Wpis z mikrobloga

#oszukujo dzisiaj z rana przywitał mnie telefon z PKO, żeby potwierdzić umowę o pracę do umowy kredytowej. Żadnego kredytu nie brałem, więc gość mówi, że w takim razie to zgłasza, blokuje wniosek, pyta w jakim banku mam konto i że poinformuje mój bank o próbie wyłudzenia, że zaraz mój bank się skontaktuje. Faktycznie zadzwonił numer prawidłowy mojego banku, dostałem prawidłowego smsa od mojego drugiego banku (prawilny sms), że moje kanały dostępu zostają zablokowane, podał mi mojego prawidłowego maila, imię, zapytał czy nie było próby dostania się na konto maila (była, od nich recovery xD) no i powiedział, że będzie się ze mną kontaktować policja. To już mi śmierdziało, więc wiedziałem żeby żadnych danych nie podawać, ale ciągle miałem WTF jak oni wysłali prawidłowego smsa z banku (okazuje się, że po prostu wymuszają chyba próbami logowania takiego smsa) - ten pseudo policjant kontynuował próbę, pytam o potwierdzenie, że dzwoni z policji, to on żebym sobie sprawdził numer komendy. No i już widzę, że przekręt, mówię że ja sobie zadzwonię sam na policję, on mi pogroził że łamię tajemnicę sprawy, że 2 lata więzienia, bla bla bla, zagotował się, rozłączyłem się i zadzwoniłem na 997 i oczywiście wszystko przekręt. Nic nie podałem, nic nie wymusili, potwierdziłem w banku, żadnych nieprawidłowych logowań ani wniosków kredytowych. Wszystko okej.

Chyba zgłoszę to na policję, może coś to da, bo ten sposób jest naprawdę nieźle i wiarygodnie przygotowany. Opisuję ostrzegawczo, może ktoś nie zna i też się zestresuje niepotrzebnie. :)

Polecam też infolinię #mbank - automaty pyta o temat rozmowy, mówiąc próba włamania dostajesz priorytet i uwaga, czekasz jedyne 45min na konsultanta. xD

#bankowosc #zlodzieje
  • 86
@adrian1207: Miałem taką samą sytuację rok temu podczas pandemii - zadzwoniła babeczka z jak pamiętam z PKO z informacją, że wypełniłem wniosek o udzielenie kredytu na 20-30 tys, ale nie podałem gdzie pracuję czy coś w tym stylu. Gdy odpowiedziałem, że to nie ja - to od razu przekazali sprawę do mojego banku. Nie mijają 3 minuty, gdy dzwoni pracownik, potem drugi, a na końcu właśnie policja. Przedstawił się jakoś (notowałem
@adrian1207: ja tak miałem z Playem i "zaktualizowaniem" dowodu osobistego. Bo faktycznie od ponad roku mam nowy dowód. O człowieku szkoda, że tego nie nagrałem jak ten gość był nachalny aby podać ten nr seryjny dowodu... Od tamtej pory nic na telefon nie załatwiam tylko przez oficjalne www albo do oddziału się fatyguje czy to bank czy media. #!$%@? czasy są teraz, że wszelkie twoje dane niestety ale wypływają z biegiem
@adrian1207: Jak do mnie dzwonią z takimi przekrętami, to po góra trzech minutach nie wytrzymują i robią sie agresywni. Uczciwie mówię, że nie mam pojęcia o co mu chodzi i musi mi tłumaczyć kilka razy, a za każdym razem w jego opowiadaniu coś się kupy nie trzyma i o to dopytuję, a on nie jest w stanie odpowiedzieć i zaczyna kręcić od nowa.
Czasem mi się nawet przykro robi, bo typy
rozwinąć temat o tym Voipie


@zarrock12:
głos przez internet
czyli te wszystkie Skypy nie mówiąc o specjalistycznych programach dla call-center
nikt tego nie weryfikuje, jaki numer wstawiasz jako nadawca
to samo jest zresztą w przypadku email - jak będziesz wysyłał z jakiegoś własnego serwerka
Czemu nikt tego nie sprawdza? Bo nie ma Centralnej Agencji Kontroli Internetu - a to już by było przecież "lewackie" szaleństwo, co nie?