@s3mpaaj: Miernikiem co najwyżej możesz sprawdzić rezystancję między śrubkami, która powinna być mała (bliska zero) i między wyjściem a jedną ze śrubek, która powinna być duża (pewnie w zakresie kOhm). Od puszki do śrubek raczej nie powinno być przejścia elektrycznego. Ale takim pomiarom nie ufałbym w 100%.
  • Odpowiedz
@Arek817: modle się do boga o chociaż 5 stopni zebym mógł w garażu wytrzymać, nawet nie wiesz jak bardzo mnie jara ze ta jawka w koncu wpadła w moje rece, zaluje tylko ze to 50 mustang a nie ta jawa 350 (,)
  • Odpowiedz
#elektryka #elektronika

Dzień dombry Państwu.

Szukam maksymalnie wydajnego panelu słonecznego do ładowania telefonu w trasie. USB-C. QC to wiadomo - się podłączy z power banka. Kiedyś BlitzWolf miał jakieś ogromne panele (chyba 4) + sterowanie i wyjście na 3x USB.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirasy mam dylemat zawodowy. Z wykształcenia jestem inz mech i pracuje w zawodzie w przemysle #zagranico. Zastanawiam sie czy nie przekwalifikować sie na #elektryka czy #automatyka czy #mechatronika. Po 1. ze wzgledow finansowych i po 2. ze wzgledow rozwojowych i zapotrzebowania rynku. Pytanie czy isc na odrębne zaoczne studia inz czy moze zrobic podyplomowke a może robic kursy. W ktora strone isc
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

a jak zapatrują się pracodawcy jak w wymaganiach chca zeby bylo wykształcenie elektryk, automatyk ?


@tezmirek: jak masz inzyniera to juz jest git, przejrzałem na szybko 5 losowych ofert programisty plc z pracuj.pl i tylko w jednej firmie w wymaganiach wypisali "posiadasz wykształcenie wyższe techniczne, preferowane kierunki: automatyka, mechatronika, robotyka, elektrotechnika" (czyli w skrócie studia techniczne nawet w------e w to jakie)

jak nie mieszkasz w polsce to idź w automatyke,
  • Odpowiedz
misie, macie jakie informacje, że zmieniły się warunki dotyczące bezpiecznika ppoz? do tej pory było w pobliżu głównego wejscia do budynku.

#elektryka
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lalalama chodzi ci o przeciwpożarowy wyłącznik prądu, o umiejscowieniu to nie wiem, różnie spotykałem, nawet w środku np obok recepcji, obok rozdzielni głównej. Z tego co wiem ma mieć teraz diodę zadziałania i diodę że jest wyłączony
  • Odpowiedz
Są jakieś przewidywania jak się zachowa cena prądu po uwolnieniu (2024)? Wiadomo, że taniej to nie będzie ale chodzi mi o to w jaki sposób to będzie rozliczane - stawki będą godzinowe, że między 10 a 11 jest inna cena, między 11 a 12 inna itd?

Jak to wygląda w innych krajach? Jak duże są różnice w cenie pomiędzy godzinami szczytu kiedy prąd jest najdroższy a godzinami (podejrzewam, że nocnymi) kiedy prąd
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@robertx: mniej więcej 0,1 - 2,1 - 2,8 centa/kWh (oczywiście przed opodatkowaniem, więc rachunek końcowy z przesyłem i podatkami jest około 4x wyższy niż wyszłoby za samo zużycie).
I to standardowa taryfa, ale już się pojawiają 6-okresowe, gdzie nawet najdroższa godzina ma być około 2,5 centa. Tak samo są płaskie taryfy, ale niemal nikomu się nie opłacają. Widać, że docelowo w każdej godzinie będzie inna cena. Więc to wcześniejsze "wszyscy"
  • Odpowiedz
@marcho87: Odpowiednio dobrana pompa ciepła będzie pracować średnio 2500-3000 godzin w ciągu roku, w sezonie więcej, poza sesinem mniej. Śmiało można przyjąć, że to będzie koło 15 godzin na dzień w sezonie.
Jak byś pompy nie ustawił, to będzie ona musiała pracować również w drogich godzinach. Przy scopie +/- 3 i tak cena którą zapłacisz za 1kwh ciepła wytworzony przez pompę będzie dużo wyższa niż 1 kWh ciepła wytworzony wtedy
  • Odpowiedz
Kupiłem sobie UPS do domu. Na obudowie jest śrubka do uziemienia. Jak to uziemienie podłączyć czy dobrym pomysłem jest kabel i zrobienie wtyczki tylko do uziemienia, która normalnie będzie w kontakcie? Jakiś konkretny kabel powinien być czy nie ma znaczenia? #elektryka
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DorodnyTucznik: nie, nie musisz tego nawet inwentaryzowac ;) jest jeszcze taki myk, ze po ostatniej nowelizacji architekt musi podpisac glejt, ze wykonano projekty branzowe, a nadzor w kazdej chwili moze ich zazadac ;) jak ich nie ma to jest to tylko posrednio Twoj problem ale architekt ma cieplo bo poswiadczyl nieprawde ;) projekty branzowe powinny byc dostepne na budowie
  • Odpowiedz
Zainwestowałem wolne środki w 8kWp. Jest to przewymiarowane. Mam ogrzewanie gazowe i na chwilę obecną nie planuję PC. CWU będzie grzana grzałką elektryczną, gotowanie na indukcji.

Kilka pytań.

1. Na co najlepiej zużyć nadwyżkę produkcji z PV? Chodzi o gotowanie / pieczenie czegoś konkretnego, zakup klimatyzacji i dogrzewanie itp.

2.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@niedasieukryc: Ad3. Tak mam G12W z PV. To ma sens jak masz niedomiarowaną instalację. Większa cześć produkcji jest w drogiej taryfie, a zużycie ma mw tańszej głównie (np znacząca część ogrzewania). Więc dokupuje tylko tania taryfę po 39gr/kWh obecnie. Wiec dołożenie tych kolejnych 2kWp byłoby dużo mniej opłacalne niż tych pierwszych 8.5kWp. Tylko obowiązkowo trzeba zmienić na 6 miesięczne rozliczenie, początkowo testowałem na 2 miesięcznym i zużycie w 2 taryfie
  • Odpowiedz
@Dwep: Śmiało ale zanim połączysz lepiej upewnij się czy ten zasilacz jest DC i co do poprawnej polaryzacji. Większość małych kamer HIKa rusza już od 7V, przy 6V wpada w bootloop i pozostawienie jej w takim stanie na dłużej czasem wysypuje soft.
  • Odpowiedz
Dzień dobry mireczki.

Taka sytuacja. Mianowicie.

Budynek przyłączony linia napowietrzna tradycyjnie w szczycie. Po elewacji biegnie przyłącze moje i sąsiada z dołu.
Przewód zasilający mieszkania sąsiadów mieszkających obok za ścianą biegnie po mojej części strychu.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#elektryka
Na elektrodzie się boje spytać.
Mam garaż wolnostojący murowany. Niestety bez instalacji elektrycznej i możliwości bezpośredniego przyłącza.
Garaż stoi metr od mojego balkonu (zamknięta loggia).
Myślałem żeby wykonać instalację elektryczną w garażu (hermetyczne gniazda i wyłącznik światła, oświetlenie) i podłączyć z mieszkania wykorzystując jeden z obwodów. W garażu na wlocie zabudować malutką skrzynkę z bezpiecznikiem najlepiej B10 (rożnicówki chyba nie ma sensu dokładać bo i tak w razie czego
Sleepwalker - #elektryka
Na elektrodzie się boje spytać.
Mam garaż wolnostojący murow...

źródło: comment_1648735201BNXRQsUSYrERoOOVBBQhMr.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sleepwalker: jeśli takie coś jest nielegalne to bym to miał w dupie i bym sobie to zrobił mimo wszystko, raz że kto to sprawdzi a dwa że do czego jeszcze sie to państwo może w--------ć?
  • Odpowiedz
Danoni, mam taki problem. Upalilo mi sie gniazdko w domu i planuje je wymienic. Problem w tym, ze kable do ktorych podlaczone jest gniazdko sa bardzo krotkie i mozliwe, ze po obcieciu tego co sie upalilo nie starczy ich, zeby podlaczyc gniazdko, a nie planuje wyrywac kabla ze sciany i klasc nowego xd czy moge wziac taki kabel wystajacy ze sciany i dosztukowac te 5cm z nowej wiazki i zaizolowac koszulką termokurczliwa?
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Bad_Wolf: mam jeszcze pytanie do ciebie, znalazłem transformator elektorniczny i jak na pusto podepnę go pod 230v to daje 0,5 V. Bez obciążenia to jest prawidłowe zachowanie? Na obudowanie ma napisane ze pracuje od 20w-60w
  • Odpowiedz