Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
@AntiAdzik: Ukraina do 1989 byla czescia ZSRR, dlatego
- 12
@AntiAdzik: Ukraina to była część ZSRR i tam masowo budowano EJ a u nas nie. Ukraina ma (miała?) tez całkiem rozwiniety przemysł kosmiczny i lotniczy, a Polska nie. To też spadek po ZSRR.
A, no i wiesz, w Bułgarii, Rumunii, Czechach, Słowacji, wszędzie tam też są EJ. Tylko w Polsce nie ma. No i w Austrii i Włoszech też nie ma. W każdym z krajów z innego powodu ;)
A, no i wiesz, w Bułgarii, Rumunii, Czechach, Słowacji, wszędzie tam też są EJ. Tylko w Polsce nie ma. No i w Austrii i Włoszech też nie ma. W każdym z krajów z innego powodu ;)
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
Smieszkujecie z @tomeczekw a doradźcie czym bruzdy pod elektrykę w żelbetonie robić? #elektryka #budownictwo blok 80’ #remont ( ͡° ʖ̯ ͡°)
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 2
@regge_ragga: bruzdownica albo szlifierka kątowa z tarcza diamentowa, ale będzie wuchtę kurzu
@regge_ragga: Niczym. Nie wolno bruzdowac płyt. Instalacje układaj w wylewce bądź sufitami, a potem regipsem przykryj. Tam gdzie się nie da (pionowe bruzdy) trzeba ściany tynkować, lub korzystać z gotowych kanałów w ścianach o ile zostały zrobione podczas prefabrykacji płyt w fabryce. Same otwory pod puszki można robić, ale nacinanie całych ścian to naruszanie konstrukcji budynku i proszenie się o problemy.
- 262
@tomeczekw: 10/10
źródło: comment_16484036152pXrpnwtqBIiOck6DM9Lwv.jpg
Pobierz
konto usunięte via Android
- 246
Jak byś chciał to byś nie trafił (ʘ‿ʘ)
- 0
Kurde Mirki wybuchła mi halogenowa żarówka z wtykiem gu10. Ogólnie ostatnim czasy migała jedna żarówka - ją wymieniłem, pare tygodni temu przepaliła się kolejna, tak efektywniej "prysknęło", ale nic wielkiego się nie stało. A dziś kolejna po prostu wywaliła jak pocisk, w szoku jestem.
Ogólnie kazdy kolejny problem tyczy się starej żarówki, po wymianie już ok. Po "wybuchu" wywaliło korki. Te stare żarówki pracują co najmniej od ponad roku, od kiedy wynajmuje
Ogólnie kazdy kolejny problem tyczy się starej żarówki, po wymianie już ok. Po "wybuchu" wywaliło korki. Te stare żarówki pracują co najmniej od ponad roku, od kiedy wynajmuje
źródło: comment_1648403166560X8FJVQVmTMNM5mrJp9V.jpg
PobierzCzy da sie bez problemu przelutować pojedyncze baterie w taki pakiet i żeby to działało? #elektronika #elektryka
źródło: comment_1648402951Gk72c5IvJHfkIiYZEX5fHU.jpg
Pobierz- 1
@przemoprzemek: ludzie to robią. Czasem się udaje, czasem nie. Ale ludzie robią różne głupie rzeczy.
