Na potrzeby budowy tymczasowo będę miał prąd od sąsiada. Jak ogarnąć rozliczenie? Myślałem nad standardowym podlicznikiem ale nie chce wzywać elektryka do podłączenia bo skasuje mnie więcej niż wezmę prądu. A sam wole nie tykać pradu. Myślicie że licznik wpinany do gniazdka, do którego potem wepnę przedłużacz ogarnie temat. Ktos przerabiał taki patent? Jak to się sprawdza? No i czy standardowe zapotrzebowanie na prąd na budowie da radę obsłużyć gniazdko bez ciągłego
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Na potrzeby budowy tymczasowo będę miał prąd od sąsiada.


@Arturitek: nie chwalić się na początek, to nielegalne.

No i czy standardowe zapotrzebowanie na prąd na budowie da radę obsłużyć gniazdko bez ciągłego wywalania korków?


gniazdko wytrzyma, gorzej z przedłużaczem
  • Odpowiedz
@Arturitek: @Angel_of_death: @lobo: Generalnie bardzo mnie temat ostatnio interesuję i właśnie spędziłem nieprzespaną noc na czytaniu o kwestiach prawnych i od tego zacznę i ew. jeśli coś źle rozumiem albo Ktoś może coś dodać będę ogromnie wdzięczny.

generalnie są dwa typy taryf:
- "G" zniżkowa i wymuszana prawnie na zakładzie energetycznym dla gospodarstw domowych i pokrewnych socjalno bytowych tematów.
- "C" komercyjna na ogólnych warunkach bez zniżki i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Szukam Zasilanie UPS do pompki starego pieca. Mieszkam we wsi i często zdarzaja się braki prądu. Pompa pobiera 60w na najwyższym trzecim biegu, ale jak będę w domu przy braku prądu to mogę ją zmniejszyć na pierwszy bieg i wtedy pobiera 30w,mam również agregat na dłuższe braki dlatego chcę akumulator który wystarczy na przynajmniej 8h. Z tego co się orientuję to potrzebuje akumulator około 50ah,podpowiedzcie co jaki ups i aku wybrać, raczej
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wpadłem sobie na taki głupi pomysł aby zdobyć uprawnienia sep g1. I mam kilka pytań

1. Ile trwa kurs dla nie elektryka/osoby bez wykształcenia związanego z tym
2. Jaki jest koszt kursu/egzaminu
3. Na co technicznie pozwala to uprawnienie? Czy mogę dzięki niemu legalnie zrobić wszystkie prace z elektryką przy budynku jednorodzinnym wraz z podpięciem rozdzielnicy do skrzynki elektrycznej, uziomy, piorunochron i wystawić papier?
4. Jak skomplikowany jest kurs i jak ciężki egzamin
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lobo: aby wykonać prace już "za licznikiem" w swoim własnym domu to tak właściwie potrzebujesz tylko E/G1 plus ktoś z uprawnieniami pomiarowymi, kto ci te pomiary zrobi i całą instalację sprawdzi.
Przede wszystkim jednak potrzebujesz wiedzy, jak tą instalację zrobić, bo to naprawdę nie jest proste "po trzy kabelki połączyć tak, żeby kolory się zgadzały", jest sporo niuansów, które po prostu trzeba wiedzieć. Wiedzy, której taki kurs ci nie da.
  • Odpowiedz
2 obwody na każdy pokój (światło/gniazdka)


@lobo: nie ma sensu też przesadzać w drugą stronę, np. osobny obwód gniazdek dla każdego pomieszczenia (dla kuchni ze trzy) - czemu nie, ale oświetlenia moim zdaniem tak rozdrabniać nie ma sensu, można to spokojnie jakoś grupować. Zwłaszcza miejsca, gdzie tego oświetlenia nie będzie jakoś wiele, tylko standardowo jeden-dwa punkty.
Ale podział obwodów to nie wszystko, te obwody trzeba też jakoś w wyłączniki RP
  • Odpowiedz
Za tydzień wpada elektryk, o czym jeszcze pamiętać, oprócz standardowych rzeczy, żeby później nie było lipy?

