Mam stare baterie z UPSa. UPS zdechł, baterie 12V, pokazują 6-9V obecnie. Stały dobre parę miesięcy odpięte, więc zakładam, że nie jest to jeszcze jakieś głębokie rozładowanie i coś można z nimi zrobić?
Myślałem, żeby je wpiąć w jakieś LEDy i zrobić sobie np. oświetlenie w piwnicy.

Tylko jak takie coś ładować? Zwykłym prostownikiem samochodowym? Jakieś prostsze rozwiązania są? Coś jakby ładowarki domowe do telefonów? :)
#elektryka #elektronika
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@RRybak: Akumulatory są głęboko rozładowane i raczej nic z nich nie zrobisz. Spróbuj podłączyć jakiekolwiek obciążenie i zobacz jak spada napięcie wyjściowe. Najlepiej sprzedaj na złom i kup nowe, jeśli potrzebujesz.
  • Odpowiedz
@RRybak: Napięcie graniczne dla baterii jakie stosuje się w upsach to 10,5V. Ładowanie takich baterii, nawet w celu użytkownika listwy LED, nie ma większego sensu ponieważ ilość energii jaką uzyskasz z naładowanego akumulatora nijak będzie się miała do tego ile prostownik pobierze jej z sieci.

Zapewne masz baterie 7/9Ah. Nowe dostaniesz już od kilkudziesięciu złotych za sztukę.
  • Odpowiedz
OSD Tauron Gliwice
Mam zasilanie przyłączem napowietrznym (4x25 AsXSn). Układ pomiarowo-rozliczeniowy na ścianie budynku, zabezpieczenie przedlicznikowe rozłącznik typu Tytan (wkładki 25A D02)

Chciałbym zwiększyć moc przyłączeniową pod kątem pompy ciepła (selektywność zabezpieczeń i w razie zadziałania konieczność plombowania). Z tego co wiem Tauron teraz wymaga ograniczników mocy (spoko, bo będzie selektywność i samoobsługa) ale co z przedlicznikowym - wymiana na 00 czy wkładki 50A do istniejącego rozłącznika? Pytam bo nie wiem o jaką moc
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wszystko co przed licznikiem to własność energetyki więc Ty nawet nie możesz tego ruszać. Wnioskujesz o zwiekszenie mocy więc w ich zakresie jest dobranie zabezpieczenia, Ciebie interesuje to co jest za licznikiem czyli wymienisz na takie jaki dostałeś przydział z zachowaniem selektywności.
  • Odpowiedz
@SuperZenek: no nie do konca, w warunkach mam punkt podziału na haku budynku. Poleciało zabezpieczenie przedlicznikowe to OSD stwierdziło że palcem nie kiwnie, wydają zgode na rozplombowa i nara, sam szukaj w nocy wkładek D02

Taki komfort jak piszesz jest jak układ pomiarowo-rozliczeniowy jest w złączu na granicy działki

Tak, oni mi dobiorą część przed licznikiem ale dostosować muszę na własny koszt i własnym staraniem. To samo w bloku było,
  • Odpowiedz
@Wiskoler_double: są w necie filmy z testów złączek WAGO przy obciążeniu wysokim prądem, obejrzyj kiedyś. W skrócie: najpierw izolacja z przewodu płynie, dopiero WAGO szlag trafia.
A połączenia skręcane typu "kostka" mają dyskusyjnie większą powierzchnię styku (bo realnie to jest jej tyle, co pod czubkiem śruby), ale mają i pierdylion innych wad, z których najistotniejsza to zagniecenie przewodu czołem śrubki i większa podatność na ułamanie przewodu.

@macjan_666: jeśli
  • Odpowiedz
Mam małą altanę i domek na narzędzia. Mam doprowadzony do niej kabel ziemny 3x1,5. Teraz w tej altanie i domku chcę zrobić oświetlenie i ze 3 gniazdka. Jaki kabel kupić? Też ten czarny(ziemny) 3x1,5? Czy 3x1,5 ale biały? Jaką firmę poleciacie? Chce kupić przez neta albo w jakimś markecie.

#budownictwo #elektryka #budujzwykopem #budowadomu
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Podłącze tam kosiarkę i inne tego typu urządzenia.


