Szukam Zasilanie UPS do pompki starego pieca. Mieszkam we wsi i często zdarzaja się braki prądu. Pompa pobiera 60w na najwyższym trzecim biegu, ale jak będę w domu przy braku prądu to mogę ją zmniejszyć na pierwszy bieg i wtedy pobiera 30w,mam również agregat na dłuższe braki dlatego chcę akumulator który wystarczy na przynajmniej 8h. Z tego co się orientuję to potrzebuje akumulator około 50ah,podpowiedzcie co jaki ups i aku wybrać, raczej
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
- 0
Wpadłem sobie na taki głupi pomysł aby zdobyć uprawnienia sep g1. I mam kilka pytań
1. Ile trwa kurs dla nie elektryka/osoby bez wykształcenia związanego z tym
2. Jaki jest koszt kursu/egzaminu
3. Na co technicznie pozwala to uprawnienie? Czy mogę dzięki niemu legalnie zrobić wszystkie prace z elektryką przy budynku jednorodzinnym wraz z podpięciem rozdzielnicy do skrzynki elektrycznej, uziomy, piorunochron i wystawić papier?
4. Jak skomplikowany jest kurs i jak ciężki egzamin
1. Ile trwa kurs dla nie elektryka/osoby bez wykształcenia związanego z tym
2. Jaki jest koszt kursu/egzaminu
3. Na co technicznie pozwala to uprawnienie? Czy mogę dzięki niemu legalnie zrobić wszystkie prace z elektryką przy budynku jednorodzinnym wraz z podpięciem rozdzielnicy do skrzynki elektrycznej, uziomy, piorunochron i wystawić papier?
4. Jak skomplikowany jest kurs i jak ciężki egzamin
- 2
@lobo: aby wykonać prace już "za licznikiem" w swoim własnym domu to tak właściwie potrzebujesz tylko E/G1 plus ktoś z uprawnieniami pomiarowymi, kto ci te pomiary zrobi i całą instalację sprawdzi.
Przede wszystkim jednak potrzebujesz wiedzy, jak tą instalację zrobić, bo to naprawdę nie jest proste "po trzy kabelki połączyć tak, żeby kolory się zgadzały", jest sporo niuansów, które po prostu trzeba wiedzieć. Wiedzy, której taki kurs ci nie da.
Przede wszystkim jednak potrzebujesz wiedzy, jak tą instalację zrobić, bo to naprawdę nie jest proste "po trzy kabelki połączyć tak, żeby kolory się zgadzały", jest sporo niuansów, które po prostu trzeba wiedzieć. Wiedzy, której taki kurs ci nie da.
- 1
2 obwody na każdy pokój (światło/gniazdka)
@lobo: nie ma sensu też przesadzać w drugą stronę, np. osobny obwód gniazdek dla każdego pomieszczenia (dla kuchni ze trzy) - czemu nie, ale oświetlenia moim zdaniem tak rozdrabniać nie ma sensu, można to spokojnie jakoś grupować. Zwłaszcza miejsca, gdzie tego oświetlenia nie będzie jakoś wiele, tylko standardowo jeden-dwa punkty.
Ale podział obwodów to nie wszystko, te obwody trzeba też jakoś w wyłączniki RP
Za tydzień wpada elektryk, o czym jeszcze pamiętać, oprócz standardowych rzeczy, żeby później nie było lipy?
Narazie mam:
- kontakty do głównego światła przy łóżkach
- gniazdka na zewnątrz do lampek świątecznych
- kabel internetowy w każdym pokoju
Narazie mam:
- kontakty do głównego światła przy łóżkach
- gniazdka na zewnątrz do lampek świątecznych
- kabel internetowy w każdym pokoju
- 2
@GrzegorzPorada: Jeśli zdalnie pracujesz, mnóstwo kontaktów za biurkiem (u mnie naliczyłem zapotrzebowanie na 10 co by nie bawić się w przedłużacze).
Podobnie przy TV w salonie
Podobnie przy TV w salonie
- 1
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
Mam taki koncept, że chciałbym zmodyfikować sposób włączania dwóch lamp, tak aby wykorzystać do tego włączniki radiowe bezprzewodowe. Jedna rzecz - lampa dwuobwodowa, czyli podwójny włącznik, a druga to lampka oświetlająca klatkę schodową, którą z kolei chciałbym uruchamiać dwoma włącznikami schodowymi. Nie potrzebuję żadnych ściemniaczy, podłączanie pod smartfona itd., źródła światła 220V, a nie ledy 12V. A moje pytanie brzmi: da się do tych dwóch rzeczy na raz zastosować jeden podtynkowy czy
Mirki z #budowadomu #budujzwykopem #budownictwo #elektryka - chciałbym sobie zaprojektować instalację elektryczna w domu (przynajmniej w jakims stopniu).