Ze względu na zawartość - aku lipo w środku, nie lubiące temperatury, nie lubiące zwarcia, i izolowane wewnątrz cieniutkimi foliami - które łatwo będzie uszkodzić, grzejąc kubek metalowy do ~300'C by lut w ogóle miał szansę złapać - ja bym nie ryzykował. Ale są tacy, co ryzykują, a potem jak się za miesiąc/rok chata spali
Ze względu na zawartość - aku lipo w środku, nie lubiące temperatury, nie lubiące zwarcia, i izolowane wewnątrz cieniutkimi foliami - które łatwo będzie uszkodzić, grzejąc kubek metalowy do ~300'C by lut w ogóle miał szansę złapać - ja bym nie ryzykował. Ale są tacy, co ryzykują, a potem jak się za miesiąc/rok chata spali
- 0
@hrumque: podłącze jeszcze tą co mam, bo lezy od 2 lat i nie wiem jaki jest stan. Ale juz sie ubezpieczekam w wiedze zebym potem na szybko nie czarował
Muszę rozplanować kable w salonie i nie wiem jak się za to zabrać. Chciałbym wszystko zaplanować na etapie wykańczania domu. Niedługo przyjdzie elektryk. Ogólnie będę miał PC w bliskiej odległości od TV, planuje kiedys mieć system dźwiękowy 5.1. Rozumiem że od PC do TV sobie schować w ścianie kabel HDMI. Coś jeszcze? Do głośników po drugiej stronie salonu też mam chować kable w ścianach/podłodze? Jeśli tak to jakie i jak? Kable za
źródło: comment_1648393899wmB2G6jP3YKeyZmAPQvn6F.jpg
Pobierz@GrzegorzPorada: w scianie zrob sobie rurki przez ktore beda przechodzić kable i masz spokój, bedziesz mogl kiedy i jakie chcesz kable przeciągac
- 0
400
[Ruch Oporu - Elektryk w UK] Budowlany skansen
![[Ruch Oporu - Elektryk w UK] Budowlany skansen](https://wykop.pl/cdn/c3397993/link_1648382638lMoVKPJPSrqDnBWlVclavr,w220h142.jpg)
Inwentaryzacja instalacji XIX-wiecznego brytyjskiego domu.
z- 86
- #
- #
- #
- 0
Jak teraz moja ulica ma teraz normalne słupy z niskim napięciem+oświetleniem a w przetargu na jej przebudowę jest napisane coś o wymianie oswietlenia na słupy aluminiowe to jest to jednoznaczne z tym że będą mi robić przyłącze do domu kablem pod ziemią? Kto za to będzie odpowiadał?
#energetyka #budownictwo #elektryka
#energetyka #budownictwo #elektryka
@EjniaKK: tak będzie
- 5
@EjniaKK: Zarządca drogi ma generalnie niewiele wspólnego ze słupami energetyki, bo nie jest ich właścicielem. Najprawdopodobniej miasto wybuduje własną instalację oświetleniową, a oprawy ze słupów energetyki zostaną zabrane, ale same słupy pozostaną. To, czy linia zostanie kiedyś skablowana, to kwestia planów energetyki.
Gdyby projekt uwzględniał skablowanie linii napowietrznej, to na pewno byś już o tym wiedział na etapie jego opracowywania, bo dużo wcześniej zgłosiłby się do Ciebie projektant żeby uzyskać
Gdyby projekt uwzględniał skablowanie linii napowietrznej, to na pewno byś już o tym wiedział na etapie jego opracowywania, bo dużo wcześniej zgłosiłby się do Ciebie projektant żeby uzyskać
Mirasy mam pytanie o koszt polozenia przewodow do inst alarmowej. Same przewody po porothermie (dom 250m2 w SSZ) a czesc w peszlu po podlodze. przewody po mojej stronie. Jest wyprowadzenie do 15 czujek i bedzie 8 kamer. Znajomy elektryk chce mi to zrobic po znajomosci. Powiedzial ze sie " dogadamy", ile mu dac zeby bylo ok za te robote ? To idzie od punktu czy od calosci ?
#elektryka #
#elektryka #
- 1
Miałem urwaną antenę od radia w samochodzie i praktycznie nie łapało żadnej stacji. Wreszcie dogrzebałem się do anteny i wymieniłem na nową, uniwersalną. Dodałem jeszcze wzmacniacz sygnału między wejściem anteny a wtyczką do radia i po podłączeniu jest niewielka różnica. Złapie ze 2-3 stacje, ale po uruchomieniu silnika, a tym bardziej np. podczas włączonych wycieraczek pojawia się szum nawet na najsilniejszych stacjach. Radio nowe, sprawdzałem też na dwóch innych radiach i jest
Montował ktoś szynę oświetleniową u siebie?
Sprawa ma się tak, że chciałbym zainstalować u siebie ciągiem taką L-kę która zakręcałaby w salonie, a potem ciągnęła się przez korytarz.
