Wpis z mikrobloga

WItam
Czy ktoś miał może podobną sytuację ? uszkodzony światłowód koparką przy usuwaniu karpy po drzewie, brak taśmy światłowód na głębokości 50 cm.
Wycena operatora 10 tysięcy, ale proponują całkowitą kompensatę jeśli zgodzę się podpisać umowę regulującą korzystanie z nieruchomości przez operatora.
Może ktoś doradzić co zrobić w takiej sytuacji?

#budowa #kabel #elektryka #pytaniedoeksperta #prawo
@yeapUwin
wyindywidualzowany - WItam
Czy ktoś miał może podobną sytuację ? uszkodzony światłow...

źródło: comment_1667591284mxsCfAeLN7ODHRCOKERceo.jpg

Pobierz
  • 44
@wypokowy_expert: być to powinien, bo jest na mapie, ale źle oznaczony. Koparkowy im odkopał i zakopał co chcieli , wymienili 150 m światłowodu i jakieś 2 skrzynki zakopali. Monter powiedział nieoficjalnie, że koszt materiałów to około 2 tys. Czas pracy 4 godziny. W notatce zostałą zapisana uwaga o taśmie i płytko położonym światłowodzie.
Ja bym im zaproponował, ze oczywiście rozumiesz ich stanowisko i mozesz zgodzic sie na opłatę w zaproponowanej wysokości w zamian za podpisanie umowy regulującej dalsze korzystanie z twojej nieruchomości w postaci abonamentu w kwocie 1000 zl netto miesięcznie. Alternatywnie strony mogą uznac zdarzenie z eypadek losowy i nie podejmować dalszych kroków z nim związanych.
@houk: Zdaje sobie z tego sprawę, ale bujać się później po sądach? Co ciekawe napisali, że sprawcą była moja mama, która była wtedy w delegacji więc nie mogła tego zrobić. Koparkowego nawet nie znam z nazwiska po przyjechał po prośbie. Podpisałem się na protokole ja bo chcieli wezwać policję.
@wyindywidualzowany: Sprawdź w księgach wieczystych dla pewności. Korzystasz z tego operatora, czy jest tylko na Twojej działce ? Jak nie korzystasz to grzecznie im napisz pismo, ze za korzystanie z Twoje działki pobierasz opłatę w wysokości 20k za dotychczasowy okres i od następnego miesiąca 5k miesięcznie. Ale jak usuną w przeciągu 14 dni nie będziesz za kolejne miesiące pobierał. W innym przypadku niech Ci przedstawia tytuł prawny na podstawie, którego kabel
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wyindywidualzowany: jak nie mają to teraz jest pytanie. Odkąd jesteście właścicielami to światłowód już tam był? Czy zostal za wasza zgoda tam umieszczony i czemu tak płytko. Moim zdaniem to niezgodnie z normą.
@MiT11 @houk : Kiedyś korzystaliśmy, obecnie już nie. Kładli infrastrukturę w 1997-98. Kiedyś linie były na słupie, poźniej zakopali przewód w ziemi. Co ciekawe do tego światłowodu nie można się podpiąć, a przewody idące do domów są miedziane, ale mniejsza z tym. Kopiąc pod te przewody wypłacali tylko odszkodowanie za przekopanie działek. W księgach żadnego wpis nie ma, ale oczywiście sprawdzę. W piśmie był kontakt do jakiegoś gościa gdybym miał pytania i
@wyindywidualzowany: Znajdź to pismo jak wypłacali odszkodowania. Może zmienić punkt odniesienia. Upewnij się, ze nie wyraziliście zgody, albo poprzedni właściciel na piśmie. Poproś grzecznie operatora o podstawę tak jak pisałem wcześniej i zobaczysz. Przepychać się można długo. Raczej operator będzie się chciał dogadać. Z Twojego opisu wyglada to na jakaś magistrale operatora. Jak sprawdzisz podstawę na jakiej ten kable przebiega to musisz się zastanowić co chcesz osiągnąć.
@MiT11: Z tego co pamiętam było to odszkodowanie tylko za roboty ziemne. Nie było, żadnej umowy o służebność. Wtedy robiła to jeszcze TP SA. Nie chciałbym, żeby przy tej okazji podsunęli mi umowę, że mogą np bezpłatnie rozbudowywać sieć i prowadzić nowe kable. Bo serwisowanie istniejących to pal licho. Nie uśmiecha mi się płacić takiej kwoty bo nawet nie wiem na jakie podstawie tyle wyliczyli
Dzięki za podpowiedzi.
@wyindywidualzowany: znajdź pismo. Dlatego poproś na jakiej podstawie ten położyli. Właśnie na „tym serwisie obecnego kabla” im najbardziej zależy. Teraz bez Twojej zgody to maja problem. Orange ma pewnie wszystko od TP scedowane. Z płaceniem to zależy od tego na jakiej podstawie ten kable tam jest. Napisz, ze nie widzisz podstaw do pobrania przez nich opłaty i prosisz o uzupełnienie na jakiej podstawie ten kable przebiega przez Twoja działkę. Zobaczysz co
Idz do prawnika, ale jesli nie chcesz, to poproś ich moze najpierw w celu ustalenia ewentualnej odpowiedzialności za zdarzenie o informację na podstawie jakiej umowy i z kim zawartej umieścili przewód w twoim gruncie oraz w jakis sposob i kiedy poinformowali o przebiegu kabla przez grunt i kto odebrał takie pismo. Prosisz takze o szczegółowy kosztorys prac i materiałów na podstawie którego oszacowano wysokość szkody.