via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@airflame: jak się nie znasz i mierzysz "napięcie 6A" i"urządzenia co biorą 100v" to się nie wypowiadaj lepiej, bo tylko siebie pogrążasz coraz bardziej się zacietrzewiajac na normalny wyrób jakich są tysiące na świecie.
  • Odpowiedz
Jak zostać elektrykiem po tech inf? Jakieś kursy się robi? Na ogłoszeniach o pracę widzę, że wymagane są uprawnienia sep. Ciężko się je robi? Ile to kosztuje? I jakie warunki trzeba spełnić?

Ja wiem, że mogę sprawdzić w Google, ale oficjalna wersja ze stron z kursami, a to co potrzebne w praktyce często się różni, więc pytam o porady z osób z branży

#pytanie #praca #pracbaza
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

chciałbym zlecić weryfikacje faktur oraz wydruków z inwertera.


@Marek_Szajba: zarzutkake ma wolne odbwypoka. Ale jak chcesz porównywać to co wyprodukowałeś z fakturami to będzie różnica, bo energia skonsumowana w momencie produkcji nie będzie ujęta na fakturze.
  • Odpowiedz
Eluwa. Zna się ktoś na elektryce i ochronie przeciwprzepięciowej domu?
Elektryk polecił mi takie coś:
1.Ochrona typu C symbol : DEHNguard M DG M TNS 275 - 2 SZTUKI W WERSJI 3-FAZOWEJ
2.Ochrona typu B symbol : DEHNblock DBM 1 255 - 3 sztuki po jednej na każdą fazę.

Nie ukrywam, że są strasznie drogie. Widziałem 2 lub 3x tańsze.
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Khor666: nie raz spotkałem się z opinią bardziej doświadczonych ode mnie, że jeżeli chodzi o ochronniki w instalacjach domowych, to liczy się tylko Dehn i Phoenix, ewent. OBO.
  • Odpowiedz
@Khor666: Podejrzewam, że ta pierwsza pozycja (2 szt.) ma iść do obu rozdzielnic (tej w domu i tej w garażu), a ta druga (3 szt.) do jednej z nich (tej głównej, do której wchodzi zasilanie)?

W zasadzie jak na dom to rozwiązanie nieco z grubej rury, takie się nawet w halach przemysłowych rzadko projektuje bo nie ma takich wymagań ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśliby już zostawać
  • Odpowiedz
@Bunch: nie ma problemu, wystarczy mieć samochód elektryczny i inwerter

Ładowarkę wpinasz do auta, do gniazda zapalniczki inwerter, do inwertera ładowarkę hulajnogi i wio
  • Odpowiedz
Może wiecie z doświadczenia, rozeznawaliście temat. Czy w bloku z szklanym balkonem jest możliwość instalacji pv z magazynem wystarczającym na ugotowanie obiadu na zasadzie jakiegoś przełącznika - prąd z sieci - prąd z magazynu, do którego podłączam jedynie czajnik, piekarnik, indukcję? Są takie rozwiązania?

#mieszkaniedeweloperskie #pv #fotowoltaika #elektryka #pytanie
#mieszkanie
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@przypatrzsie: Nie mam rozeznania ale jeden panel chce sobie hobbystycznie zainstalować na balkonie :). Nie, nie będę na tym obiadu gotował tylko testował zasilanie kamery :)
  • Odpowiedz
Mireczki jak system regulacji ogrzewania w mieszkaniu ogrzewanym piecem gazowym
warto rozważyć?
Chodzi o to, że piec jest jeden, obecnie jest jeden sterownik pieca w korytarzu,
a że pokoje są różne, to różnie się nagrzewają i są konflikty a to,
ze komuś zimno, a to, że rachunki za gaz są koszmarne..

W
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mireczki małe #kiciochpyta. Nabyłem dom. W tymże domu rozprowadzona jest instalacja LAN. Kable dochodzą do gniazdek w pokojach, ale bladego pojęcia nie mam gdzie się schodzą (w sensie gdzie jest punkt zbierający wszystkie kable do kupy). Nawet w pomieszczeniu gospodarczym (w którym teoretycznie to się powinno znajdywać, przy skrzynce elektrycznej smętnie wystaje tylko jeden kabel LAN. Sprawdziłem nie ma połączenia z żadnym gniazdkiem. Pytałem poprzednich właścicieli, ale pojęcia nie
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mireczki z #budowadomu #elektryka czy mógłby ktoś pomóc w doborze kabla ziemnego? Mam do pociągnięcia około 55-60 metrów od skrzynki do przyłącza nowobudowanego domu. Elektryk powiedział, że na takiej odległości musi już być YKY 5x16 lub YAKY 5x35. Ale może jednak wystarczy YKY 5x10? Jest jakiś wzór na to?
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cze!

Mam mały domek i działkę a deweloper nie pomyślał żeby wyprowadzić przewód elektryczny z domu aby zasilić w przyszłości urządzenia na niej.

