Taką żarówkę sprzedali mi dziś w sklepie/hurtowni elektrycznej, myślałem, że ta klasa energetyczna jest już niedostępna #elektryka #
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
@Mfalme_Kitunguu: To teraz nie nazywają żarówka i mogą sprzedawać dalej.
- 1
Jeszcze tylko zdjęcie ze sklepu z sieci
źródło: comment_1649696434ZRKjwCF1vmRdqa7wLhstWE.jpg
Pobierz- 0
Mireczki będę rozprowadzał wstępnie okablowanie w domku letniskowym i takie pytania mam:
- za pomocą uchwytów będę montował przewody na ścianie z pustaków ceramicznych, czy powinienem unikać prowadzenia kabla na równo z zaprawą czy to bez znaczenia?
- czy do wewnętrznej tablicy rozdzielczej wszystkie przewody powinny wchodzić tylko z góry albo tylko z dołu? Profesjonalista będzie to ostatecznie podłączał, ale nie chcę dokładać mu niepotrzebnej roboty
#elektryka #remontujzwykopem
- za pomocą uchwytów będę montował przewody na ścianie z pustaków ceramicznych, czy powinienem unikać prowadzenia kabla na równo z zaprawą czy to bez znaczenia?
- czy do wewnętrznej tablicy rozdzielczej wszystkie przewody powinny wchodzić tylko z góry albo tylko z dołu? Profesjonalista będzie to ostatecznie podłączał, ale nie chcę dokładać mu niepotrzebnej roboty
#elektryka #remontujzwykopem
- 2
- za pomocą uchwytów będę montował przewody na ścianie z pustaków ceramicznych, czy powinienem unikać prowadzenia kabla na równo z zaprawą czy to bez znaczenia?
@mentari: bez znaczenia. Chociaz w pustakach beda sie lepiej trzymac (tym bardziej jesli na zaprawie ktos "przyoszczedzil" :P)
- czy do wewnętrznej tablicy rozdzielczej wszystkie przewody powinny wchodzić tylko z góry albo tylko z dołu? Profesjonalista będzie to ostatecznie podłączał, ale nie chcę dokładać mu
@mentari: to do wiercenia kup specjalne wiertła bezudarowe do ceramiki. bo zwykłą wiertarką na udarze to masakrę zrobisz
- 0
#elektryka
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jaki przekrój musi mieć kabel, aby bezpiecznie zasilić urządzenia ok. 2000W na odległości 250m?
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jaki przekrój musi mieć kabel, aby bezpiecznie zasilić urządzenia ok. 2000W na odległości 250m?
#budownictwo #budowadomu #elektryka
Wielkimi krokami nadchodzi odpalenie instalacji elektrycznej która stworzyłem w domku, większość zgodnie ze sztuką, trochę niezgodnie, uprawnienia SEP znaczą tyle co nic w moim przypadku. Pytanie do ludzi z branży elektro - jeśli chcę przeprowadzić od bezpieczników 6 nowych przewodów fazowych, 2 neutralne, pomiędzy budynkami, najlepiej napowietrzny sposób - jaki przekrój w alu?
Znajomy mi wciskał że stopień wyżej niż najwyzszy użyty czyli
Wielkimi krokami nadchodzi odpalenie instalacji elektrycznej która stworzyłem w domku, większość zgodnie ze sztuką, trochę niezgodnie, uprawnienia SEP znaczą tyle co nic w moim przypadku. Pytanie do ludzi z branży elektro - jeśli chcę przeprowadzić od bezpieczników 6 nowych przewodów fazowych, 2 neutralne, pomiędzy budynkami, najlepiej napowietrzny sposób - jaki przekrój w alu?
Znajomy mi wciskał że stopień wyżej niż najwyzszy użyty czyli
- 0
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
konto usunięte via Android
- 2
@giermek: miernik z pomiarem ciaglosci przewodu
Mirki, słuchajta... te złączki wago rozpinam siłowo wyciągając kabel czy jest jakiś myk i trzeba coś podważyć?
#elektryka #remontujzwykopem
#elektryka #remontujzwykopem
źródło: comment_1649663346ReUf9zC5ltgxv2e91wX2Ik.jpg
Pobierz- 20
@FalseIdeas: trzeba kręcić drutem lewo prawo jednocześnie ciągnąc.
- 1
@ms86: Spokojnie :-)
źródło: comment_1649667279uSW8HMBj0AM7iz18YOuNUD.jpg
PobierzMirki, jednogłośnie - czy do takiego transformatora mogę podłączyć MR11 12V LED? Obecnie są zamontowane 30w halogeny. Pytam bo na necie wszędzie ten zasilacz podany jest jako Led, a jest elektroniczny #elektryka #elektronika #zrobtosam
źródło: comment_1649626416HjM67NOA6uyO3TWkvO4YYF.jpg
Pobierz- 2
@eSports24: zasilacz (nie transformator) do ledów kup, prościej, mniej roboty i chyba taniej wyjdzie, niż zmiana oprawek.
Mirki, czy pracuje któryś z Was w zawodzie elektryka z DSB w Norwegii? Drammen i okolice. Interesuje mnie czy warto dążyć do wyprowadzki tam i pracy w tym zawodzie?
Widzę, jest trochę ofert. Czy ciężko było się dostać, jak kierownicy, tempo pracy, czy wystarczy angielski? Jakie warunki mieszkaniowe od agencji? Czy pomagają może wynająć pokój?
#norwegia #elektryka #elektrotechnika
#emigracja
Widzę, jest trochę ofert. Czy ciężko było się dostać, jak kierownicy, tempo pracy, czy wystarczy angielski? Jakie warunki mieszkaniowe od agencji? Czy pomagają może wynająć pokój?
#norwegia #elektryka #elektrotechnika
#emigracja
Mirki, jak podczepić przewód od przedłużacza pod kanapą tak żeby nie leżał na podłodze, ale żeby też nie r-------ć kanapy i żeby to się w miarę trzymało? Co jest teraz najbardziej na topie a co passe? Do głowy przychodzi mi taśma izolacyjna i trytytki, ale pewnie da się to jakoś lepiej i ładniej ogarnąć. Przewód niestety dość gruby, nie żadne USB ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#remontujzwykopem
#remontujzwykopem
- 2
@Silvestre_Cucumeris: w castoramie kupisz takie samoprzylepne coś, a do tego mocujesz na trytytki. Tylko spód kanapy musisz mieć gładki, żeby była szansa cokolwiek do niego przykleić.
źródło: comment_1649612252IAB4e91GIiUrKcXSZf67PO.jpg
Pobierz@Silvestre_Cucumeris: Jeżeli do ściany ten kabel mozesz przyczepić to ja polecam takie zaczepy: https://allegro.pl/oferta/mocowanie-uchwyt-opaski-kablowej-20x20mm-100-sztuk-10680491815
Aukcja randomowa. Ja zamawiałam z Ali bo taniej i więcej. Trzyma się na tym u mnie kilka kabli od neta
Jeżeli kabel ma być przymocowany do kanapy to nie wiem (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
Aukcja randomowa. Ja zamawiałam z Ali bo taniej i więcej. Trzyma się na tym u mnie kilka kabli od neta
Jeżeli kabel ma być przymocowany do kanapy to nie wiem (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
- 0
Czy jak umyje toster w zmywarce i zostawie do wyschniecia na kilka dni to moze sie cos stac?
#glupiepytanie #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #elektryka
#glupiepytanie #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #elektryka
#mechanikasamochodowa #mechanika #elektronika #elektryka #samochody
Jakieś 2 miesiace temu pierwszy raz po zimie chciałem otworzyć sobie szyberdach - otworzył się elegancko, jechałem jechałem - dojechałem, gdy chciałem zamknąć silniki pracowały, ale szyberdach się nie zamykał. Jako że nie mam garażu musiałem od razu załatwić tą sprawe, bo miało padać a auto pod blokiem. Zajechałem do elektryka, nie miał czasu bo oczywiscie terminy
Jakieś 2 miesiace temu pierwszy raz po zimie chciałem otworzyć sobie szyberdach - otworzył się elegancko, jechałem jechałem - dojechałem, gdy chciałem zamknąć silniki pracowały, ale szyberdach się nie zamykał. Jako że nie mam garażu musiałem od razu załatwić tą sprawe, bo miało padać a auto pod blokiem. Zajechałem do elektryka, nie miał czasu bo oczywiscie terminy
- 2
@Parspakop: Jest taka możliwość.
