Wpis z mikrobloga

@sepuqqu: większość programistów jakich znam robi na B2B (bo powyżej ~16k etat średnio ma sens) i jak jeszcze mają ip-boxy czy inne gówna to mają o połowę mniejsze opodatkowanie niż ja na etacie. Już nie wspomnę o laptopie, telefonach i bóg wie czym jeszcze wrzuconym w koszty i aucie w leasingu.


@Morf: Ale nie można porównywać pracy na etacie do przedsiębiorcy. Jak chcesz to możesz porównać co najwyżej nauczyciela udzielającego
Bo nie pracują w budżetówce


@metatrotro: budżetówka nie płaci podatków, budżetówka żyje z podatków - każda złotówka wypłacana z budżetu na pensje urzędników jest złotówką zabraną podatnikowi albo wydrukowaną w drukarce (czyli ukrytym podatkiem o nazwie inflacja) albo pożyczoną (co w sumie można porównać do drukowania bo te pieniądze są tworzone z niczego).
@mjjm: Jestem za usunięciem z UOP progów podatkowych oraz stawką ZUS zaczynającą się od 0zł dla przedsiębiorcy który nic nie zarobił w danym miesiącu, z limitem kwotowym do obecnej stawki, jako określony procent miesięcznego dochodu/przychodu (do ustalenia)
Ale nie można porównywać pracy na etacie do przedsiębiorcy.


@sepuqqu: Ale ja nie mówię o "przedsiębiorcach" a osobach w branży IT które znam robią dokładnie to samo co ja na etacie, 1 pracodawca, 1 fakturka w miesiącu, 1 biuro albo praca z domu. Różni się tylko umowa. Nawet w swoim korpo mam osoby na B2B, siedzą biurko obok i robią identyczną robotę.

Unikanie opodatkowania na które przymyka oko urząd skarbowy
Jestem ciekaw jak to wywnioskowałeś żeby zadać takie pytanie


@sepuqqu: Odniosłem wrażenie, że jesteś z tym ok, że pielęgniarka płaci wyższe podatki w ujęciu procentowym od informatyka zarabiającego kilka razy więcej.
@sepuqqu: Ale ja nie mówię o "przedsiębiorcach" a osobach w branży IT które znam robią dokładnie to samo co ja na etacie, 1 pracodawca, 1 fakturka w miesiącu, 1 biuro albo praca z domu. Różni się tylko umowa. Nawet w swoim korpo mam osoby na B2B, siedzą biurko obok i robią identyczną robotę.


Unikanie opodatkowania na które przymyka oko urząd skarbowy i nic więcej.


Oczywiście zdaję sobie sprawę że są "przedsiębiorcy"
@Morf:

Ale ja nie mówię o "przedsiębiorcach" a osobach w branży IT które znam robią dokładnie to samo co ja na etacie, 1 pracodawca, 1 fakturka w miesiącu, 1 biuro albo praca z domu. Różni się tylko umowa. Nawet w swoim korpo mam osoby na B2B, siedzą biurko obok i robią identyczną robotę.


ci ludzie z własnej woli płacą najmniejszy ZUS, nie mają urlopu ani płatnego L4, często różnych benefitów, które
@sepuqqu: Odniosłem wrażenie, że jesteś z tym ok, że pielęgniarka płaci wyższe podatki w ujęciu procentowym od informatyka zarabiającego kilka razy więcej.


@mjjm: Ale przecież pielęgniarka na uop płaci mniejsze procentowo podatki od programisty na uop, bo nie wpada w 2 próg podatkowy. Jedyne co, to programista odlicza trochę podatków kwotowo, za rozliczenie kosztów autorskich.

A po drugie pracownicy-informatycy nie zarabiają "kilka" razy więcej od pracownika-pielęgniarki, to by musiało być