@yatech01: kosiarka może mieć ze 2kW mocy albo i więcej. Jeśli ten kabel jest dłuższy, niż kilkanaście metrów, może być problem z napięciem, będą spadki po jej włączeniu.
W środku zrób normalną rozdzielnię, osobny obwód na oświetlenie, osobny na gniazdka, bezpieczniki nie większe, niż 10A (choć i to może być przesadą). Po ścianie wewnątrz tej szopy możesz puścić spokojnie "biały" przewód YDY.
  • Odpowiedz
Robię sobie akwarium i posiadam grzałkę do niego o mocy 150W, a jest zasilana 24V prądem zmiennym. No i muszę kupić do tego transformator 230 na 24. I tu pojawia się pytanie - jak wyglada dobór takiego transformatora? Moc wyjściowa musi być taka sama lub większa niż grzałka? #elektryka
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Siema. Są tu jakieś mirki ogarniające piece gazowe? Mam na chacie leciwego już Junkersa Ceraclass dwufunkcyjny. Od jakiegoś czasu mam problemy z zapolnem. To znaczy zapala, ale gasnie w 9 na 10 przypadkow po paru sekundach, odpala znowu i albo zgaśnie albo nie. Czasem odpala bez problemów, a czasem jakby w ogole nie próbował odpalić. W tych momentach widac, że coś tam się dzieje, ale żadnej reakcji. I nieraz tak kręcę ciepłą
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@bero33bb: wiem, że wiecie, ale nie wszyscy. Informuję więc, że te z-----e filmiki z tej serii na FB zawsze mają jakiś kuriozalny początek właśnie po to, żeby ludzie komentowali i pokazywali dalej. Dziękuję, dobranoc.
  • Odpowiedz
@bedoe7s: masz tam 3x wago
Docinasz 6 przewodów każdy po około 15cm
Dwa brązowe dwa niebieskie i dwa żółtozielone
przykrecasz do gniazda po komplecie przewodów i wkładasz do wago
Powtarzasz z drugim gniazdem
Koniec``
  • Odpowiedz
Mirki jak się mi przerwało niestety dwa kable podójne w jednym miejscu :-( to idzie połączyć je w takiej mini puszcze elektrycznej ? tylko teraz mostkowanie jest jeszcze przez dodatkowy kabelek, przerywam wczesniejsze i daje pod nie puszkę..

tylko co zrobić jak nie da się wszystkich kabli z np. lewej strony wsadzić do osobnych otworów orygnialnych puszki?

co jak puszki nie da się wbić w ścianę na tyle głęboko żeby nie wystawała?

co
nutka-instrumentalnews - Mirki jak się mi przerwało niestety dwa kable podójne w jedn...

źródło: comment_1652283417hyLEpOXjAsU30qea9remBs.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nutka-instrumentalnews: to jest specjalizuje rozwiązanie do naprawy uszkodzonych kabli i przewodów. To się stosuje w profesjonalnych zastosowaniach do łatania.

Jest to o niebo lepsze niż jakakolwiek skrzyneczka.

Te złącza zostały stworzone z myślą o naprawach przewodów.
B.....f - @nutka-instrumentalnews: to jest specjalizuje rozwiązanie do naprawy uszkod...
  • Odpowiedz
@gdziemojimbuspiatka: często złączki nieskręcane jak dawałem np. oświetelenie zewnętrzne, potem jak się pociągnęło przypadkowo kabelek to wypadało i lipa..

jeszcze jak kabelek był lekko nacięty na końcu też często kopało jakieś lekkie przebicie..jak np. nie da się odłączyć zasilania z różnych powodów do takich rzeczy

są rożnej klasy przewody, niektóre się wylizgują, nawet śrubki często nie trzymają.. zwłaszcza te łączki marketowe w zestawie

już zrobiłem tak że ściąłem skrzyneczkę od
  • Odpowiedz
Haj,

zalozylem przed 1 kwietnia 10kwp. Sprzedaje piec na ekogroszek, zakladam piec elektryczny. Moje zuzycie w sezonie grzewczym to 3t ekogroszzku (nowy dom), pompa powietrze w lecie do wody. Zyzycie pradu to 3,5-4 Mwh rocznie. Jesli wyprodukuje srednio 8Mwh z PV, to zostanie mi polowa na p.elektryczny + ew doplata. Ale nawet jesli wyjde na 0 wzgledem tego co placilbym za ekogroszek, to bede szczesliwszy nie muszac sie z nim p-------c i szukac
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czesc Mirki z #ogrodnictwo #elektryka #elektronika

Czy ktos z Was robil samodzielnie oswietlenie w ogrodzie na 12V? Zastanawiam sie, czy jest sens isc w gotowe rozwiazania typu https://light.libet.pl i placic 10 zeta za metr dedykowanego kabla, czy kupic transformator 12v na allegro, czujnik zmierzchu i wyrzezbic cos samemu. Chetnie przygarne dobre rady i poslucham o doswiadczeniach. Moze jest jeszcze jakies rozwiazanie posrednie, ktore pominalem? Nazwy firm
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@hermes600: nie płacą się na 12v. Rób zwykły yky 1.5mm2 3 czy tam 4 żyłowy i I działaj. Daj dedykowany bezpiecznik na tej linii np 6a oraz rożnicówke i jak ja uszkodzisz to wywali i bez klopotu. Zakop na szpadel i nie wnikaj bez peszli
  • Odpowiedz
Planuję elektrykowi zrobić schemat zmian elektrycznych w mieszkaniu. Jak wymiaruje się położenie gniazdek i włączników?

Do środka puszki?

Dla potrójnej ramki do środka drugiej puszki?

Od
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mirxar: to jest tak zwane rondo energetyczne. Temat znany od lat. Zużyty prąd, który raz przepłynął przez urządzenie, może na rondzie zawrócić i ponownie je zasilić.

Należy pamiętać, że na rondzie prąd zwalnia, więc po jakimś czasie jego prędkość może nie być wystarczająca do ponownego zasilenia tego samego urządzenia. Dlatego stosuje się tutaj dodatkowe gniazdo, którym prąd można przekierować do urządzenia wymagającego mniejszej prędkości prądu.

W użyciu są też ronda
  • Odpowiedz