- 4
@Parspakop:
Szyberdach ma awaryjne zamykanie, bez prądu, jbc, poczytaj na przyszłość.
Kontrolka akumulatora zawsze się zapala przy odpalaniu.
Jesli chcesz rozwiac wątpliwość, czy akumulator był za słaby na zamkniecie, to go spróbuj zamknąć kiedy pracuje silnik w aucie, bo wtedy akumulatora mogłoby nawet nie być.
Szyberdach ma awaryjne zamykanie, bez prądu, jbc, poczytaj na przyszłość.
Kontrolka akumulatora zawsze się zapala przy odpalaniu.
Jesli chcesz rozwiac wątpliwość, czy akumulator był za słaby na zamkniecie, to go spróbuj zamknąć kiedy pracuje silnik w aucie, bo wtedy akumulatora mogłoby nawet nie być.
#anonimowemirkowyznania
Jak to wkońcu jest z tymi porażeniami prądem? Żeby być porażonym trzeba mieć kontakt z żyłą fazową i neutralną czy sama fazowa wystarczy? A może nawet sam neutralny wystarczy? Pytam jako laik z ciekawości bo pamiętam że za młodego poraziło mnie raz dopiero jak dotknęłem i fazy i neutrala a jak samej fazy to nic nie było czuć.
#elektryka #zdrowie #kiciochpyta
Kliknij tutaj,
Jak to wkońcu jest z tymi porażeniami prądem? Żeby być porażonym trzeba mieć kontakt z żyłą fazową i neutralną czy sama fazowa wystarczy? A może nawet sam neutralny wystarczy? Pytam jako laik z ciekawości bo pamiętam że za młodego poraziło mnie raz dopiero jak dotknęłem i fazy i neutrala a jak samej fazy to nic nie było czuć.
#elektryka #zdrowie #kiciochpyta
Kliknij tutaj,
- 2
@AnonimoweMirkoWyznania: @Kenzie: trzeba zacząć od tego czym jest porażenie. Mianowicie jest to przepływ prądu przez ciało człowieka.
aby nastąpiło porażenie prądem musi być umożliwiony przepływ prądu z przewodu fazowego do ziemi, tak przewód neutralny ma galwaniczne połączenie z ziemią.
To, że nie zostałeś porażony podczas dotykania fazy oznacza, że stałeś na odizolowanym podłożu i nie przewodziłes prądu.
aby nastąpiło porażenie prądem musi być umożliwiony przepływ prądu z przewodu fazowego do ziemi, tak przewód neutralny ma galwaniczne połączenie z ziemią.
To, że nie zostałeś porażony podczas dotykania fazy oznacza, że stałeś na odizolowanym podłożu i nie przewodziłes prądu.
@soadfan: kolego, przypominam, że nadal jesteśmy w polce i wielu miejscu wciąż instalacja różnie wygląda :) neutralny jest bezpieczny tylko, jeżeli to połączenie do ziemi jest stosunkowo blisko (nie jest np. 10 km dalej)
6
Jak działa transformator? | ZDALNY EXPERYMENT #46

⚡ Co by się stało, gdybyśmy do przesyłu używali prądu stałego, a nie przemiennego?
z- 13
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 5
- 1
@Pandzior: Fachowcy... Jeśli nie masz w planach wymieniać instalacji polecam kupić wago. Dużo pewniejsze połączenie niż to coś
źródło: comment_1649587890yKBLOQJcCCOJ2Ck7cypCeV.jpg
PobierzMam pytanie. Jak sprawdzić czy kabel ma przebicie? Mecze się z rozładowującym akumulatorem i chcialem sprawdzić kable plusowe.
Oczywiście odlacze je od skrzynki bezpieczników, ale jak sprawdzić czy któryms z kabli spierdziela mi prąd? Pod ręką jedynie miernik.
Pobór 0.12 ampera na postoju
#elektryka #mechanikasamochodowa
Oczywiście odlacze je od skrzynki bezpieczników, ale jak sprawdzić czy któryms z kabli spierdziela mi prąd? Pod ręką jedynie miernik.
Pobór 0.12 ampera na postoju
#elektryka #mechanikasamochodowa
- 0
@fuck_yeah: to wiem, ale pytam się jak sprawdzić stan kabla plusowego - tego który idzie z akumulatora z klema, aż do skrzynki bezpieczników. Jest cały w tej czarnej szmacie i dostęp ciężki do niego, a wychodzi ich aż 4 z jednej skrzynki bezpieczników, do drugiej.
Mercedes w203
Mercedes w203
@kreA: przetarcie izolacji to by kabel upaliło przy tym co akumulator potrafi.
Albo jest jeszcze jedna skrzynka z bezpiecznikami, albo coś jest podpięte z pominięciem fabrycznych skrzynek. Dokładany alarm albo lokalizator, immobilizer?
Albo jest jeszcze jedna skrzynka z bezpiecznikami, albo coś jest podpięte z pominięciem fabrycznych skrzynek. Dokładany alarm albo lokalizator, immobilizer?
Czy do obwodów wyłącznie oświetleniowych (jedna lampa sufitowa w garażu) stosuje się kable z uziemieniem czy wystarczy 2x1,5mm? #elektryka #remontujzwykopem
- 5
@policjantpeel: z uziemieniem.
- 1
@policjantpeel: nie zostawiaj pustego, tam gdzie przechodzisz z instalacji dwu na trójprzewodową podłącz N i PE do starego "zera". Tylko 10x się upewnij, że podłączasz to do zera, nie do fazy.
Taka kostka wago 221 to naprawde jest w stanie przeniesc te 32A? Przeciez tam w srodku to jakas cienka blaszka jest
#elektryka #automatyka
#elektryka #automatyka
@Strigiformesman tylko i wyłącznie o ile jest oryginalna. Chińczykom nie wierzę
- 6
@ciasteczkowy_otwur: a czemu wysokie napięcie? Raczej miał jakiś autotransformator, gdzie napięcie było rzędu 1-2V, a był w stanie wyciągnąć te 100A.
Ja sam miałem wymuszalnik w pracy do prądu rzędu 600A, a napięcie było rzedu 1V.
Ja sam miałem wymuszalnik w pracy do prądu rzędu 600A, a napięcie było rzedu 1V.
Zdaję w tej sesji w izbie poznańskiej egzamin na uprawnienia wykonawcze w specjalizacji elektrycznej.
Ma ktoś może jakiś zbiór pytań jaki pojawiał się na egzaminie ustnym w tej izbie?
W jaki sposób uczyliście się na egzamin ustny? Do pisemnego używam aplikacji, do ustnego zamierzałem zebrać sobie zestawy pytań i przerabiać sobie je w podobny sposób jak na egzaminie czyli losować zestaw i opracowywać pytanie na podstawie materiałów, które będę miał. Nie mam
Ma ktoś może jakiś zbiór pytań jaki pojawiał się na egzaminie ustnym w tej izbie?
W jaki sposób uczyliście się na egzamin ustny? Do pisemnego używam aplikacji, do ustnego zamierzałem zebrać sobie zestawy pytań i przerabiać sobie je w podobny sposób jak na egzaminie czyli losować zestaw i opracowywać pytanie na podstawie materiałów, które będę miał. Nie mam
- 0
dlatego też pytam na Mirko o jakieś pytania z poprzednich lat.
@Marynowany: masz na to 0,01% szans, przyjmujac zakres 10 lat wstecz, do tego bez podzialu na izby, panie inzynierze
@Marynowany: z jakiego programu do testów korzystasz?

























Aktualizacja do mojego wczorajszego postu walki z wymiana halogenów na ledy.
MAMY WINNEGO..chyba ( ͡° ͜ʖ ͡°) otóż okazało się, ze w moim podwieszanym suficie, nie ma jednego transformatora elektronicznego nad rozdzielnica, a są uwaga DWA! drugi jest w zupełnie innym miejscu (obok drzwi wejściowych) to by wyjaśniało dlaczego przepaliły się wczoraj żarówki i
źródło: comment_16496975599J7JMjPzxFOw2KnirEe7CT.jpg
PobierzKupię jutro drugi zasilacz i wepnę zamiast tego elektronicznego