyjne. Po drugie nie bierze się pod uwagę ruchomości które czasem są składnikiem transakcji jak wyposażenie. Generalnie wyposażenie i standard nie mają praktycznie żadnego wpływu na wycenę nieruchomości i jej wartość ale na cenę transakcji konkretnej mogą mieć znaczące. Oczywiście jeśli standard jest na serio high end
  • Odpowiedz
#kredythipoteczny #nieruchomosci #kredyt #budujzwykopem #mieszkanie
Czy jest jakaś uniwersalna zasada co powinno się zrobić w pierwszej kolejności aby zmaksymalizować: skrócenie okresu kredytowania i nadpłatę? Może ktoś jest w stanie to wytłumaczyć i podzieli się wiedzą? Oprocentowanie zmienne, zostało 160K na 5 lat. Myślałem o skróceniu do 3 lat i nadpłacie 100K, tylko nie wiem co zrobić w pierwszej kolejności.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SirStoned: uniwersalna zasada to nadpłacanie jak najszybciej. Odsetki naliczane są każdego dnia, więc każdy dzień zwłoki powoduje naliczenie odsetek od wyższej kwoty. Co do skracania okresu kredytowania - tutaj działa prosta matematyka. Im krótszy okres, tym wyższa kapitałowa część raty i szybsza spłata kredytu i niższe sumaryczne odsetki.
Generalnie nie ma tutaj większej filozofii, im szybciej i więcej nadpłacisz, tym mniej odsetek zapłacisz. Skracanie okresu kredytowania wpływa właściwie tylko na
  • Odpowiedz
#nieruchomosci #takaprawda #niepopularnaopinia #kredyt
Co jak co, ale dla mnie to psyche ze stali trzeba mieć, aby nie założyć na siebie chomąta bankowego jeśli nie spadło Ci z nieba mieszkanie/nie masz bogatych rodziców i wynajmować przez kilka, kilkanaście lat i obcej osobie spłacać grzecznie kredyt przy tym nie mając żadnej stabilizacji tego wynajmu, gdzie landlord może w każdej chwili wypowiedzieć umowę albo pytać go czy
niewiemjakiwybrac - #nieruchomosci #takaprawda #niepopularnaopinia #kredyt
Co jak co,...

źródło: Prrzechwytywanie

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@niewiemjakiwybrac: ten typ ma jakiś problem ze sobą albo mu sie nudzi bo od kilku miesięcy wrzuca ciągle te same wysrywy o podobnej tematyce "olaboga jak ludzie moga mieszkać w mieszkaniach olaboga jak można brać kredyt olaboga olaboga"

W momencie jakiegoś większego kryzysu gospodarczego, jeżeli ludzie masowo zaczną tracić pracę, a wartość nieruchomości spadnie, to wtedy te osoby będą w czarnej dupie.


@Cudi3: a ludzie którzy się nie zakredytowali
  • Odpowiedz
Poszedłem do banku zapytać się o kredyt na budowę domu około 700 tys chociaż pewnie i tak to będzie mało

-muszę zarabiać 9000 zł
- mieć 20% wkładu własnego
- rata 5000 zł
- zarabiam około 7000 zł
Jak żyć w tym kraju? #kredyt #mieszkanie
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DawidParzyk: to kiedy spadki ?


@PanieAreczku: o mój ulubiony "inwestor" xD typie, nie zauważyłeś niektórych newsów na tagu? czy zasłaniasz oczy na hasło spadki? Proszę, z pierwszej strony na tagu. Nawet nie trzeba daleko szukać:

przecena od dewelopera 1000zl/m (kraków)
Piechociński: spadek w wawie 4,5%
  • Odpowiedz
Ktoś ma doświadczenie w czyszczeniu historii allegro pay z BIK? Będę się starał o kredyt hipoteczny i doszły mnie słuchy, że niektóre banki nie patrzą przychylnie na takie zobowiązania. Ktoś ma jakiś fajny wzór pisma, które mogę wysłać do allegro w tym celu?

Wszystkie zobowiązania oczywiście już zamknięte.

#allegro #allegropay #banki #bank #kredyt #pozyczka #raty #bik
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@polzwed: tak jak kiedyś mojej różowej, poleciła ksiegowa i doradca. Po prostu wyłącz tę usługę z allegro i chyba po trzech miesiącach ten wynik w biku się poprawia, niestety posiadanie allegro pay potrafi napsuć krwi przy kredycie hipotecznym.
  • Odpowiedz
✨️ Jak znaleźć tańszy kredyt gotówkowy w PKO BP?
Hej Miraski i Mirabelki,

Macie jakiś sposób / kod promocyjny na tańszy kredyt gotówkowy w PKO PB? Potrzebuję kredyt na 30k (Muszę zakupić licencje, itp do mojej działalności). Sprawdzałem, to ma możliwość wzięcia kredytu gotówkowego na 30 000 ale koszt tego kredytu by wyniósł 10 000. Jeszcze 5 000 - 6 000 bym jakos przeżył, ale 10 000 to trochę przesada. Ew. czy ktoś
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kupuję motocykl o wartości ~20k, nowy z salonu. W kontekście amortyzacji kosztów JDG i odzyskania kup/vat bardziej opłaca mi się leasing czy amortyzacja? To mój pierwszy "poważniejszy" zakup na firmę i jednocześnie pierwszy pojazd z salonu, więc wolę nie przekombinować.

Ofertę leasingu przy najwyższym % na start i koniec dostałem ok. 106% + 2x 200zł opłaty rocznej plus kij wie jakie jeszcze opłaty dojdą w umowie leasingu. Te 20k dla mnie to nie
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jurix: Zarówno jako posiadacz motocykla w JDG, jak i doradca mówię leasing. Motocykle niemal nie tracą na wartości. Kupując dzisiaj odliczysz 50% VAT, resztę wrzucić w KUP (o ile rozliczasz się na ogólnych, a nie na ryczałcie). Pojeździsz 2-3 lata i będziesz chciał sprzedać: wartość motocykli niemal stoi w miejscu. W dodatku musisz wystawić FV23%, od której odprowadzisz 100% VAT i 100% PIT (a odliczałeś 50% VAT i 100% PIT.
  • Odpowiedz
✨️ Rząd a rejestr klauzul niedozwolonych: co nas czeka?
Rząd robi zamach na rejestr klauzul niedozwolonych. https://www.prawo.pl/biznes/rejestr-klauzul-abuzywnych-po-17-kwietnia-2026-tylko-anonimowy,1542779.html

"...przestanie on działać po 17 kwietnia 2026 r. ... Reaguje tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zapowiada dalsze udostępnianie bazy - z tym, że w wersji zanonimizowanej..."

Gdyby tak tylko umieć napisać program/skrypt, który pobrałby wszystko, zanim nie będzie niczego. NIECH KTOŚ.jpg
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach