Wpis z mikrobloga

#oszukujo dzisiaj z rana przywitał mnie telefon z PKO, żeby potwierdzić umowę o pracę do umowy kredytowej. Żadnego kredytu nie brałem, więc gość mówi, że w takim razie to zgłasza, blokuje wniosek, pyta w jakim banku mam konto i że poinformuje mój bank o próbie wyłudzenia, że zaraz mój bank się skontaktuje. Faktycznie zadzwonił numer prawidłowy mojego banku, dostałem prawidłowego smsa od mojego drugiego banku (prawilny sms), że moje kanały dostępu zostają zablokowane, podał mi mojego prawidłowego maila, imię, zapytał czy nie było próby dostania się na konto maila (była, od nich recovery xD) no i powiedział, że będzie się ze mną kontaktować policja. To już mi śmierdziało, więc wiedziałem żeby żadnych danych nie podawać, ale ciągle miałem WTF jak oni wysłali prawidłowego smsa z banku (okazuje się, że po prostu wymuszają chyba próbami logowania takiego smsa) - ten pseudo policjant kontynuował próbę, pytam o potwierdzenie, że dzwoni z policji, to on żebym sobie sprawdził numer komendy. No i już widzę, że przekręt, mówię że ja sobie zadzwonię sam na policję, on mi pogroził że łamię tajemnicę sprawy, że 2 lata więzienia, bla bla bla, zagotował się, rozłączyłem się i zadzwoniłem na 997 i oczywiście wszystko przekręt. Nic nie podałem, nic nie wymusili, potwierdziłem w banku, żadnych nieprawidłowych logowań ani wniosków kredytowych. Wszystko okej.

Chyba zgłoszę to na policję, może coś to da, bo ten sposób jest naprawdę nieźle i wiarygodnie przygotowany. Opisuję ostrzegawczo, może ktoś nie zna i też się zestresuje niepotrzebnie. :)

Polecam też infolinię #mbank - automaty pyta o temat rozmowy, mówiąc próba włamania dostajesz priorytet i uwaga, czekasz jedyne 45min na konsultanta. xD

#bankowosc #zlodzieje
  • 86
Chyba zgłoszę to na policję, może coś to da


@adrian1207: Stratę czasu, niechęć policji na przyjęcie zgłoszenia i umorzenie. Policja w większości przypadków nawet nie zrozumie mechanizmu działania tego, a nawet gdyby to nie będzie w stanie nic z tym zrobić.

Jak się nie spodziewasz telefonu od banku (a najlepiej wyłączyć zgody marketingowe, żebyś się nie rozpraszał głupotami), to sam mBank informuje:

Jeśli masz wątpliwości czy rozmawiasz z pracownikiem banku, przerwij
Warto wykupić sobie alerty BIK - jakiekolwiek informacje / kredyty / zapytania itp. od razu dostajesz SMS


@jaavi666: Ale co by to zmieniło w tej sytuacji? Tu nie ma żadnej faktycznej próby brania kredytu.
Nad alertami to można się zastanowić w sytuacji gdy ktoś się boi wzięcia kredytu na swoje dane (tu trzeba pamiętać, że i tak nie daje to żadnej ochrony przed chwilówkami).

W takim scamie jakbyś się powołał na
@adrian1207: moze predzej zainteresuj tym @niebezpiecznik-pl zwlaszcza z tym smsem z drugiego banku, ktory pochodzi faktycznie od niego, bo to jest spory game changer w takich probach oszustwa.

A skoro #!$%@? sie wylozyly przy sciemie z policja, to moga zaczac dopracowywac metode i ktos moze miec z tego tytulu problemy.

Warto puscic info o tym troche szerzej, niz wykop 2.0 z zasiegami jak nasza klasa (po zamknieciu).
@adrian1207: do mnie dziś tez dzwoniły 2 oszusty z PKO, niespecjalnie chciało mi się słuchać tego drugiego, coś tam o zmianie numeru telefonu i zablokowanym przelewie na 700zl gadał. Rozłączyłem sie i zadzwoniłem na infolinie z apki by sprawdzić czy jest git i jest git.
Infolinia od razu połączona po rozmowie z botem
dzisiaj z rana przywitał mnie telefon z PKO, żeby potwierdzić umowę o pracę do umowy kredytowej. Żadnego kredytu nie brałem, więc gość mówi, że w tak


@adrian1207: do mnie dzwonili ze 2-3 tygodnie temu:
- Oszust: Dzień dobry dzwonię z banku PKO, chciałem potwierdzić, że otwiera pan kredyt na 20k PLN
- Ja: tak, wszystko się zgadza
- O: naprawdę chce pan podpisać umowę na 20k kredytu?
- J: no tak,
@sierpien22: był z banku, z tego samego numeru, na początku myślałem, że może podszyty, ale to był prawdziwy, bank to potwierdził, po prostu jakoś go wywołali

@jaavi666 tak, wykupię chyba

@Asceus hm, no miałem już ambicję nawet poświęcić ten czas i podjechać zgłosić, ale trochę dołujące, że to może być traktowane jako zawracanie dupy - no nic, zobaczę, może z ciekawości pójdę zgłosić :D dzięki za ciekawostki z innych rynków, dobrze
ale ciągle miałem WTF jak oni wysłali prawidłowego smsa z banku (okazuje się, że po prostu wymuszają chyba próbami logowania takiego smsa)


@adrian1207 : @sierpien22 : w sensie ze w polu "nadawca" SMSa bylo napisane np. "mBank" ? No to wysylajac przez SMS API mozesz sobie ustawic jakie tylko chcesz. Wystarczy tylko wiedziec jakiej nazwy przy wysylce uzywa dany bank - i nara. SMS wpadnie w ta sama korespondencje ktora prowadziles do
moze predzej zainteresuj tym @niebezpiecznik-pl zwlaszcza z tym smsem z drugiego banku, ktory pochodzi faktycznie od niego, bo to jest spory game changer w takich probach oszustwa.


@PurpleHaze: Jaki znowu game changer, jak to jest stosowane w przekrętach od lat i zarówno niebezpiecznik jak i zwykłe media pisały o tym nie raz. A sama możliwość wynika ze słabości technologii GSM (i następców) i jest znana od kilkudziesięciu lat.

jest możliwość zgłoszenia