Wpis z mikrobloga

@Kruszynka_Rdzawoczulka: przy dużo wyższych zarobkach niż Twoje kupiłem auto za 250k. Miesięcznie z ubezpieczeniem wychodzi jakieś 5k. Czy żałuję? Wiadomo, że to kupa kasy miesięcznie, mógłbym odkładać na kolejne mieszkanie. Pracuję zdalnie, więc przebiegi też nie są duże. Ale z drugiej strony to auto o którym marzyłem. Mam je 1.5 roku a i tak cały czas się jaram i zawsze się za nim oglądam po zaparkowaniu.
@Kruszynka_Rdzawoczulka Pytanie do czego ci to auto potrzebne i jak dużo jeździsz. jak jesteś fanem motoryzacji i sporo jeździsz, śmiało kupuj. jak mało jeździsz to szkoda wydać 150 tys na pomnik który będzie stał w garażu. a jeżeli auto traktujesz jako zwykłe wozidlo, którym będziesz robił małe przebiegi to w ogóle sobie odpuść i kup coś tańszego w zakupie i utrzymaniu.
@quizonmyface: Co to jest koszt majątku? I dlaczego kosztuje w skali 5 lat 40k?
Ubezpieczenie będzie kosztowało najpierw mniej, potem więcej, a potem mniej. W pierwszym roku można doliczyć jakieś 3.5k na GAP.
Serwis w aucie za 150k nie będzie kosztował 2k rocznie. Pierwszy rok w ogóle zero albo jakieś 500zł za wymianę oleju. (chyba, że opony zimowe jako serwis liczysz). W drugim roku pewnie jakieś 1000-1200zł. A pakiet serwisów na
@Kruszynka_Rdzawoczulka:

Polecam uzywanie 3-4 miesiecznych zarobkow jako wyznacznik ceny auta - w Twoim przypadku 33-44k.

Niestety samochod jest tylko narzedziem i traci tylko na wartosci i poza tym ze ludzie którzy Ciebie nie znaja spojrza na Ciebie inaczej nic Ci nie daje.

Chyba, ze pelnisz funkcje reprezantywna (np. coach o zarobkach, influencer) ktory wlasnie na pokazaniu sie ladnym autem zarabia.

Lepiej wydac pozostale pieniadze na wycieczki, wypady na/za miasto, rozwoj osobisty
@Kruszynka_Rdzawoczulka osobiście trzymam się zasady że cena auta przy zakupie lub kwota pierwszej raty lub wykupu powinna być max połowa moich rocznych dochodów a rata leasingu nie przekraczać 20% dochodów miesięcznych

a jak nie masz innych zobowiązań to rób co chcesz xD kolega z tej samej branży kupił sobie ostatnio Herkulesa i dla mnie to abstrakcja tyle #!$%@? na samochód wolałbym dwie nowe maszyny do warsztatu
@Kruszynka_Rdzawoczulka: Mój znajomy ma 7k na rękę, a sobie kupił auto za 85k i nie narzeka ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja osobiście bym nie kupił, ale to dlatego, że jestem raczej dusigorsz. Ziomek kupił, #!$%@?ł się na kredyt za 100k (do oddania 151k xd), a finalnie jeździ dzień w dzień od dwóch tygodni i mówił, że czasami ma ochotę nawet tam spać.

IMO wszystko zależy od tego
@Kruszynka_Rdzawoczulka: kiedys czytalem, ze statystycznie powinno sie kupowac samochod za swoja 6miesieczna pensje - bo taka wartosc pozwoli nam go utrzymac i splacic bez wiekszych wyzeczen

teraz dochodzi druie pytanie - czemu chcesz kupic drozsze?
bo jesli tylko po to, zeby sie pokazac to bym przemyslal zakup
ale jesli to jest twoje hobby lub zawsze chciales takie auto i to twoje marzenie - to tego sie nie da wycenic i jak