STOP KUCHNIOM INDUKCYJNYM!
Wszystkie szklane płyty kuchenne niedawno były tylko elektryczne. Dzisiaj większość takich płyt w sklepach to płyty indukcyjne. Z wyglądu są takie same, ale działanie całkiem inne. Płyty elektryczne działają tak, że rozgrzany pręt przekazuje ciepło na garnek- jest to proces dość naturalny.
Całkowicie inne działanie jest w przypadku kuchni indukcyjnych- zachodzi proces histerezy magnetycznej i indukowania prądów wirowych i emisję przy tym bardzo dużej ilości promieniowania elektromagnetycznego. Promieniowanie elektromagnetyczne może być
S.....y - STOP KUCHNIOM INDUKCYJNYM!
Wszystkie szklane płyty kuchenne niedawno były ...

źródło: comment_16665978653o85hKGKs0BjY3wliqPX3G.jpg

Pobierz
  • 181
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, takie pytanie. Instalator pieca na gaz poleca UPS o mocy 2000VA z zewnętrznym akumulatorem. Piec wg instrukcji ma pobierać max 100W (przeciętnie chyba 30). Jak dla mnie to trochę przesada. Przerwy w dostawach prądu czasem się zdarzają ale nie zakładam więcej niż 5-6 godzin. Wydaje mi się, że powinien wystarczyć zwykły komputerowy, o mocy 800-1000VA i pojemności 7-9Ah. Co wy na to?

#budownictwo #elektryka
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wydaje mi się, że powinien wystarczyć zwykły komputerowy


@janekplaskacz: nie wystarczy, kotły gazowe są mega upierdliwe jeśli chodzi o zasilanie. Większość musi mieć połączenie pomiędzy N-PE, inaczej wywali błąd o braku płomienia. Jakieś 99% upsów działa jak źródło izolowane. Dedykowane mają to odpowiednio zrobione, są też partyzanckie przejściówki prawdopodobnie z rezystorem. No i na wyjściu uspa musi być czysty sinus.

i pojemności 7-9Ah.


@janekplaskacz: starczy na pół godziny,
  • Odpowiedz
Oddałem silnik do przewinięcia bo się spalił.

Żeby wiedzieć jak go podłączyć zrobiłem zdjęcie. Jestem cienki w elektrykę dlatego prace z tym związane ograniczam do absolutnego minimum.
Problem że po odebraniu silnika ze środka wychodzi jeden przewód z trzema żyłami.

Stara wersja była z dwoma przewodami ze środka po trzy żyły każdy (górne zdjęcie).
tomy86 - Oddałem silnik do przewinięcia bo się spalił. 

Żeby wiedzieć jak go podłą...

źródło: comment_1666545658og7Jbc1yK43nvpyZ7WAb6d.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

TLDR Czy piec gazowy wymaga systemu UPS, celem bezawaryjnej pracy sterownika?.

Mam piec gazowy Vitodens 100, ostatnio podczas przeglądu pieca gazowego. Serwisant zalecił aby zainwestować w system UPS który podtrzyma działanie pieca w razie zaniku zasilania. Powiedział, że sterownik w przypadku zaniku zasilania może ulec awarii i konieczna będzie jego wymiana i dużo taniej będzie zainwestować w UPS zamiast wymieniać sterownik. Szukałem informacji z zewnątrz i nie znalazłem nigdzie rzetelnej informacji o
Hakunamatata57 - TLDR Czy piec gazowy wymaga systemu UPS, celem bezawaryjnej pracy st...