Nie do końca wiem jak to działa, ale chciałbym móc załączać osobno różne sekcje różnymi włącznikami. Odcinkowo będzie "good enough", ale jeżeli byłaby opcja żeby w jednym odcinku włączyć co druga lampę to byłaby rakieta.
Można tak?
W
Sprawa ma się tak, że chciałbym zainstalować u siebie ciągiem taką L-kę która zakręcałaby w salonie, a potem ciągnęła się przez korytarz.
Nie do końca wiem jak to działa, ale chciałbym móc załączać osobno różne sekcje różnymi włącznikami. Odcinkowo będzie "good enough", ale jeżeli byłaby opcja żeby w jednym odcinku włączyć co druga lampę to byłaby rakieta.
Można tak?
W
źródło: comment_164831769967Y7mG33z5Rz6iNoWVeaEe.jpg
Pobierz- 1
@bulwapospolita: O znalazłem coś takiego, zdaje się że odpowiada to moim oczekiwaniom.
W każdym razie - dzięki za wkład!
W każdym razie - dzięki za wkład!
źródło: comment_1648319005iRCszCBLAlYOYR9ya3WxY0.jpg
Pobierz- 1
@Wyrewolwerowanyrewolwer: Pamiętaj, że są też szyny 3 fazowe z Dali albo Casambi. Drogo ale wygodnie. Można sterować każdą oprawą osobno.
Jak będziesz kupował szyny to pamiętaj o łącznikach szyn i zaslepkach końcowych.
Jak będziesz kupował szyny to pamiętaj o łącznikach szyn i zaslepkach końcowych.
Jaki agregat polecacie, który da stabilne napięcie dla serwerów, pobór coś około 2kW, uruchomi się automatycznie w przypadku braku zasilania i będzie pracował bez przerwy i obsługi przez 48h?
Na razie jest tylko UPS który podtrzymuje wszystko co najmniej parę minut żeby położyć systemy.
#serwery #elektronika #elektryka #agregat
Na razie jest tylko UPS który podtrzymuje wszystko co najmniej parę minut żeby położyć systemy.
#serwery #elektronika #elektryka #agregat
@soadfan: nie zgody, co zgłoszenia. To nie komuna, że mogą zabronić ale chcą wiedzieć żeby ludzi nie załatwiło na słupie.
@MilionoweMultikonto: Zajmuje się awaryjnym zasilaniem ale takich sprzętów to nawet nie bierzemy na serwis, bo to często jednorazowe badziewie. Szkoda czasu zajmować się takim sprzętem. Zasadniczo odradzam agregaty bez obudowy i to na 3000 obr/min bo są k------o głośne. Większe agregaty pracują zwykle z prędkością 1500obr/min, które w obudowie supersilent są praktycznie niesłyszalne.
https://www.machineryzone.pl/sprzet-nowy/agregaty-pradotworcze/38318001/sdmo-k9-9-kva-generator-dpx-17000.html
To są najmniejsze agregaty jakie obsługujemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://www.machineryzone.pl/sprzet-nowy/agregaty-pradotworcze/38318001/sdmo-k9-9-kva-generator-dpx-17000.html
To są najmniejsze agregaty jakie obsługujemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Cześć,
Mam lustro z taśma LED i przestała działać. Jedynie gdy dociśnie się palcem w zaznaczony obszar to zaczyna znów świecić. Co to może być? Jak to naprawić?
#elektryka
Mam lustro z taśma LED i przestała działać. Jedynie gdy dociśnie się palcem w zaznaczony obszar to zaczyna znów świecić. Co to może być? Jak to naprawić?
#elektryka
źródło: comment_1648313050mnmuOHn9W9gYaLYHvTKtin.jpg
Pobierz@Kanapaisofawjednym: @panokio84: tak, zlutuj, ewentualnie na czas golenia niech ktoś inny trzyma palcem
@LM317K: tak mi się wydaje :D
Mirki, mam lampę zewnętrzna, jakąś stara halogenowa na elewacji domu ktora jest załączana ze środka domu. Chcę ją wymienić na taką z czujnikiem, kupiłem nawet ostatnio jedna z Lidla ale nie sprawdziłem wcześniej i się okazuje że z domu do starej lampy idą 2 żyły, a lampa nowa ma podłączenie na 3 żyły. Co mi grozi jeżeli nie podłącze uziemienia do takiej lampy która będzie wysoko na elewacji domu?