Czy moglibyście polecić mi jakies materiały ba ten temat? Nie musza byc koniecznie darmowe, bez różnicy czy książka, eBook czy artykuł.
Czy moglibyście polecić mi jakies materiały ba ten temat? Nie musza byc koniecznie darmowe, bez różnicy czy książka, eBook czy artykuł.
@ComboBreaker: ja też się nie znam ale widziałem kiedyś obrazek jak wykonać uziemienie. Może Ci się przyda
źródło: comment_1649065087en5dgRbMdacnLlhpS688an.jpg
Pobierz- 5
- 0
Czy ktoś posiada sterowniki do #smarthome firmy #zamel?
Kupiłem jednego na próbę do sterowania światłem ROP-21. Ze smartfonu sobie fajnie zapalam i gaszę.
Rozumiem, żeby to robić również przyciskiem fizycznej to muszę z fazy L rozdzielić poprzez wago na trzy i jedno podpiąć do L na samym dole, a dwa pozostałe do IN1 i IN2?
#budujzwykopem #smarthome #elektryka
Kupiłem jednego na próbę do sterowania światłem ROP-21. Ze smartfonu sobie fajnie zapalam i gaszę.
Rozumiem, żeby to robić również przyciskiem fizycznej to muszę z fazy L rozdzielić poprzez wago na trzy i jedno podpiąć do L na samym dole, a dwa pozostałe do IN1 i IN2?
#budujzwykopem #smarthome #elektryka
źródło: comment_1649062697zpukNlJ4oL2gIEvBfXUHs7.jpg
PobierzNie posiadam, ale jest tak jak myslisz. Mozesz tez sterowac jednym przyciskiem (tryb bistabilny) i wg instrukcji to jest defaultowe ustawienie. Wszystko jest na stronie producenta włącznie z filmem.
ROP-21
ROP-21
- 1
Jak najprościej zrealizować coś takiego jak poniżej?
Sygnał cyfrowy 24V do rozdzielni z informacją o nadwyżce energii elektrycznej z fotowoltaiki (spowoduje włączenie kotłów elektrycznych)
Falownik to Growatt MAX 50k
#fotowoltaika #elektryka #automatyka
Sygnał cyfrowy 24V do rozdzielni z informacją o nadwyżce energii elektrycznej z fotowoltaiki (spowoduje włączenie kotłów elektrycznych)
Falownik to Growatt MAX 50k
#fotowoltaika #elektryka #automatyka
Chciałbym jakoś niskobudżetowo zoptymalizować pobór własny z PV - zasilać grzałkę CWU w jak największym stopniu z bieżącej produkcji energii.
Czy te tanie chińskie gniazdka mogą ze sobą współpracować na zasadzie:
"jeśli czas od 9:00 do 17:00 to podaj napięcie z gniazdka grzałki(na grzałkę) jeśli brak poboru prądu na gniazdku pralki i gniazdku piekarnika(i innych urządzeń o większym poborze energii)"
taka
Czy te tanie chińskie gniazdka mogą ze sobą współpracować na zasadzie:
"jeśli czas od 9:00 do 17:00 to podaj napięcie z gniazdka grzałki(na grzałkę) jeśli brak poboru prądu na gniazdku pralki i gniazdku piekarnika(i innych urządzeń o większym poborze energii)"
taka
@cotozazycie: zegar programowalny, np ten parujesz z przekaźnikiem priorytetowym np takim podpiętym do każdego prądożernego sprzętu który Cię interesuje, wyjścia podpinasz szeregowo
@cotozazycie: a masz jeszcze coś takiego co załączy się tylko jak będziesz oddawał moc do sieci
https://www.fif.com.pl/pl/przekazniki-pradowe/800-przekaznik-pradowy-epm-621.html
cała twoja kombinacja w jednym module ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://www.fif.com.pl/pl/przekazniki-pradowe/800-przekaznik-pradowy-epm-621.html
cała twoja kombinacja w jednym module ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bawię się w elektryka, co oznacza jeżeli światło ma oznaczenie X,X1 i kontakt ma oznaczenie X,X1? #elektryka
- 1
@GrzegorzPorada: to jest przypisanie danego punktu świetlnego do danego włącznika światła.
K,K1, tzn że z 1 włącznika dwu przyciskowego mają wyjść 2 źródła światła. np. 2 lampy, ale każdka z nich (K,K1) mają być zapalone osobno.
Może być np. k to lampa, a k1 pasek led.
K,K1, tzn że z 1 włącznika dwu przyciskowego mają wyjść 2 źródła światła. np. 2 lampy, ale każdka z nich (K,K1) mają być zapalone osobno.
Może być np. k to lampa, a k1 pasek led.
@GrzegorzPorada co to znaczy polprzygaszone? Jeżeli masz na myśli że k świeci Ci się cały żyrandol a k1 tylko np 1zarowka to tak. Może być.