źródło: comment_1666543522sJuSG9pPRscWQCjQIckaH5.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Powiedział, że sterownik w przypadku zaniku zasilania może ulec awarii i konieczna będzie jego wymiana


@Hakunamatata57: Chłop ma chyba czarny pas w nawijaniu makaronu na uszy. Dlaczego poważna firma działająca na rynku ciepłowniczym na którym jest spora konkurencja miałaby projektować sterowniki dzialające w swoich urządzeniach by te uszkadzały się w wyniku nierzadkiej utraty zasilania?
  • Odpowiedz
@eiaculatiopraecox: Spora konkurencja? Niemcy władają tym rynkiem, dlatego niemieckie firmy pozwalają sobie na co raz zuchwalsze postarzanie produktu i spajanie elementów w jedną, integralną całość gdzie przy awarii pierdoły musisz wymieniać cały podzespół za milion monet.
  • Odpowiedz
Czy jest jakies ryzyko porazenia, slyszeliscie moze o takim przypadu włączając europejskie wtyczki do brytyjskich gniazdek tym sposobem przez wetknięcie czegoś do styku ochronnego i odblokowanie zapadek? Czy są jakieś szanse że urzadzenie(laptop, telefon) się uszkadza bo coś tam nie będzie łączyć?

A przy okazji zapytam, może jest coś co trzeba tam zabrac na emigrację na start co ciężko tutaj przewidzieć?

#pytanie #emigracja #emigrujzwykopem #uk
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Chciałbym podłączyć lampy ogrodowe. Mam wyprowadzony z budynku kabel YKY 3x1,5 mm a do podłączenia dwie lampy zasilane sieciowo (240v). Czy musze trzymac sie jakichś specjalnych wytycznych? Czy kabel prowadzić pod ziemia, pod agrowloknina czy wystarczy pod kamieniem? Kabel jest strasznie długi, czy mozna zostawic zwinięty czy trzeva ciąć?
#elektryka #budujzwykopem #remontujzwykopem #ogrodnictwo
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pokey: no żeby było zgodnie ze sztuką po dobrze, żeby było na głębokości 2 szpadli, przy czym po zasypaniu mniej więcej połowy głębokości dajesz folie ostrzegawczą - bodaj niebieska - chodzi o to, że jak za kilka lat ktoś będzie tam kopał i dojdzie trafi na ta folie to będzie wiedział, że pod nią powinien spodziewać się kabla pod napięciem.

kabel kładź luźno - ziemia pracuje i kabel będzie pracował
  • Odpowiedz
Mirasy pytanie, dla niektórych pewnie błahe ale ja nie wiem :D

Jakie napięcie ma rozładowana bateria AA 1,5V?

Mam automatyczny odświeżacz powietrza w mieszkaniu i szybko rozładowuje baterie, a w zasadzie chodzi ale nie ma tyle mocy żeby nacisnąć spray.
Sprawdziłem napięcie i baterie mają 1,42 V, czy można ją już uznać za wyczerpaną, czy to jeszcze wartość działania?
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dawid121213: na Twoje pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.
Dla jednego urządzenia będą dobre i podziała jeszcze długo a dla innego będą miały zbyt duży spadek napięcia pod obciążeniem.

Powinieneś obciążyć baterię prądem który pobiera ten oczyszczacz i wtedy zmierzyć napięcie.
Możliwe że siada do 1.1V i bateria kaput.

Bateria która jest rozładowana, po odłączeniu od obciążenia wykazuje cudowne własności: jej napięcie zaczyna wzrastać. Nie znaczy to że ona się ładuje
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Potrzebuje rozłożyć na dwie części wertykulator do trawnika, uchwyt + urządzenie, ale mimo rozkręcenia tych dwóch części łączy je przewód elektryczny. Chciałbym więc na przewodzie wstawić jakaś złączkę którą można rozpiąć. Co można tam wstawić żeby zgrabnie wyglądało? Napięcie 230V, moc urządzenia bodajże 1300W.

