Tak z ciekawości zapytam Szanownych czy jest szansa że na 10m cat5e będzie więcej niż gigabit? Jestem w podobnej sytuacji jak OP tyle że mieszkanie i deweloper położył kable w peszlach ale zakitowali je jakimś gipsem i chwilowo za dużo zabawy żeby wymieniać. Na razie myślę o zrobieniu 2.5gbit ale kto wie co będzie potem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jest sens kupować taki ledowy zamiennik halogenu na r7s? Chyba z taką konstrukcja nie ma opcji jakiegokolwiek chlodzenia. Może lepiej zamienić całość na reflektor z LED cob? Prawdopodobnie taki tani reflektor z odlewu aluminium będzie miał dłuższą żywotność diod?

#majsterkowanie #pytanie #elektryka
pesymistyk - Jest sens kupować taki ledowy zamiennik halogenu na r7s? Chyba z taką ko...

źródło: comment_1652795403B8uwUvYQIrrgaRiLxIDjbN.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pesymistyk: Ja bym jeszcze dodał że zależy czy masz to na zewnątrz czy wewnątrz. Jeżeli na zewnątrz, to przy każdej wymianie żarówki ryzykujesz uszkodzenie uszczelki i całe IP44 może szlag trafić - przy byle deszczu będziesz miał akwarium z podświetleniem ( ͡ ͜ʖ ͡) . Naświetlacze ze zintegrowanymi LEDami nie mają tego problemu, bo i tak wymieniasz całą lampę ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Hej elektryczne świry, mam taki problem ze mam podpięte 2 oprawki(takie w lustrze) do 1 przewidu od przycisku w ścianie. Tj po 2 pary przewodów do jednego się schodzą. Janusz elektryk zrobił to tak, że do kostki z jednej strony wkręcił 2 przewody, co oczywiście przy demontażu lustra się wypadło xD potrzebuje to spiąć z powrotem, ale dostęp jest słaby i połączenie tego jak wcześniej jest praktycznie niemożliwe, bo przy zakładaniu lustra
Zgrywajac_twardziela - Hej elektryczne świry, mam taki problem ze mam podpięte 2 opra...

źródło: comment_1652731805WEm2ApSbFdPTeVXYyYhff6.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki z #budownictwo a może trochę #elektryka - mam pytanie:

chcę z garażu wyciągnąć 5 kabli skrętki na ogród, czyli przez ścianę. Jak to poprawnie powinno być zrobione? Mam zamiar żelowany kabel puścić w ziemi, który potem ma wejść do garażu, gdzie to wszystko zepnę w jedno. Nie wiem tylko jak do tego się poprawnie podchodzi, żeby nie zostać z dziurą w ścianie i luźnymi kablami :D Trzeba
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KochamJescKisiel: Wrzucasz to w rurę osłonową, np. DVR40 czy 50 (tzw. Arot) i prowadzisz jak wygodniej. Możesz schować na elewacji pod styropianem. Jeden koniec rury kończysz w ziemi koło garażu, a drugi wypuszczasz w środku.

Skrętek się nie sztukuje tylko prowadzi ciągłymi odcinkami pomiędzy urządzeniami albo gniazdami.
  • Odpowiedz
Majstry, potrzebna szybka podpowiedź.
Mam w piwnicy zakitrany kompresor - cały czas włączony, instalacja wyprowadzona - gra i buczy. Silnik 3 fazowy. Jeden już mi się zjarał bo mi znikło 1.5 fazy z sieci i tak sobie buczał i buczał, aż piwnica zapełniła się dymem, a mój portfel odchudził się o pare ładnych stów.
No i ekhm, chciałbym zabezpieczyć go jakoś termicznie (np w razie awarii reduktora, albo nieszczelności) - co by
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Irthorr: @ten_co_uciekl: Poza tym, zabezpieczenie termiczne nie jest zabezpieczeniem przed uszkodzeniem silnika w wypadku zaniku jednej fazy. Do tego są specjalizowane układy. Na prostszy to zestaw trzech przekaźników połączonych szeregowo, a przekaźniki zasilane po kolei z każdej fazy.
  • Odpowiedz
@Irthorr: Zabezpieczenie termiczne dobiera się do mocy silnika oraz cyklu jego pracy. W wypadku kompresorów cykl pracy określa się jako ciężki. Silnik ma duże trudności z rozruszaniem stojącej pompy i pobiera dużo prądu.
Natomiast termik nie zabezpieczy przed długotrwałą pracą jak silnik będzie pracował "normalnie". Po d pojęciem "normalnie" mam na myśli zwykłą pracę pod normalnym obciążeniem zasilanie trójfazowe. Podaj moc silnika to policzymy ci jaki powinien być wyłącznik termiczny
  • Odpowiedz
  • 0
@Viado musisz je odzwyczaić od miejsca. Żadne sztuczne kruki, wiatraczki i pazłotka nic nie dadzą. Ja też nie chciałem siatki montować. Tylko kupiłem jakąś zwykła siatkę i rozłożyłem na płasko by nie mogły wylądować. Do tego ewentualnie kolce na poręczy. Jak narazie od jesieni spokój. Wcześniej miałem gniazda co chwila i obsrany cały balkon.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@mentari: Po pierwsze, podstawa zabezpieczenia powinna być obrócona o Dziewięćdziesiąt stopni, aby można było poprawnie zamontować zabezpieczenie. Przyjmuje się że wyłącznik na prądowy, zwane ESA, w stanie rozłączonym powinien mieć przycisk/dźwignię zwrócona w dół.
Przewód pozostaw z zapasem, tek by można było luźna go podłączyć i w razie upalenia/ukruszenia można było go jeszcze zarobić i podłączyć.
  • Odpowiedz
Dzień dobry,