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 1
@daniel_sredzinski: nie wystarczy, musisz uwzględnić cos fi silnika sprężarki.
#elektronika #elektryka #elektronikasamochodowa #kamerasamochodowa
Jak myślicie czy tym sprzętem
https://allegro.pl/oferta/ctek-mxs-5-0-12v-5a-comfort-connect-m6-zlaczka-8610777682
Max ładowanie 12V 5A
Da
Jak myślicie czy tym sprzętem
https://allegro.pl/oferta/ctek-mxs-5-0-12v-5a-comfort-connect-m6-zlaczka-8610777682
Max ładowanie 12V 5A
Da
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 0
@bartiprog: zawsze mogę wziąć
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-12v-70w-6a-6000ma-z-gniazdem-zapalniczki-8353186288
Tam w tym cellink jest wtyczka do ładowania do zapalniczki :)
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-12v-70w-6a-6000ma-z-gniazdem-zapalniczki-8353186288
Tam w tym cellink jest wtyczka do ładowania do zapalniczki :)
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 0
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@asasello swego czasu w pracy wybierałem oprawy na zakład. Niektórzy oferowali oprawy z alie i nie mogli udowodnić parametrów świetlnych.
Lepiej dopłacić przy zakupie niż się potem z nimi pie@olić. Parametry święcenia ledów mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie, więc przemysł czy chcesz na tym oszczędzać
Lepiej dopłacić przy zakupie niż się potem z nimi pie@olić. Parametry święcenia ledów mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie, więc przemysł czy chcesz na tym oszczędzać
- 0
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 1
Mam takie małe pytanie, jak mam stabilizator napięcia 8V 7808 to kiedy wydzieli on mniej ciepła jak podam mu 12V czy jak 15V. Domyślam się że 12V ale może się mylę no bo 15V to mniejszy prąd ale może źle rozumuje?
#prad #elektronika #elektryka #fizyka #majsterkowanie
#prad #elektronika #elektryka #fizyka #majsterkowanie
źródło: comment_1649001045HKHow6NmS0S00kt0ahLCyV.jpg
PobierzRozsypało mi się łożysko w odkurzaczu i zastałem taki komutator. Kealifikuje się on do przetoczenia, czy to już gra nie warta świeczki? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#elektryka #kiciochpyta #majsterkowanie
#elektryka #kiciochpyta #majsterkowanie
źródło: comment_1648994637biqWlZzeFuyIuNltNJihmn.jpg
PobierzJakie jest wasze zdanie?
Czy ma sens optymalizacja wykorzystania produkcji energii z PV w ten sposób, że podłączam grzałkę 2kW(CWU, zasobnik 300L, 5 osób) z termostatem przez jakiś sterownik, który włącza jej zasilanie powiedzmy od 8:00 do 17:00 codziennie(czas koryguję doświadczalnie). Czyli w godzinach, w których jest największa szansa na wykorzystanie energii bezpośrednio z PV.
Woda byłaby przegrzewana(np 60stC) a na wyjściu z zasobnika dołożyłbym zawór trójdrogowy do wymieszania z zimną aby w kranie
Czy ma sens optymalizacja wykorzystania produkcji energii z PV w ten sposób, że podłączam grzałkę 2kW(CWU, zasobnik 300L, 5 osób) z termostatem przez jakiś sterownik, który włącza jej zasilanie powiedzmy od 8:00 do 17:00 codziennie(czas koryguję doświadczalnie). Czyli w godzinach, w których jest największa szansa na wykorzystanie energii bezpośrednio z PV.
Woda byłaby przegrzewana(np 60stC) a na wyjściu z zasobnika dołożyłbym zawór trójdrogowy do wymieszania z zimną aby w kranie
@cotozazycie: Każdy falownik ma wyjście bezpotencjałowe, często konfigurowalne. Do tego wystarczy przekaźnik lub wyłącznik czasowy z wejściem bezpotencjałowym.
dostałem maszynę pod prąd trójfazowy, ale z inną wtyczką niż mam instalację w domu.
wystarczy wziąć elektryka żeby mi wymienił wtyczkę w gniazdku czy lepiej w maszynie kombinować?
#elektryka
wystarczy wziąć elektryka żeby mi wymienił wtyczkę w gniazdku czy lepiej w maszynie kombinować?
#elektryka
źródło: comment_16489817265vgTAi6qz0N5t7s56VggkA.jpg
Pobierz- 13
@harry_krishna: Kup/zrób adapter lub nową wtyczkę. Nic przy maszynie ani gniazdku nie ma co grzebać.
- 22
@harry_krishna: Miałem problem podobnej natury ale znalazłem na allegro przejściówkę.