#elektryka #majsterkowanie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@StanislawAniol to pasowałoby żeby też hermetyczne było,
https://ledison.com.pl/product-pol-866-Hermetyczne-zlacze-kablowe-IP68-zlaczka-do-kabli-Mufa-trzyprzewodowa.html
Coś takiego?
Generalnie wtyki na kablu to taki średni pomysł, jak dla mnie - jakoś nie lubię takich rozwiązań - może zamiast kroić kabel to zmieścisz w obudowie jakieś gniazdo w miejscu gdzie ten kabel wchodzi do maszyny? Wtedy nie masz dyndajacego wtyku.
  • Odpowiedz
W jaki sposób rozwiązaliście widoczność listew zasilających na biurku? Nie mówię tutaj o listwie do której są podłączone wszystkie peryferia ( komputer, monitor drukarka itp.) np. pod biurkiem, bo taką można łatwo schować i jej nie widać, natomiast mówię o listwie do której chcemy podłączać telefon, tablet, listwa która ma być pod ręką, lecz niewidoczna na biurku bo psuje design ( ͡º ͜ʖ͡º)
Jeśli macie dobre rozwiązanie,
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@spec_IT: swego czasu w innym miejscu przywierciłem do ściany, gdzie licowała się ze ścianką boczną regału. I tam okazyjnie byłą wpięta ładowarka. Jak czegoś nie możesz ukryć to ładnie wyeksponuj, np. pod półką, wobec której jesteś zwrócony siedząc przy biurku, czy jak tam wolisz. I tak to lepiej wygląda jak p--------k na blacie biurka, no chyba że masz naprawdę giiiigantyczne biurko. Na małych biurkach cokolwiek walającego się tworzy syf. Są
  • Odpowiedz
Wolę zapytać tutaj, niż na #elektroda, bo tam odeślą mnie do opcji "szukaj".

Mianowicie dziś po włączeniu piekarnika (termoobieg + 250 °C), po jakimś czasie nagrzewania wywaliło różnicówkę, włączyłem prąd znowu, ale historia powtórzyła się kilkukrotnie. Zauważyłem też, że przy kręceniu pokrętłami temperatury i zmiany trybu grzania, równieć wybija prąd. Czytałem coś o uszkodzonej grzałce, ale czy ktoś znający się na tym może to potwierdzić?

#kiciochpyta
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#elektryka #remontujzwykopem #swiatlo

Cześć,

Wymieniam stare włączniki światła na nowe i mam pewien problem.

W starym włączniku podwójnym miałem osobne wejścia na kable i wyjścia (wejście L nie było z mostkiem) lewe światło jest na bezpiecznik z oświetlenia, prawe światło jest na bezpiecznik z dzwonka xD i teraz pytanie, bo kupiłem włącznik który ma wspólny L z mostkiem. Rozumiem ze nie mogę podłączyć pod jedna fazę,
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Rozumiem ze zasilające do L1 i L2 a reszta pod te dolne


@jaavi666: nie w każdym miejscu one są zasilające, ale pod L1 i L2 podłączasz te które wchodziły pod COM na starym (na zdjęciu brązowe) W ogóle tam powinny być inne kolory, bo tam wszędzie może być faza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Chciałbym kupić opisywarkę do kabli. Macie coś do polecenia?
Myślę o sprzęcie, który zostanie ze mną na lata. Nie będę używał tego przemysłowo tylko hobbystycznie.

Widziałem
- Brother PT-H110 za 322 zł
- DYMO RhinoPRO 5200 za 800 zł
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, jak mam takie cos jak na zdjeciu na 3 baterie, to wystarczy ze zmienie rezystor na wiekszy (teraz 10 ohm), ale nie wiem jaki i moge przylutowac do blaszek zasilacz 5V, żeby już to cacko nie było na baterie i będzie to hulac, czy nie? Zielony jestem fest, a ciekawi mnie to ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i jak rezystor ewentualnie dobrac?
#elektronika #elektryka
PanGrishu - Mirki, jak mam takie cos jak na zdjeciu na 3 baterie, to wystarczy ze zmi...

źródło: comment_1666370726PNseYlT1QkbdFYo35dcxPm.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@hrumque: a jeszcze z ciekawości, skąd mam wiedzieć jaki ewentualnie rezystor dobrać? jak to policzyć?


@PanGrishu: z prawa oma i prostego założenia:
- białe diody potrzebują około 3v by działać (tutaj są wszystkie połączone równolegle, więc wszystkie pracują przy wspólnym jednym napięciu)
- zasilanie to 5 voltów jak piszesz
- prąd założony przez producenta jak powyżej pokazałem to 0.15A na wszystkie ledy (32 ledy - czyli około 4,5mA na sztukę -
  • Odpowiedz