Wpis z mikrobloga

@biaukowe: no nie wiem jakimś cudem przy wyższych zarobkach wyższa skala opodatkowania. No chyba że mówimy o b2b ale to pielęgniarki czy nauczyciele też mają czasem (oczywiście w prywatnych placówkach)
  • Odpowiedz
@sepuqqu: Różnica wynosi 2 pp. na korzyść informatyka, czyli jest odwrotnie niż napisałeś, że pielęgniarka płaci procentowo niższe podatki.


@mjjm Ok zgadza się że relacja netto do brutto jest kilka pp lepsza. Ale winą informatyka jest tylko kilka tysięcy rocznie za KUP. Gdyby pielęgniarka zarabiała 24k brutto to też by osiągnęła limit składek zus i miała pod tym względem lepszy stosunek.

@sepuqqu: No to tu masz Awaresona
  • Odpowiedz
@biaukowe mnie to zastanawia dlaczego po jednej stronie są mężczyźni „programiści”, a po drugiej kobiety, „nauczycielki”, „pielęgniarki”. ciąg dalszy szczucia nas na siebie
  • Odpowiedz
  • 0
Prawdziwe zarobki o jakie możesz walczyć jako dobry mid programista wysyłający CV na ogłoszenia o pracę, to 15k brutto.


@sepuqqu: jaka bieda. pochlastałbym się przy takich perspektywach.
  • Odpowiedz
Ok zgadza się że relacja netto do brutto jest kilka pp lepsza. Ale winą informatyka jest tylko kilka tysięcy rocznie za KUP. Gdyby pielęgniarka zarabiała 24k brutto to też by osiągnęła limit składek zus i miała pod tym względem lepszy stosunek.


@sepuqqu: Autorskie KUP-y dla 80% wynagrodzenia przy 24k brutto miesięcznie, to różnica 33k netto rocznie:

24k brutto + autorskie KUP-y 80% = 213.458,02 netto rocznie
24k brutto bez autorskich
  • Odpowiedz
Bo programisTKI w ciągu 1-2 miesięcy płacą takie podatki jak nauczyciELE/pielęgniARZE w ciągu roku

Czy ktoś zwrócił uwagę na określenie płci w tytule artykułu? ;)
  • Odpowiedz
@uzytkownik_wykop_pl: Tajlandia. Mówię całkowicie serio. Niedawno wprowadzili specjalną 10 letnią wizę dla specjalistów. Priorytetowa kontrola na lotnisku. Dużo mniejsze stawki podatku. Do tego cały rok masz lato i bardzo niskie koszty życia. W Polsce zimą to idzie depresji dostać.
  • Odpowiedz
@mjjm: Zdecydowanie podatek pogłówny jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Im bardziej podatki są bezpośrednie tym lepsze.

Podobnie jest podatkiem od nieruchomości. Płacisz za zapewnienie Ci ochrony (policja/wojsko/własność/infrastruktura itp)
  • Odpowiedz
Ale ja nie mówię o "przedsiębiorcach" a osobach w branży IT które znam robią dokładnie to samo co ja na etacie, 1 pracodawca, 1 fakturka w miesiącu


@Morf: o popatrz a ja średnio raz na projekt 2 letni mam rok z 2-4 klientami albo po 2 projekty na raz.

Co do tego że płacę mniej czyli mam ryczałt to przyjm do wiadomości że jak pól roku nie miałem pracy to ZUS i składkę zdrowotną od maksymalnego progu musiałem
  • Odpowiedz
mnie to zastanawia dlaczego po jednej stronie są mężczyźni „programiści”, a po drugiej kobiety, „nauczycielki”, „pielęgniarki”


@powodzenia: Tak na szybko sprawdzając w google'u:
programiści 90% programistki 10%
nauczyciele 20% nauczycielki 80%
pielęgniarze 2% pielęgniarki 98%
  • Odpowiedz
Na pytanie z artykułu jest prosta odpowiedź: bo jesteśmy ważnymi importerami pewnych zasobów kluczowych dla gospodarki. Importujemy euro i dolary. I nawet nie chodzi o to że zmienimy rezydencje podatkową (w jakimś stopniu też) - ale będziemy żądać więcej kasy jako branża co przełoży się na mniejsze zainteresowanie klientów (różne zagraniczne korpo) I docelowo wpłynie na wolumen importu dewiz. Co będzie miało wpływ na kurs złotówki. Serio policzcie sobie w dużych liczbach.
  • Odpowiedz
Ale nie można porównywać pracy na etacie do przedsiębiorcy.


@sepuqqu: Weź mnie nie rozśmieszaj xD Programiści pracują na b2b bardziej w szarej strefie niż legalnie, bo jakby patrzeć po przepisach to wszystko powinno być na UoP. A to, ze podatki bolą bardziej przy ich stawkach to odrębna kwestia.
Równie dobrze mógłbyś bredzić, że są artystami ci, którzy rozliczają 50% autorskich kosztów uzyskania przychodu, gdzie ogromna część ich roboty to przegrzebywanie
  • Odpowiedz