Wpis z mikrobloga

#oszukujo dzisiaj z rana przywitał mnie telefon z PKO, żeby potwierdzić umowę o pracę do umowy kredytowej. Żadnego kredytu nie brałem, więc gość mówi, że w takim razie to zgłasza, blokuje wniosek, pyta w jakim banku mam konto i że poinformuje mój bank o próbie wyłudzenia, że zaraz mój bank się skontaktuje. Faktycznie zadzwonił numer prawidłowy mojego banku, dostałem prawidłowego smsa od mojego drugiego banku (prawilny sms), że moje kanały dostępu zostają zablokowane, podał mi mojego prawidłowego maila, imię, zapytał czy nie było próby dostania się na konto maila (była, od nich recovery xD) no i powiedział, że będzie się ze mną kontaktować policja. To już mi śmierdziało, więc wiedziałem żeby żadnych danych nie podawać, ale ciągle miałem WTF jak oni wysłali prawidłowego smsa z banku (okazuje się, że po prostu wymuszają chyba próbami logowania takiego smsa) - ten pseudo policjant kontynuował próbę, pytam o potwierdzenie, że dzwoni z policji, to on żebym sobie sprawdził numer komendy. No i już widzę, że przekręt, mówię że ja sobie zadzwonię sam na policję, on mi pogroził że łamię tajemnicę sprawy, że 2 lata więzienia, bla bla bla, zagotował się, rozłączyłem się i zadzwoniłem na 997 i oczywiście wszystko przekręt. Nic nie podałem, nic nie wymusili, potwierdziłem w banku, żadnych nieprawidłowych logowań ani wniosków kredytowych. Wszystko okej.

Chyba zgłoszę to na policję, może coś to da, bo ten sposób jest naprawdę nieźle i wiarygodnie przygotowany. Opisuję ostrzegawczo, może ktoś nie zna i też się zestresuje niepotrzebnie. :)

Polecam też infolinię #mbank - automaty pyta o temat rozmowy, mówiąc próba włamania dostajesz priorytet i uwaga, czekasz jedyne 45min na konsultanta. xD

#bankowosc #zlodzieje
  • 86
Im wystarczy, że trafią na naiwnego raz na 1000 prób.


@sierpien22: Oczywiście, że trafią, dlatego biznes się dobrze kręci.

Nawet chyba jeden ze starszych scamów - spadek od nigeryjskiego księcia i tego typu - mimo, że jest jednym z najbardziej znanych, nadal ma się całkiem nieźle i szacuje się, że wciąż zarabiają na tym miliony.
@Asceus:
Z tego co się orientuję, to nigeryjski książę już umarł - przynajmniej u nas - i zreainkarnował się w postaci usańskiego żołnierza wracającego z aktualnej misji. Często gęsto żołnierz ten ma polskie korzenie i by chciał powrócić do ojczyzny przodków...
3. chyba ma to sens - apka śledzi połączenia i umie rozpoznać takie coś, ale nie można o tym mówić, bo pewnie nie powinna śledzić numerów połączeń? :D


@adrian1207: dokładnie tak jest. Miałem taką samą sytuację - wiedziałem, że odebrałem telefoniczny scam i przedłużałem rozmowę z oszustem, żeby zmarnotrawić jego czas. W trakcie rozmowy dostałem SMSa z Millenium o zablokowaniu kanałów dostępu. Zadzwoniłem na infolinię, zautoryzowałem się i dostępy zostały odblokowane.
@bolo79: tak coś czułem ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie wiem, czy to legit tak sobie wysyłać do własnej analizy wszystkie połączenia przychodzące, ale w sumie ma to sens więc się nie czepiam xD

Tylko w sumie to już było tutaj właśnie wykorzystane scammersko, także już wiedzą nawet kiedy ta wiadomość przychodzi.
@adrian1207: w sumie mogliby dalej zrobić Man in The Middle atak - dzwonią do banku ze chcą odblokować konto, dzwonią do Ciebie ze zablokowali i czy chcesz odblokować, potem powtarzają pytania z banku Tobie, a odpowiedzi do banku ;)
@adrian1207: przecież to się podszywają pod banki i #!$%@?ą coś o kredycie, ale to dzwonią ukraincy czy inni ruscy (akcent) I wiadomo, ze to bzdury. Nie wiem kim trzeba być aby się na to łapać. Do mnie zadzwonił, to w przeciagu minuty 2 razy jakiś saszka sam sobie orzeczył
@adrian1207: też to miałem, tylko jarnęłem się szybciej, że coś jest nie tak bo typ chciał, abym podał mu gdzie mam konto w banku - ale po co mam mu podawać skoro on to wie ? oczywiscie w pko żadnego konta nie miałem, imie nazwisko oszusci znaja prawdziwe.

jak chcialem aby zablokowal te umowy i zglosil na policje to oczywiscie opory, ze musi wiedziec gdzie mam konto w banku bo tego
@adrian1207: podepnę bo w lutym dzwonili do teściów - metodę na wnuczka. Najpierw dzwonili jako spis powszechny, a następnie zadzwonili, że córka (moja żona) leży w szpitalu po wypadku i trzeba kasy na drogi nierefundowany lek ratujący życie.

Teściowa się kapnęła, że jakby co, to ktoś by dał znać i że sama do nas zadzwoni. Po tym się rozłączyli.
Do mnie zadzwonili numer z Santandera w 2021 roku, pan mówi, że jest z działu cyberbezpieczeństwo, mówi do mnie żebym sobie zanotowała jego imię i nazwisko i numer pracownika, bo będzie zgłaszane na policji, również mnje przekonuje, żebym sobie sprawdziła numer na głównej stronie Santander (i się zgadzało- maskują jakoś to). Opowiada mi tam o tym, że wykryli ruchy na moim koncie, ze są to niebezpieczne ruchy, żebym natychmiast podała kod do
@jaavi666: tez śmiesznie, bo właśnie ktoś mnie próbował wrobić dzwoniąc z numeru BIK :) trzeba chyba zawsze kończyć rozmowę i dzwonić z apki / na nr banku żeby konfrontować, nigdy nic nie mówić gdy ktoś wydzwania...
@adrian1207: Co do infolinii #mbank to klasyczek, ja raz zadzwoniłem zgłosić próbę włamania przy podobnej akcji, to się od pani konsultantki dowiedziałem, że no szkoda, oni nic mi nie doradzą ale chciałaby mi przedstawić super ofertę, konto premium cośtam cośtam, zgódź się pan na komunikację marketingową:p