Zostawił za to w granicy działki YKY3x2,5mm2 przewód do obsługi bramy wjazdowej której nigdy nie będzie.

Planuje
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@superstulej: Bo punkt neutralny w ramach sieci zasilanej z danego transformatora jest jeden, a wszystko dalej to jedynie połączenia do tego punktu. W normalnej sieci przewód N jest metaliczny (AL, Cu), przez co ma niewielką rezystancję, rzędu ułamka oma.
Ty chcesz zrealizować to połączenie przez ziemię, a dokładniej przez ziemię + twój uziom + uziom stacji trafo.
Twój uziom raczej mniej niż 10 omów mieć nie będzie (chyba, że zainwestujesz
  • Odpowiedz
Na potrzeby budowy tymczasowo będę miał prąd od sąsiada. Jak ogarnąć rozliczenie? Myślałem nad standardowym podlicznikiem ale nie chce wzywać elektryka do podłączenia bo skasuje mnie więcej niż wezmę prądu. A sam wole nie tykać pradu. Myślicie że licznik wpinany do gniazdka, do którego potem wepnę przedłużacz ogarnie temat. Ktos przerabiał taki patent? Jak to się sprawdza? No i czy standardowe zapotrzebowanie na prąd na budowie da radę obsłużyć gniazdko bez ciągłego
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Na potrzeby budowy tymczasowo będę miał prąd od sąsiada.


@Arturitek: nie chwalić się na początek, to nielegalne.

No i czy standardowe zapotrzebowanie na prąd na budowie da radę obsłużyć gniazdko bez ciągłego wywalania korków?


gniazdko wytrzyma, gorzej z przedłużaczem
  • Odpowiedz
@Arturitek: @Angel_of_death: @lobo: Generalnie bardzo mnie temat ostatnio interesuję i właśnie spędziłem nieprzespaną noc na czytaniu o kwestiach prawnych i od tego zacznę i ew. jeśli coś źle rozumiem albo Ktoś może coś dodać będę ogromnie wdzięczny.

generalnie są dwa typy taryf:
- "G" zniżkowa i wymuszana prawnie na zakładzie energetycznym dla gospodarstw domowych i pokrewnych socjalno bytowych tematów.
- "C" komercyjna na ogólnych warunkach bez zniżki i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Szukam Zasilanie UPS do pompki starego pieca. Mieszkam we wsi i często zdarzaja się braki prądu. Pompa pobiera 60w na najwyższym trzecim biegu, ale jak będę w domu przy braku prądu to mogę ją zmniejszyć na pierwszy bieg i wtedy pobiera 30w,mam również agregat na dłuższe braki dlatego chcę akumulator który wystarczy na przynajmniej 8h. Z tego co się orientuję to potrzebuje akumulator około 50ah,podpowiedzcie co jaki ups i aku wybrać, raczej
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wpadłem sobie na taki głupi pomysł aby zdobyć uprawnienia sep g1. I mam kilka pytań

1. Ile trwa kurs dla nie elektryka/osoby bez wykształcenia związanego z tym
2. Jaki jest koszt kursu/egzaminu
3. Na co technicznie pozwala to uprawnienie? Czy mogę dzięki niemu legalnie zrobić wszystkie prace z elektryką przy budynku jednorodzinnym wraz z podpięciem rozdzielnicy do skrzynki elektrycznej, uziomy, piorunochron i wystawić papier?
4. Jak skomplikowany jest kurs i jak ciężki egzamin
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lobo: aby wykonać prace już "za licznikiem" w swoim własnym domu to tak właściwie potrzebujesz tylko E/G1 plus ktoś z uprawnieniami pomiarowymi, kto ci te pomiary zrobi i całą instalację sprawdzi.
Przede wszystkim jednak potrzebujesz wiedzy, jak tą instalację zrobić, bo to naprawdę nie jest proste "po trzy kabelki połączyć tak, żeby kolory się zgadzały", jest sporo niuansów, które po prostu trzeba wiedzieć. Wiedzy, której taki kurs ci nie da.
  • Odpowiedz
2 obwody na każdy pokój (światło/gniazdka)


@lobo: nie ma sensu też przesadzać w drugą stronę, np. osobny obwód gniazdek dla każdego pomieszczenia (dla kuchni ze trzy) - czemu nie, ale oświetlenia moim zdaniem tak rozdrabniać nie ma sensu, można to spokojnie jakoś grupować. Zwłaszcza miejsca, gdzie tego oświetlenia nie będzie jakoś wiele, tylko standardowo jeden-dwa punkty.
Ale podział obwodów to nie wszystko, te obwody trzeba też jakoś w wyłączniki RP
  • Odpowiedz
Za tydzień wpada elektryk, o czym jeszcze pamiętać, oprócz standardowych rzeczy, żeby później nie było lipy?

Narazie mam:
- kontakty do głównego światła przy łóżkach
- gniazdka na zewnątrz do lampek świątecznych
- kabel internetowy w każdym pokoju
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach