@MisiekD Ja korzystam z M1117T-5.0 dla 5V i LD1117V33 dla 3.3V (input 15V) - należy tylko wiedzieć, że te stabilizatory mają spadek ~1V, są jeszcze takie "low dropout" z mniejszym spadkiem (np. MCP1700-3302E)
  • Odpowiedz
#elektryka zo mogę robić źle? Chcę mieć 2 lampy w łazience sterowane podwójnym włącznikiem. Jednak już na etapie samego włącznika jest problem bo puszcza fazę na prawy włącznik tylko gdy lewy jest włączony. Inaczej nie działa. Myślałem, że trzeba dać mostek na wejście ale okazuje się, że jest na wejściu tylko 1 zacisk. Drugi jest zaślepiony(_ )
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki jeszcze raz, wczoraj z wielkim bólem wyliczyłem łądunki podstawowe mojego sprzętu który w zasadzie skłąda się z czegoś jak kondensator (bateria) do wyładowania ładunku, te dane to (dawno tym się nie zajmowałem):
- napęcie tylko 0,004v
- opór 5 razy 10 do potęgi 6.. jak wczoraj pisano źle liczony bo pod "napięciem" takim, bez dodatkowego rezystora, chociaż na stronach elektrycznych to się robi z bateriami do 1,5v bez żadnego spalenia ukłądu
- natężenie
nutka-instrumentalnews - Mirki jeszcze raz, wczoraj z wielkim bólem wyliczyłem łądunk...

źródło: comment_1667028422QxMjr9HgOkyKl5xJyYQo8S.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@elektryczny_mariusz: mam coś takiego z zagranicy ale nie kumam nie znam się, czaisz o czym to jest i czy w PL da się to zrobić?

Z łatwością możemy zmierzyć napięcia w zakresie mikrowoltów (10^-6). Odbiorniki radiowe zazwyczaj mogą mierzyć do tego zakresu.

Robimy to ze wzmacniaczem o znanym wzmocnieniu. Jeśli wzmacniacz ma wzmocnienie 1 miliona, to jeden miliwolt daje z niego jeden
  • Odpowiedz
Jakie obcinaczki boczne izolowane kupić? Żeby były dobre i nie popsuły się jak będę raz na ruski rok przecinał stalowy drut? Słyszałem, że Knipex i stal to słabe połączenie

Wiha, Knipex, VBW, Gedore, NWS, Irwin?

#elektryka #narzedzia
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy są jakieś smary lub preparaty, które należałoby zastosować na stykach roboczych obrotowego złącza? Naprawiałem dzisiaj złącze obrotowe w suszarko-lokówce Braun - wystarczyło podgiąć blaszki i śmiga jak nowa bo wcześniej przerywała podczas kręcenia. To samo zrobił serwis, gdy sprzęt w trakcie trwania gwarancji zdążył "zachorować" na tą samą przypadłość. Zastanawiam się tylko czy nie warto pokryć czymś tych styków i czy fabrycznie były czymś pokryte.
#elektronika #elektryka
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

to jak wyliczyć jakie to napięcie, natężenie chodzi o przedmiot nagmatyzowany, coś jak starą baterię jest mi to potrzebne


@nutka-instrumentalnews: nie wiem, co piłeś, ale nie pij tego. Albo przynajmniej nie pisz po tym na wykopie.
  • Odpowiedz
muszę dołożyć jeden bezpiecznik do rozdzielnicy na osobne urządzenie.
Mam trochę miejsca na szynie. Rozumiem, że wystarczy że podepnę się pod inny bezpiecznik? Czyli wezmę sobie fazę od dołu z innego bezpiecznika do mojego nowego i od góry puszczę fazę na przewód do urządzenia? Neutralny i ochronny wepnę do bocznej szyny tak jak wszystkie inne przewody lecą?

#elektryka #budujzwykopem #budowadomu
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@hipodrom: generalnie tak, sprawa może być trudniejsza, jeśli masz kilka wyłączników różnicowoprądowych, wtedy szyn N też będzie kilka, musisz się podpiąć do właściwej
  • Odpowiedz
Eh, prośbą do #remontujzwykopem , wiele już się tu dowiedziałem. Zlecam wykończenie mieszkania deweloperskiego. Będzie trochę zmian w elektryce drobnych (dołożenie gniazdka, zmiana lokalizacji kilku czy nowy włącznik światła). Firma od wykończenia ogarnia też te przeróbki. Może głupie pytanie. Czy na takie prace oni powinni mieć jakieś uprawnienia? Na coś zwrócić uwagę w kontekście np jakiegoś zwarcia w mieszkaniu kiedyś żeby ubezpieczyciel się nie wypiął że np coś gdzieś nie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeśli jest to przeróbka po odbiorze to nic nie trzeba zmieniać w projekcie jeśli przed odbiorem to musi być projekt na nową instalację nawet jeśli jest to jedno gniazdko. Tak wygląda teoria a praktyka to sam sobie odpowiedz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@niemodnie: najważniejsze jest protokół z badaniami instalacji po jej wykonaniu. Jest to pierwsza rzecz o którą ubezpieczyciel cię zapyta. Aby robić instalacje potrzebujesz świadectwo kwalifikacji E, do pomiarów D. Do wpisów do księgi budowy potrzebujesz inżyniera elektryka z uprawnieniami budowlanymi(na podstawie protokołu który wykona elektry z SEP)
  • Odpowiedz
@Czerwony_jak_WIG20: trudno o bardziej czyste obciążenie, niż grzejnik, sprawny nie ma prawa wprowadzać żadnych zakłóceń. Jedyne, co może to robić, to przeciążona instalacja, która gdzieś iskrzy i na tym bym się skupił, nie na szukaniu filtrów, bo to może być potencjalnie groźne.
  • Odpowiedz
Buduję powerboxa do zasilania urządzenia. Musi być przenośny, mocowany do metalowej ściany. Waga około 5kg. Oczywistym rozwiązaniem wydają się magnesy neodymowe z jakąś podkładką żeby nie drapały ściany przy ściąganiu, więc spore i mocne. I tak mi przyszło do głowy czy nie będą zakłócać pracy SSRa, regulatora temperatury, nadprądówki i różnicówki. Co uważacie?
#elektryka #elektronika #utrzymanieruchu #automatyka
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bbr555: SSR i elektronika będą go miały w dupie, ale wyłączniki nadprądowe i RCD już mogą źle działać, jeśli neodym będzie duży i naprawdę blisko nich. Jeśli jest jakaś odległość, nie powinno być problemu.

BTW, przemyślałeś, jak to będzie od tej ściany przyczepiane i odczepiane? 5kg wagi oznacza spory magnes, a to z kolei oznacza spore "jeb" przy przyczepianiu i jakieś "yyyyy" przy odczepianiu. Spójrz, jak działają magnetyczne statywy do
Jarek_P - @bbr555: SSR i elektronika będą go miały w dupie, ale wyłączniki nadprądowe...

źródło: comment_16668603813nMVGjUDY1G6JcYcHhMBIA.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Gdzie w bloku z wielkiej płyty znajdę licznik energii elektrycznej? Na moim piętrze na korytarzu nie ma w żadnej z szaf.
#elektryka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MirekCordi: Albo w mieszkaniu, albo na klatce. Jak na klatce to bedzie za metalowymi drzwiami.
W czteropietrowcach na parterze przy wejsciu do klatki a w wiezowcach to nie mam pojecia jak tam jest.
  • Odpowiedz
@Klemens_anon: Zgodnie z teoria powinno stac Ci sie nic.

Jesli instalacja jest wykonana poprawnie to:

1-nie poparzy Cie bo taki igruby drut nie zdazy sie rozgrzac przed zadzialaniem
  • Odpowiedz
@stanley88: właśnie dwa druty o-----e bibuła kosztują 200zl dalej nie jarzysz, ze kogoś tu pogięło? Te druty powinny kosztować 25zl max. Ale ty pewnie z tych co jak im plują w ryj to mówią, ze deszc pada.
  • Odpowiedz