#elektryka #elektronika #technika #pytaniedoeksperta #arduino

Muszę wymienić fizycznie uszkodzony kondensator (uszkodzony śrubokrętem) w układzie gasikowym uruchamiającym pompę (230V/5A). Za przekaźnikiem.
Oryginalny układ to 100nF X2 szeregowo z rezystorem 100R 2W.
Niestety nie mam kondensatorów 100nF - tylko 330nF lub 470nF 305V X2.
Czy będą dobre do tego układu?
Jeśli tak to który zastosować?
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

https://allegro.pl/oferta/listwa-zasilajaca-przedluzacz-3m-6g-2-x-usb-10968066203 Czy coś takiego może być pod PCta? Od x lat mam jakąś zwykłą przedłużke za 2 dychy ale ostatnio robiłem całkowity upgrade stanowiska no to listwę też by się przydało zmienić. Szukam czegoś z 5/6 wtyczkami i minimum 2 USB. Nie wiem kompletnie czym się kierować także jak macie jakieś sprawdzone sztuki to podlinkujcie. Cena powiedzmy tak do 150zł max.
#przedluzacz #listwa #komputery #elektryka
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Afjuu: kierować się bezpieczeństwem jak już wymieniasz. Głównie chodzi o ochrone przed przepieciami. W lepszych listwach masz to w parametrach wymienione. Ze swojej strony polecam Brennenstuhl, zwlaszcza model z zabezpieczeniem na 60kA.
  • Odpowiedz
@Radaka: zasadniczo to wyglada na kiepska sytuacje gdzie problem robi sie nie na transormatorze, ale na lini od niego do Ciebie i sasiadow.
na trafie moze byc powiedzmy 240V ale wy pchacie w "cienką" rurke tak duzo ze napiecie rosnie .
(tak samo jakbyscie wszyscy wlaczyli duzo odbiornikow pradu to bym Wam do 210V spadlo)

jesli mam racje to albo modernizacja sieci (powodzenia) albo .... dogadac sie z sasiadami ze
  • Odpowiedz
Mireczki z #elektryka - jako kompletny laik mam pytanie o włączniki światła w mieszkaniu. Proszę nie bić, bo pójdę na elektrodę i tam mi pomogą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mam w sypialni dwa typowe włączniki schodowe i jeden krzyżowy do sterowania światłem głównym z trzech miejsc (przy wejściu i przy łóżku z dwóch stron). Chciałbym, żeby moje włączniki światła włączały się jak zwierne/dzwonkowe. W sensie, że
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Armoks: Przewodów wystarczy, bo potrzeba tylko dwóch do włącznika chwilowego (dzwonkowego). Ważniejsze jest jednak czy w puszcze gdzie zainstalujesz przekaźnik będziesz miał fazę i przewód neutralny. A co do samego przekaźnika, to kiedyś używałem BIS-402, ale przeszedłem na Sonoff Mini R2 gdzie dodatkowo mogę sterować ze smartfona.
  • Odpowiedz
@Leotard00: można przylutować i będzie ok. Musisz mieć pewność, że lutujesz w to samo miejsce (albo trochę obok), a nie np. inną blaszkę.

Blaszka jest miedziana, musisz ją oczyścić najlepiej wełną stalową, potem nałożyć topnik i rozgrzać lutownicą jednocześnie dokładając w to miejsce cynę. Tym sposobem ocynujesz pole lutownicze. Podobnie musisz zrobić z przewodem, tj ściągnij izolację, dodaj topniku i ocynuj. Potem wystarczy przyłożyć kabel do pola lutowniczego, rozgrzać pole
  • Odpowiedz
W PL. Praca za biurkiem, fajne biuro, mała odpowiedzialność, ale kiepski szef - typowy Janusz, atmosfera w pracy, kiepskie wynagrodzenie ok 1,3 oficjalnej średniej + ew. nadgodziny. Brak rozwoju, polski januszex, ciężko zmienić pracodawcę bo środowisko hermetyczne. Ogólnie kiepsko trafiłem, nie myślałem te kilka lat temu, teraz ręka w nocniku. Wykształcenie inż elektryk uznane przez NOKUT. Praca w branży.

W Norwegii. Mam udokumentowane doświadczenie z PL w pracy elektroinstalatora. Starałbym się o
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Witam. Kupiłem do pracy automat zmierzchowy azh.
https://www.fif.com.pl/pl/automaty-zmierzchowe/2-automat-zmierzchowy-azh-230-v.html
Taki sam jaki był zamontowany poprzednio. Myślałem że się zepsuł ale po mojej wymianie okazuje się ze niekoniecznie. Bo ten nowy zachowuje się podobnie.

Problem mam z tym ze się włączy kilka razy i wyłączy, jak trzeba. A za jakimś razem się zawiesi i nie chce wyłączyć trzeba go wtedy stuknąć np. trzonkiem od miotły I się odblokuje. I tak w kółko co parę dni..

Nie
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki od #automatyka albo #elektryka - potrzebuję przełącznik 3-pozycyjny, to się chyba "1-0-2" nazywa, który miałby dwa niezależne tory, przy przełączniku ustawionym na "0" obydwa rozwarte, a po przestawieniu na "1" lub "2" jeden z torów się zwiera. Innymi słowy: mam dwa niezależne obwody (230V, 1A), chcę móc zamykać jeden albo drugi (nigdy oba na raz), albo mieć rozwarte obydwa. Czy to: https://allegro.pl/oferta/wylacznik-przycisk-piorkowy-1-0-2-xb2-ed33-ktotkie-7270653435 jest to czego szukam?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wychwalany: nie podejmuję się dyskutować z forowiczami z ISE (a narzekającym na elektrodę mocno polecam to forum :D ), jednakże z całym szacunkiem dla ich kompetencji, nie widzę tam argumentu będącego odpowiedzią na pytanie: "dlaczego gniazd Schuko nie można stosować". Zgoda, z CE być może są wyłączone, ale za to powinny mieć inne certyfikaty, np. niemiecki VDE. Jesteśmy w unii, tego typu normy powinny zatem być stosowane zamiennie.
Napiszę tak:
  • Odpowiedz