Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Hej, mam takie lampy jak poniżej na obrazku. Mam jednak możliwość przerzucenia się w pełni na lampy LEDowe (gwint taki jak poniżej). Zastanawi się jednak czy jest sens? Czy lampy LED rzeczywiście są lepsze i w czym? Ta lampa co niżej też nie bierze w sumie dużo prądu w porównaniu do LED, ale jakie są inne zalety LED (i wady) w porównaniu do tej poniżej?
Pozdrówki :)

#elektryka #elektronika #swiatlo #dom #oswietlenie
MisiekD - Hej, mam takie lampy jak poniżej na obrazku. Mam jednak możliwość przerzuce...

źródło: comment_1667425760nToyseDb0sAt0ZCWMUsdLE.jpg

Pobierz
  • 44
@MisiekD: wyższa skuteczność świetlnai Ra , brak rtęci, bogatsza paleta temparatur barwowych i barw, w niektórych przypadkach możliwość regulacji temperatury barwowej
i mocy, niższy spadek strumienia świetlnego względem zużycia źródła.
@MisiekD: Ta ma 80mA co przy 230V daje 18W mocy. LED o zapewne podobnej jasności będzie mieć około 6W więc 3x mniejszy pobór energii. Czy warto wymieniać - to zależy. Ile ich masz, ile godzin dziennie masz je włączone, czy chciałbyś zmienić jasność albo temperaturę barwową, itp. Jeśli tym starym nic nie dolega i nie czujesz potrzeby poprawy to mi by się nie chciało ich wymieniać. To że mają rtęć nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: to co wyżej, plus te są bardzo nieekonomiczne jak zapalasz je na chwilę, np w przejściu, przy "rozruchu" ciągną trochę prądu ze względu na wymagany prąd startowy, później rzeczywiście w porównaniu do klasycznej żarówki wypadają nieźle, ale wciąż trochę gorzej w ogólnym rozrachunku od LEDa.
Plusy LED:
- zużywają mniej prądu, więc można mieć albo mniejsze zużycie przy tym samym natężeniu światła, albo przy podobnym zużyciu więcej światła
- dają większą kontrolę w designie przez duży wybór barw (zimne, neutralne, ciepłe) i kąt świecenia (wężej w część pomieszczenia lub szerzej w całe pomieszczenie)
- jak się kupi porządne, to i wnukom zostaną ( ͡º ͜ʖ͡º)
- generują znacznie mniej ciepła, więc można