źródło: comment_1648982400LuQvfWRRtqRnl2NLFasncD.jpg
Pobierz- 1
dzisiaj mierzona jest cewka która była tam zamontowana pewnie przez jakiegoś fachowca, cewka butelkowa 6V - pewnie z czegoś innego bo jawa stosuje 8V.
miernik na 200Ω pokazuje 2.0 na połączeniu między śrubkami
miernik na 200kΩ pokazuje 6.0 na połączeniu tej śruby w środku tego p---------a między jakąkolwiek śrubką
prawdopodobnie wrócę do używania tej cewki 8V
dodatkowo przewód łączący cewkę ze świecą, długość około 30 cm
miernik na 200Ω pokazuje 2.0 na połączeniu między śrubkami
miernik na 200kΩ pokazuje 6.0 na połączeniu tej śruby w środku tego p---------a między jakąkolwiek śrubką
prawdopodobnie wrócę do używania tej cewki 8V
dodatkowo przewód łączący cewkę ze świecą, długość około 30 cm
źródło: comment_1648975636Ms8ekSj3S3jwgk075hH0e6.jpg
Pobierz@s3mpaaj: podstawa to odpowiednia szczelina na przerywaczu i dobre styki jak świeca jest sprawna to musisz mieć iskrę, żeby zapalić to musisz mieć dobry kąt zapłonu i benzynę. Cała filozofia kiedyś nastoletnie smarki ogarniały to bez problemu.
- 0
@giguga: popróbowałem jeszcze raz pomierzyć rezystancje fajki i tym razem była okolo 2 ohmy, ciezko mi było to równo utrzymać czasem skakało na 3,4 ohma czasem 1,6 ohma ale przez dłuzszy czas utrzymywało sie 2-2,1 ohma
- 4
@smokzabojcaludzi: Przy 1GV przyłożonym do ciała nie będziesz mial 1mA tylko zakładając ze człowiek ma "rezystancje 1kOhm" to będzie ok 1MA. Przy takim natężeniu ciało "wyparuje".
Prawa Ohma nie da się oszukać. 1mA występuje wtedy gdy dotykasz zrodla napięcia 10V.
Po drugie w naturze 100GV nigdy nie wystąpi na tak malym odcinku, bo na tych 2m napięcie przebicia (powietrza) to zakres strzelam ok ~100kV (wcześniej nastąpi wyładowanie przez powietrze niz w
Prawa Ohma nie da się oszukać. 1mA występuje wtedy gdy dotykasz zrodla napięcia 10V.
Po drugie w naturze 100GV nigdy nie wystąpi na tak malym odcinku, bo na tych 2m napięcie przebicia (powietrza) to zakres strzelam ok ~100kV (wcześniej nastąpi wyładowanie przez powietrze niz w
- 4
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: zrodla natężenia prądu są wyłącznie teoretyczne (nie mogą występować w rzeczywistości). Dlatego nie ma czegoś takiego jak akumulator 700A.
Nie ma sensu pisać o "amperach w akumulatorze" chyba ze wprost podajesz wydajność prądową.
Każde źródło ma "wydajność prądowa" wynikająca z rezystancji wewnętrznej.
Bateria 9V ma dość dużą rezystancję i tylko dlatego baterią nie zakręcimy rozrusznikiem.
Z drugiej strony taka naładowana cewka ma znikomą rezystancję ale i niewielką gromadzi energię
Nie ma sensu pisać o "amperach w akumulatorze" chyba ze wprost podajesz wydajność prądową.
Każde źródło ma "wydajność prądowa" wynikająca z rezystancji wewnętrznej.
Bateria 9V ma dość dużą rezystancję i tylko dlatego baterią nie zakręcimy rozrusznikiem.
Z drugiej strony taka naładowana cewka ma znikomą rezystancję ale i niewielką gromadzi energię
- 0
Hej mirki, potrzebuję porady w sprawie doboru lampy. Mam wejście do budynku, nad nim szyld o wielkości około 3m x 1.4m. Naprzeciw budynku w odległości 11m mam słup na którym mogę zawiesić oświetlenie skierowane na szyld. Testowałem zewnętrzne lampy ogrodowe na żarówkę GU10, założyłem 10W ale nie byłem zadowolony z efektu - napis nie był dobrze oświetlony, światło uciekało na boki a wychodząc z budynku lampa oślepiała. Dlatego szukam czegoś bardziej punktowego
























@Arturitek: nie chwalić się na początek, to nielegalne.
gniazdko wytrzyma, gorzej z przedłużaczem
generalnie są dwa typy taryf:
- "G" zniżkowa i wymuszana prawnie na zakładzie energetycznym dla gospodarstw domowych i pokrewnych socjalno bytowych tematów.
- "C" komercyjna na ogólnych warunkach bez zniżki i