#elektronika #elektryka #led

Aktualizacja do mojego wczorajszego postu walki z wymiana halogenów na ledy.

MAMY WINNEGO..chyba ( ͡° ͜ʖ ͡°) otóż okazało się, ze w moim podwieszanym suficie, nie ma jednego transformatora elektronicznego nad rozdzielnica, a są uwaga DWA! drugi jest w zupełnie innym miejscu (obok drzwi wejściowych) to by wyjaśniało dlaczego przepaliły się wczoraj żarówki i
eSports24 - #elektronika #elektryka #led 


Aktualizacja do mojego wczorajszego postu...

źródło: comment_16496975599J7JMjPzxFOw2KnirEe7CT.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@eSports24: to by tłumaczyło czemu przy padzie jednego trafo szlag trafił resztę światła. A ty wymieniasz te halogeny 12V na Ledy, bo chyba zostawiasz tak?
  • Odpowiedz
  • 1
@merti: Tak ja wymieniam halogeny 30w 12v na ledy 3w 12v. I tak no ja nie wiedziałem , ze są dwa transformatory wiec miałem przez chwile podłączony jeden zasilacz i jeden transformator, wiec podejrzewam, ze dlatego szlag trafił ledy bo taki miszmasz się zrobił.
Kupię jutro drugi zasilacz i wepnę zamiast tego elektronicznego
  • Odpowiedz
Mireczki będę rozprowadzał wstępnie okablowanie w domku letniskowym i takie pytania mam:
- za pomocą uchwytów będę montował przewody na ścianie z pustaków ceramicznych, czy powinienem unikać prowadzenia kabla na równo z zaprawą czy to bez znaczenia?
- czy do wewnętrznej tablicy rozdzielczej wszystkie przewody powinny wchodzić tylko z góry albo tylko z dołu? Profesjonalista będzie to ostatecznie podłączał, ale nie chcę dokładać mu niepotrzebnej roboty

#elektryka #remontujzwykopem
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

- za pomocą uchwytów będę montował przewody na ścianie z pustaków ceramicznych, czy powinienem unikać prowadzenia kabla na równo z zaprawą czy to bez znaczenia?


@mentari: bez znaczenia. Chociaz w pustakach beda sie lepiej trzymac (tym bardziej jesli na zaprawie ktos "przyoszczedzil" :P)

- czy do wewnętrznej tablicy rozdzielczej wszystkie przewody powinny wchodzić tylko z góry albo tylko z dołu? Profesjonalista będzie to ostatecznie podłączał, ale nie chcę dokładać mu
  • Odpowiedz
#elektryka
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jaki przekrój musi mieć kabel, aby bezpiecznie zasilić urządzenia ok. 2000W na odległości 250m?
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@Silikon w sumie to myślałem o tym, cena za kabel jak za agregat ale jednak to też zużywa paliwo i muszę o tym pamiętać żeby ktoś nie ukradł z budowy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#budownictwo #budowadomu #elektryka

Wielkimi krokami nadchodzi odpalenie instalacji elektrycznej która stworzyłem w domku, większość zgodnie ze sztuką, trochę niezgodnie, uprawnienia SEP znaczą tyle co nic w moim przypadku. Pytanie do ludzi z branży elektro - jeśli chcę przeprowadzić od bezpieczników 6 nowych przewodów fazowych, 2 neutralne, pomiędzy budynkami, najlepiej napowietrzny sposób - jaki przekrój w alu?

Znajomy mi wciskał że stopień wyżej niż najwyzszy użyty czyli
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jemigrant: § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@giermek: @pigoku: tym fazerem też można sprawdzić zwarte przewody(parę jak pisałeś)

@darek-jg: tak, zwarte też ale napięcie wykrywa bez dotykania, wystarczy pomachać w okolicy przewodu co jest dosyć szybkie
  • Odpowiedz
Mirki, czy pracuje któryś z Was w zawodzie elektryka z DSB w Norwegii? Drammen i okolice. Interesuje mnie czy warto dążyć do wyprowadzki tam i pracy w tym zawodzie?

Widzę, jest trochę ofert. Czy ciężko było się dostać, jak kierownicy, tempo pracy, czy wystarczy angielski? Jakie warunki mieszkaniowe od agencji? Czy pomagają może wynająć pokój?

#norwegia #elektryka #elektrotechnika
#emigracja
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Im ktoś ma większe kwalifikacje , papiery ect tym mniej opłaca się przeprowadzka do Norwegii. To jest kraj gdzie najlepiej się żyje bezrobotnemu a następnie nisko wykwalifikowanym pracownikom.
  • Odpowiedz
Mirki, jak podczepić przewód od przedłużacza pod kanapą tak żeby nie leżał na podłodze, ale żeby też nie r-------ć kanapy i żeby to się w miarę trzymało? Co jest teraz najbardziej na topie a co passe? Do głowy przychodzi mi taśma izolacyjna i trytytki, ale pewnie da się to jakoś lepiej i ładniej ogarnąć. Przewód niestety dość gruby, nie żadne USB ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#remontujzwykopem
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#mechanikasamochodowa #mechanika #elektronika #elektryka #samochody

Jakieś 2 miesiace temu pierwszy raz po zimie chciałem otworzyć sobie szyberdach - otworzył się elegancko, jechałem jechałem - dojechałem, gdy chciałem zamknąć silniki pracowały, ale szyberdach się nie zamykał. Jako że nie mam garażu musiałem od razu załatwić tą sprawe, bo miało padać a auto pod blokiem. Zajechałem do elektryka, nie miał czasu bo oczywiscie terminy
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Parspakop:
Szyberdach ma awaryjne zamykanie, bez prądu, jbc, poczytaj na przyszłość.
Kontrolka akumulatora zawsze się zapala przy odpalaniu.
Jesli chcesz rozwiac wątpliwość, czy akumulator był za słaby na zamkniecie, to go spróbuj zamknąć kiedy pracuje silnik w aucie, bo wtedy akumulatora mogłoby nawet nie być.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Jak to wkońcu jest z tymi porażeniami prądem? Żeby być porażonym trzeba mieć kontakt z żyłą fazową i neutralną czy sama fazowa wystarczy? A może nawet sam neutralny wystarczy? Pytam jako laik z ciekawości bo pamiętam że za młodego poraziło mnie raz dopiero jak dotknęłem i fazy i neutrala a jak samej fazy to nic nie było czuć.
#elektryka #zdrowie #kiciochpyta

Kliknij tutaj,
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: @Kenzie: trzeba zacząć od tego czym jest porażenie. Mianowicie jest to przepływ prądu przez ciało człowieka.

aby nastąpiło porażenie prądem musi być umożliwiony przepływ prądu z przewodu fazowego do ziemi, tak przewód neutralny ma galwaniczne połączenie z ziemią.

To, że nie zostałeś porażony podczas dotykania fazy oznacza, że stałeś na odizolowanym podłożu i nie przewodziłes prądu.
  • Odpowiedz
@soadfan: kolego, przypominam, że nadal jesteśmy w polce i wielu miejscu wciąż instalacja różnie wygląda :) neutralny jest bezpieczny tylko, jeżeli to połączenie do ziemi jest stosunkowo blisko (nie jest np. 10 km dalej)
  • Odpowiedz
  • 0
Mam pytanie. Jak sprawdzić czy kabel ma przebicie? Mecze się z rozładowującym akumulatorem i chcialem sprawdzić kable plusowe.

Oczywiście odlacze je od skrzynki bezpieczników, ale jak sprawdzić czy któryms z kabli spierdziela mi prąd? Pod ręką jedynie miernik.

Pobór 0.12 ampera na postoju

#elektryka #mechanikasamochodowa
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@fuck_yeah: to wiem, ale pytam się jak sprawdzić stan kabla plusowego - tego który idzie z akumulatora z klema, aż do skrzynki bezpieczników. Jest cały w tej czarnej szmacie i dostęp ciężki do niego, a wychodzi ich aż 4 z jednej skrzynki bezpieczników, do drugiej.

Mercedes w203
  • Odpowiedz
@kreA: przetarcie izolacji to by kabel upaliło przy tym co akumulator potrafi.
Albo jest jeszcze jedna skrzynka z bezpiecznikami, albo coś jest podpięte z pominięciem fabrycznych skrzynek. Dokładany alarm albo lokalizator, immobilizer?
  • Odpowiedz
@policjantpeel: nie zostawiaj pustego, tam gdzie przechodzisz z instalacji dwu na trójprzewodową podłącz N i PE do starego "zera". Tylko 10x się upewnij, że podłączasz to do zera, nie do fazy.
  • Odpowiedz
@ciasteczkowy_otwur: a czemu wysokie napięcie? Raczej miał jakiś autotransformator, gdzie napięcie było rzędu 1-2V, a był w stanie wyciągnąć te 100A.

Ja sam miałem wymuszalnik w pracy do prądu rzędu 600A, a napięcie było rzedu 1V.
  • Odpowiedz
Zdaję w tej sesji w izbie poznańskiej egzamin na uprawnienia wykonawcze w specjalizacji elektrycznej.
Ma ktoś może jakiś zbiór pytań jaki pojawiał się na egzaminie ustnym w tej izbie?
W jaki sposób uczyliście się na egzamin ustny? Do pisemnego używam aplikacji, do ustnego zamierzałem zebrać sobie zestawy pytań i przerabiać sobie je w podobny sposób jak na egzaminie czyli losować zestaw i opracowywać pytanie na podstawie materiałów, które będę miał. Nie mam
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

dlatego też pytam na Mirko o jakieś pytania z poprzednich lat.


@Marynowany: masz na to 0,01% szans, przyjmujac zakres 10 lat wstecz, do tego bez podzialu na izby, panie inzynierze
  • Odpowiedz