Mam pytanko, sąsiad z góry mnie zalał tak że woda lała się włącznikami, lampami. Bezpieczniki wywaliło. I teraz pytanie jak powinienem postąpić, kiedy mogę próbować włączać Bezpieczniki i sprzęt w gniazdka oraz światło?

Nie ukrywam, że trochę się cykam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wcześniej
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pkrr: aby mieć pewność, że wszystko jest ok należy wykonać pomiar rezystancji izolacji. Jeśli nie będzie pokazywał przebicia to można podawać napięcie.
  • Odpowiedz
Deweloper zrobił obwody z bezpiecznikami 16A, zastosował w obwodach YDYżo 3x2,5.

Tauron w umowie wpisał "zabezpieczenie przedlicznikowe: 20A"

Czy moge te bezpieczniki zamienić na 20A?

Drugie
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wychwalany: zabezpieczenie przedlicznikowe to nie to co masz u siebie tylko to w skrzynce przyłaczeniowej, jak dasz takie samo w mieszkaniu to ci czasem wywali przedlicznikowe do którego nie masz dostepu i bedziesz wzywał pogotowie by ci wymienili
  • Odpowiedz
Cześć, mam po dziadkach wyciągnięte gdzieś z działki stare lampowe #radio / #gramofon #barkarola. Pewnie od 20-30 lat było nieużywane, przez pewnie długi ten czas będąc na działce miało kontakt z wilgocią w powietrzu.

No i teraz pytanie, bo podłączając do prądu co nie dziwi - nie działa. Nie jestem specem od elektroniki, mam dostępny jedynie multimetr.
Czy jestem w stanie sobie sam tym multimetrem lub na
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wesoly_kostek: uważaj na układy lampowe, występują w nich wysokie napięcia. Bez porządnego miernika i kabli pomiarowych nawet nie podchodź. Najpierw poszukaj schematu i zacznij od sprawdzenia sekcji zasilania. Czy są wszystkie napięcia, czy lampy mają żarzenie. Radio raczej ci się nie przyda, chyba tylko 1 program PR złapiesz. Gramofony lampowe fajnie grają ale igła może ci szybko zniszczyć płyty. Wyczyść ładnie, będziesz miał ładny dekoracyjny mebel.
  • Odpowiedz
@wesoly_kostek: lampowego radia nawet nie próbuj włączać. Po latach stare kondensatory dostają upływności, przez co po włączeniu bardzo prawdopodobne, że spalą się lampy.

Jak nie jesteś fanem to spokojnie to sprzedasz, kupiec się znajdzie choćby przez same lampy.
  • Odpowiedz
Ale jestem w takim razie zaskoczony że Budimex takie rzeczy odwala


@wuut: taniej, dużo taniej. U Ciebie zaoszczędzili ok 300-400PLN na częściach po cenach z tamtego okresu.
Razy ilość mieszkań i i masz i już wiesz dlaczego odwala taki numery.

Przepisy w Polsce są jakie są, ma być różnicówka to jest, a że wstawiona niezgodnie ze sztuką to kogo to obchodzi.
  • Odpowiedz