Narazie mam:
- kontakty do głównego światła przy łóżkach
- gniazdka na zewnątrz do lampek świątecznych
- kabel internetowy w każdym pokoju
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam taki koncept, że chciałbym zmodyfikować sposób włączania dwóch lamp, tak aby wykorzystać do tego włączniki radiowe bezprzewodowe. Jedna rzecz - lampa dwuobwodowa, czyli podwójny włącznik, a druga to lampka oświetlająca klatkę schodową, którą z kolei chciałbym uruchamiać dwoma włącznikami schodowymi. Nie potrzebuję żadnych ściemniaczy, podłączanie pod smartfona itd., źródła światła 220V, a nie ledy 12V. A moje pytanie brzmi: da się do tych dwóch rzeczy na raz zastosować jeden podtynkowy czy
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy ktoś posiada sterowniki do #smarthome firmy #zamel?
Kupiłem jednego na próbę do sterowania światłem ROP-21. Ze smartfonu sobie fajnie zapalam i gaszę.
Rozumiem, żeby to robić również przyciskiem fizycznej to muszę z fazy L rozdzielić poprzez wago na trzy i jedno podpiąć do L na samym dole, a dwa pozostałe do IN1 i IN2?
#budujzwykopem #smarthome #elektryka
haxxx - Czy ktoś posiada sterowniki do #smarthome firmy #zamel? 
Kupiłem jednego na ...

źródło: comment_1649062697zpukNlJ4oL2gIEvBfXUHs7.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak najprościej zrealizować coś takiego jak poniżej?

Sygnał cyfrowy 24V do rozdzielni z informacją o nadwyżce energii elektrycznej z fotowoltaiki (spowoduje włączenie kotłów elektrycznych)
Falownik to Growatt MAX 50k

#fotowoltaika #elektryka #automatyka
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fitzbroy: na szybko przejrzałem manual i wygląda, że falownik ma webserver więc można by było z niego wyciągnąć potrzebne informacje i sterować stycznikiem np za pomocą esp32 czy innego raspberry pi
Nie zauważyłem wcześniej tego co napisał @Bad_Wolf to faktycznie powinno załatwić sprawę
  • Odpowiedz
Chciałbym jakoś niskobudżetowo zoptymalizować pobór własny z PV - zasilać grzałkę CWU w jak największym stopniu z bieżącej produkcji energii.

Czy te tanie chińskie gniazdka mogą ze sobą współpracować na zasadzie:

"jeśli czas od 9:00 do 17:00 to podaj napięcie z gniazdka grzałki(na grzałkę) jeśli brak poboru prądu na gniazdku pralki i gniazdku piekarnika(i innych urządzeń o większym poborze energii)"

taka
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@GrzegorzPorada: to jest przypisanie danego punktu świetlnego do danego włącznika światła.

K,K1, tzn że z 1 włącznika dwu przyciskowego mają wyjść 2 źródła światła. np. 2 lampy, ale każdka z nich (K,K1) mają być zapalone osobno.
Może być np. k to lampa, a k1 pasek led.
  • Odpowiedz
Cześć, tato szuka agregatu prądotwórczego, ma sprężarkę 4kW i to jest urządzenie, które ma największą moc z urządzeń, które będą używane w czasie braku prądu. Czy w takim wypadku agregat o mocy 4000W wystarczy?
#elektryka #agregat
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@asasello swego czasu w pracy wybierałem oprawy na zakład. Niektórzy oferowali oprawy z alie i nie mogli udowodnić parametrów świetlnych.
Lepiej dopłacić przy zakupie niż się potem z nimi pie@olić. Parametry święcenia ledów mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie, więc przemysł czy chcesz na tym oszczędzać
  • Odpowiedz
Jakie jest wasze zdanie?

Czy ma sens optymalizacja wykorzystania produkcji energii z PV w ten sposób, że podłączam grzałkę 2kW(CWU, zasobnik 300L, 5 osób) z termostatem przez jakiś sterownik, który włącza jej zasilanie powiedzmy od 8:00 do 17:00 codziennie(czas koryguję doświadczalnie). Czyli w godzinach, w których jest największa szansa na wykorzystanie energii bezpośrednio z PV.

Woda byłaby przegrzewana(np 60stC) a na wyjściu z zasobnika dołożyłbym zawór trójdrogowy do wymieszania z zimną aby w kranie
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

dzisiaj mierzona jest cewka która była tam zamontowana pewnie przez jakiegoś fachowca, cewka butelkowa 6V - pewnie z czegoś innego bo jawa stosuje 8V.
miernik na 200Ω pokazuje 2.0 na połączeniu między śrubkami
miernik na 200kΩ pokazuje 6.0 na połączeniu tej śruby w środku tego p---------a między jakąkolwiek śrubką
prawdopodobnie wrócę do używania tej cewki 8V

dodatkowo przewód łączący cewkę ze świecą, długość około 30 cm
s3mpaaj - dzisiaj mierzona jest cewka która była tam zamontowana pewnie przez jakiego...

źródło: comment_1648975636Ms8ekSj3S3jwgk075hH0e6.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@s3mpaaj: podstawa to odpowiednia szczelina na przerywaczu i dobre styki jak świeca jest sprawna to musisz mieć iskrę, żeby zapalić to musisz mieć dobry kąt zapłonu i benzynę. Cała filozofia kiedyś nastoletnie smarki ogarniały to bez problemu.
  • Odpowiedz
@giguga: popróbowałem jeszcze raz pomierzyć rezystancje fajki i tym razem była okolo 2 ohmy, ciezko mi było to równo utrzymać czasem skakało na 3,4 ohma czasem 1,6 ohma ale przez dłuzszy czas utrzymywało sie 2-2,1 ohma
  • Odpowiedz
@smokzabojcaludzi: Przy 1GV przyłożonym do ciała nie będziesz mial 1mA tylko zakładając ze człowiek ma "rezystancje 1kOhm" to będzie ok 1MA. Przy takim natężeniu ciało "wyparuje".

Prawa Ohma nie da się oszukać. 1mA występuje wtedy gdy dotykasz zrodla napięcia 10V.

Po drugie w naturze 100GV nigdy nie wystąpi na tak malym odcinku, bo na tych 2m napięcie przebicia (powietrza) to zakres strzelam ok ~100kV (wcześniej nastąpi wyładowanie przez powietrze niz w
  • Odpowiedz
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: zrodla natężenia prądu są wyłącznie teoretyczne (nie mogą występować w rzeczywistości). Dlatego nie ma czegoś takiego jak akumulator 700A.

Nie ma sensu pisać o "amperach w akumulatorze" chyba ze wprost podajesz wydajność prądową.
Każde źródło ma "wydajność prądowa" wynikająca z rezystancji wewnętrznej.
Bateria 9V ma dość dużą rezystancję i tylko dlatego baterią nie zakręcimy rozrusznikiem.

Z drugiej strony taka naładowana cewka ma znikomą rezystancję ale i niewielką gromadzi energię
  • Odpowiedz
Hej mirki, potrzebuję porady w sprawie doboru lampy. Mam wejście do budynku, nad nim szyld o wielkości około 3m x 1.4m. Naprzeciw budynku w odległości 11m mam słup na którym mogę zawiesić oświetlenie skierowane na szyld. Testowałem zewnętrzne lampy ogrodowe na żarówkę GU10, założyłem 10W ale nie byłem zadowolony z efektu - napis nie był dobrze oświetlony, światło uciekało na boki a wychodząc z budynku lampa oślepiała. Dlatego szukam czegoś bardziej punktowego
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach