Hejo, szukam #elektryka w #warszawa
Dostałem mieszkanie po Babci, ponad 60 metrów, blok z 2000 roku ( instalacja nie jest stara, wszystko śmiga ale chciałbym zrobić pod siebie ), chciałbym wprowadzić delikatne zmiany ( dodać gniazdka nad blatem w kuchni oraz zlikwidować jedno gniazdko, które uwaga znajduje się pod zlewem XD ) zamontować oświetlenie na balkonie ( są wyprowadzone kable, zabezpieczone, ciężko mi powiedzieć czy to działa czy
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

blok z 2000 roku

A ewentualne zalanie?


@Kapitan_pesymista: zdaje się że już różnicówka powinna być, wywali przy paru klipach wody w gniazdku.
Jak jakimś cudem nie ma to warto założyć tak samo jak zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, instalacja 3 przewodowa musi być
  • Odpowiedz
Mircy, czy ktoś z Was realizował kiedyś oświetlenie podszafkowe w kuchni?

Mam blat o długości 3,6 metra. W chwili obecnej wiszą tam szeregowo 2 świetlówki TL-13W o mocy 740 lm każda i światła jest na styk. Ponieważ antyczne obudowy świetlówek się sypią, postanowiłem wykorzystać tę sytuację do modernizacji oświetlenia.

Z tego co widzę to idealna byłaby więc dla mnie taśma 2835/60, ponieważ emituje ona - wg deklaracji importera czy tam producenta - nawet
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@krzaczor93:
2. Dla tej samej mocy, przy wyższym napięciu w przewodach (i ścieżkach taśmy LED) płynie niższy prąd. Jeśli nie masz już zasilacza, których chcesz wykorzystać, nie widzę sensu kupowania ledów 12V
4. Bez mlecznego będziesz widział pojedyncze ledy (nawet jako odbicia na blacie). Przy gęstości 144 led/m można się zastanawiać. Na rozproszenie światła będzie miała również wpływ głębokość profilu aluminiowego (im głębszy, tym mniej widoczne będą pojedyncze ledy).

Jakbyś chciał poczytać,
  • Odpowiedz
  • 1
@krzaczor93
Ma sens
bierz 24V niższy prąd na diodzie a więc dłuższą żywotność.
Najczęściej 5cm ale są też 2,5
Mleczny a diody około 120 LED na metr żeby uzyskać ciągła linie światła ( nie bierz takich ultra płytkich profili bo będzie widać punkty )
  • Odpowiedz
@orec: @haabero: musi, potem łatwiej dojść do tego gdzie jaki przewód jest położony.
@Bad_Wolf: Warunki
techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - § 183, pkt. 8
"W instalacjach elektrycznych należy stosować: [...] zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów;"
  • Odpowiedz
@Peter1096PL mam model YT-73096 i on jest trochę inny niż an8008. Nie mniej jednak patrząc po recenzjach anengow to w moim modelu szybkość i dokładność wskazań jest taka sama. No i w yatowej wersji masz lepsze sondy z kablem w silikonowej izolacji.
  • Odpowiedz
Ktoś się zna na elektryce samochodowej z okolic Warszawy? Dodaję głośniki w drzwiach, które nie były seryjnie zamontowane, ale była wyprowadzona produkcyjna wiązka kabli - jeden głośnik gra cicho, drugi nie reaguje, ale bezpośrednio po podłączeniu z kostki iso gra, choć bez rewelacji - mam wrażenie, że jest w kostce iso pomieszane, ale nie znam się na tym na tyle wystarczająco - od niemal roku ogarnąłem już budowlankę, elektrykę, mechanikę i kilka
Tino - Ktoś się zna na elektryce samochodowej z okolic Warszawy? Dodaję głośniki w dr...

źródło: comment_16494533389WCW1THCKhoJVLV5mkIUBY.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Niebadzlosiem: to jest przeróbka na campervan, mam już separator samodzielnie położony (Cyrix), dodatkowy aku, przetwornica, skrzynka bezpieczników na postoju, gniazda, wyjścia, więc mniej więcej coś tam ogarniam - co do prostych głośników, tak, nowe kable jutro przetestuję, mam zapas ;) jak ktoś jeszcze dłubie przy aucie i szuka wymiany doświadczeń, to zapraszam na spotkanie - nie musimy płacić mechanikom, możemy sami ogarnąć i się nauczyć wielu rzeczy nawzajem
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem: na wodę to mam partyzantkę - czyli zbiornik 20l z pompką 12v i wężykiem z końcówką ogrodową - ma różne tryby, więc można zrobić mgiełkę pod prysznic (na zewnątrz), jak i jeden strumień do np. mycia naczyń, do tego zbiornik elastyczny też 20l na zapasową wodę - za zlew robi składana miska turystyczna :D poza tym toaleta turystyczna, z której nie korzystam, bo i po co, jak są toalety
  • Odpowiedz
@micelangeloB: Dasz bezpiecznik 5A i będzie dobrze a na zapalniczkę 15A. Pamiętaj aby dobrze wpiąć ten rozgałęźnik zamiast oryginalnego bezpiecznika. Ludzie źle wkładają i działa tak jakby bezpieczników nie było.
  • Odpowiedz
@micelangeloB: Czyli gniazda zapalniczki wyłączają się po wyłączeniu zapłonu to ich bezpieczniki będą odpowiednie. Ja cały czas myślałem, że stosujesz ten adapter bo chcesz tryb parkingowy i zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora.
  • Odpowiedz
Pozdrawiam mirków z dziedziny #automatyka #elektryka. Jak podłączyć ten wyłącznik, powiem po prostu trochę mnie to przerasta i nigdzie nie umie znaleźć planu instalacji. Ten wyłącznik ma służyć do obsługi silnika elekt. o mocy 1,3 kW. Podam jeszcze typ urządzenia:
Eaton 216529. W komentarzu zdj planu z którego nie jestem w stanie być mądrzejszy. Dzięki z góry za pomoc.
NachtwacheuCzubkuf - Pozdrawiam mirków z dziedziny #automatyka #elektryka. Jak podłąc...

źródło: comment_1649416416j6u1X1oDEt8ytXESK0bzXg.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Nachtwache_u_Czubkuf albo dokupisz do tego stycznik, albo wymień na wyłącznik elektromagnetyczny.
Nie montuj włącznika 0-1, bo w przypadku gdy po zaniku zasilania włączą prąd, a będziesz miał włącznik w pozycji 1, to od razu Ci się szlifierka włączy i mozesz zrobić sobie/maszynie kuku.
  • Odpowiedz
Chciałbym rozbudować swoją mała instalację solarną na działce o drugi panel 100W (Vmp: 18.29V, Imp: 5.47A, Voc: 22,8V, Ioc: 5.85A). Byłyby zamontowane w stojaku, jeden obok drugiego. Korzystam z regulatora PWM LS2024B 20A i zwykłego akumulatora samochodowego 100Ah 12V.
W jaki sposób połączyć dwa panele żeby było najwydajniej ? Szeregowo czy równolegle? Będą jakieś istotne różnice w tak małej instalacji ? #elektryka #fotowoltaika #majsterkowanie #diy
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Querly96: Jeśli teraz masz aku 12V to moim zdaniem mniej strat będzie połączyć panele równolegle i działać na tym samym napięciu tylko z większym prądem. Max napięcie tego regulatora to 50V wiec poszedłby z panelami szeregowo acz to by mogło się opłacać przy 2 akumulatorach szeregowo i 24V po stronie aku moim zdaniem
  • Odpowiedz
@wez_idz_sobie Na samych domkach u prywaciarza zapomnij o dobrej stawce. Idź w automatykę, czysta robota, praca mieszana umysłowa i fizyczna, fajne pieniądze. Jeśli ogarniesz automatykę przemysłową to potem automatyka domowa będzie błahostką, żeby sobie na tym dorabiać w wolnej chwili.
  • Odpowiedz
Czy przewody romcab są dobrej jakości? I NYM-J to to samo co YDYżo co nie?
#elektryka
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hey Mireczki buduje sobie dom i Szwagier zobowiązał sie do zrobienia instalacji elektrycznej. Jest jeden problem bo chłopina lubi sobie wypić. Drugi natomiast to że robi po skosach żeby zaoszczędzić pare metrów przewodów.
Może ktoś zerknąć czy to może zostać czy jednak trzeba będzie wzywać normalną firme żeby to poprawić?
#remontujzwykopem #elektryka #budownictwo
dawid131 - Hey Mireczki buduje sobie dom i Szwagier zobowiązał sie do zrobienia insta...

źródło: comment_1649351809wY8JA5tK7QWpKFQS7cWITZ.jpg

Pobierz
  • 131
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Akumulator mimo odłączenia od wszystkiego wyczerpany do 0, a miał 100% co się może dziać? #samochody #elektryka #pytanie Dopiero w poniedziałek do mechanika. Miło ładowania go przez noc i tak nie odpala
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
Czemu jak ustawiłem w hulajnodze, że ma ją odłączać przy 44,5 to odłącza ja przy 51,5? Dziś pcham pieszo hulajnoge z tego powodu i wracam do domu taksówką, biedniejszy o kilka banknotów. O co chodzi? Na ekranie 3 kreski baterii z 5. Ustawione odcinanie przy 44,5 a co chwilę mi gasnie przy 51,5.

#pytanie #hulajnogaelektryczna #prad #elektryka #motoryzacja
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, będe na dniach kładł przewody do napędu bramy ogrodzeniowej. Zasilanie wiadomo: YKY 3x1,5 ale do czujek jest napisane 2x0,5.

Ten przewód też będzie w ziemii między słupkami, ale nie znalazłem o takim przekroju typu YKY. Najcieńszy do ziemii jest 1 mm. Czyw takim razie dać 2 x 1mm?

Druga sprawa to, czy przewód 3x1,5 dawać w peszel? Ponoć ten przewód nie wymaga peszla.

Na
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@krossmaker: nie musisz stosować peszli, ale kup przewód, żeby go można było w ziemi położyć, ma inną izolację. Mówią, że minimum 50 cm. Zgodnie ze sztuką wykop 60 cm i wypełnienie go piaskiem(o ile nie jest już piaszczysta gleba), układasz kabel, musi być luźno, a nie napięty. Zakopujesz trochę tak kilka centymetrów, kładziesz niebieską folię i zakopujesz do końca.
  • Odpowiedz
Cześć, może ktoś z was spotkał się z tego typu urządzeniem dzięki, któremu mógłbym nagrać na nośnik pamięci (dysk twardy, pendrive) obraz analogowy Port AV. Szukam tego do nagrywania materiałów z zabiegów gdzie właśnie używamy kamery. Szukałem tego w internecie, nawet kupiłem coś w tym stylu, ale wyszło, że to jest do monitoringu i jest zbyt skomplikowane (za dużo czasu zabiera nagranie materiału). Szukałem pod nazwami wideograbber, nagrywarki itp. Ja tylko potrzebuje
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mój nowy grill spalił dwa wyłączniki nadprądowe, próbuje je wymienić i nie działa, nie rozumiem czemu? Poprzednie to były Kanflux B16 KS6/1, nowe to jakieś z castoramy BEMKO B16 S7/1. Jeśli przepinam przewody do działającego Kanfluxa to działa, więc co może być nie tak z tymi wyłącznikami Bemko?

#elektryka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach