Wpis z mikrobloga

Cześć mam takie pytanie odnośnie żarówek LED. Mam takie na 230V. Ciągle mi się przepalają. Składa się ona z 7 SMD diod i jak zmierzyłem całość dostaje 115V, a prąd jaki płynie to 0.08A. I tu moje pytanie jaki rezystor mogę dać żeby zmniejszyć jasność świecenia np o 30%? Tak żeby mi się nie przepalały co chwila (już 4 żarówka...). Jest jakiś sprytny kalkulator online może? Pomoże ktoś?
#elektronika #elektryka #majsterkowanie #diy #diody #led
  • 10
  • Odpowiedz
@kolonko: na 90% w środku jest już jakiś rezystor, odczytaj jego wartość i go zmień na nieco większy.
Musisz tylko moc policzyć żeby to rezystor się nie sfajczył
  • Odpowiedz
@Tymian: no tak ale chce dodać po prostu jak mam wyprowadzenie stałego prądu w miejsce np plusa szeregowo. Trochę tam pozalewali ten układ i wolałbym w nim nie grzebać :/
  • Odpowiedz
@kolonko: idź do jakiegoś większego marketu budowlanego do którego masz blisko i po drodze, kup tyle żarówek ile potrzebujesz plus 2 na zapas, jak jakaś się przepali to wymieniasz a tą zepsutą niesiesz przy okazji na gwarancję do marketu. W leroy merlin masz 3 lata gwarancji, żarówki wymienią na miejscu od ręki.
  • Odpowiedz
@Tymian: I udało ci się policzyć nie rezystor, tylko rezystancję obecnego układu

no to prawo ohma.


trzeba jeszcze umieć zastosować

@kolonko: Wszystko zależy od układu. Jesli tam jest stabilizacja prądu, może się okazać że po dołożeniu rezystora układ zwiększy napięcie żeby jednak utrzymać zalecany prąd 0.08A
  • Odpowiedz