#elektryka
#elektryka
Komentarz usunięty przez autora
Komentarz usunięty przez autora
Przymierzam się do wymiany płyty gazowej na indukcyjną w mieszkaniu, z związku z tym czy muszę zgłosić gdzieś fakt pozbywania się gazu na rzecz indukcji, czy wystarczy, że zakręcę zawór od gazu, elektryk dokona wymiany płyty a ja będę mógł wypowiedzieć PGNiG umowę? Dodatkowo czy podłączenie płyty indukcyjnej do gniazda trójfazowego wiąże się z tym że musiał zmienić taryfę PGE czy coś tam innego?
#remontujzwykopem
#mieszkanie
#elektryka
#remontujzwykopem
#mieszkanie
#elektryka
- 3
Trzy przewody nie oznaczają trzech faz z automatu. U mnie to podłączyli potrójnym bezpiecznikiem pod jedną fazę
@elf_pszeniczny:
3 przewody to instalacja jednofazowa :))))
do 3 fazowej potrzebujesz minimum 4 a w normalnym mieszkaniu 5 :)
A z ciekawosci o co chodzi z "potrojnym bezpiecznikiem pod jedna faze?
- 2
To z pewnością jest instalacja trzyfazowa ponieważ sąsiad na dole w tym samym pionie ma swoją indukcję podpiętą.
@SiewcaZaglady: jak juz pisalem - indukcje 3f da sie podpiac na 1f wiec sie tym nie sugeruj
- 0
Mam serwer NAS na bazie Raspberry Pi i chciałbym zrobić fizyczne odcięcie od zasilania w trakcie burzy (backup na baterii). Jak to zaprogramować i wykonać to żaden problem, mam tylko pytanie czy taka ochrona w ogóle ma sens.
Konstrukcja działałaby tak:
- Zewnętrzna obudowa z metalowej siatki (niepodłączona do niczego)
- Elektronika przymocowana do płyty z polistyrenu oddalonej od metalu 5cm na nylonowych dystansach
Konstrukcja działałaby tak:
- Zewnętrzna obudowa z metalowej siatki (niepodłączona do niczego)
- Elektronika przymocowana do płyty z polistyrenu oddalonej od metalu 5cm na nylonowych dystansach
- 3
@bero33bb: Strasznie przekombinowane, mam na wysokich kominach które nie raz zaliczyło trafienie piorunem poinstalowane różne sprzęty sieciowe i od kiedy przykładam się do poprawnego uziemienia wszystkiego, stosowania ekranowanych skrętek i metalowych uziemionych skrzynek nic się nie sypie, wszystko działa cały czas, od strony sieci zwykły zasilacz buforowy pulsara i przetwornica dc/dc do podniesienia napięcia bo mam długie kable na te kominy po 150m
- 1
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
jakie znacie najbardziej "płaskie" czy jak tam zwał najbardziej slim gniazdka elektryczne podwójne. pech chciał, że jedno gniazdo mi wyszło za meblami a chce te meble dosunąc maksymalnie do ściany. teraz miałem hager lumina 2 ale okreslam je jako fat
#remontujzwykopem #elektryka
#remontujzwykopem #elektryka
- 5
@Thunderball: wytnij otwornicą w plecach mebla ładny otwór, mebel dosuniesz do samej ściany, a i gniazdko będzie normalnie dostępne.
@Thunderball jeśli przeszkadza gniazdko które i tak będzie za szafą to zdemontuj je całkiem i załóż złączki jeśli jest przelotowe






























- taśma LED
- Zasilacz
- Profil z kloszem
- Włącznik bezdotykowy
U mnie wyjdzie luka nad zlewem gdzie jest ociekacz w szafce, a potem najwyżej dam jakiś profil kątowy do szafki obok okapu, bo meble idą w układ L-ki, za nim jeszcze jest 40 cm