Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki!
Dziś, 4 stycznia 2022, około godziny 7:50, Ziemia przeszła przez peryhelium.

Peryhelium w tym roku znajdowało się 147,1 mln km od Słońca. Ziemia, będąc najbliżej Słońca, porusza się w tej chwili na orbicie najszybciej jak się da. Od dzisiaj zaczynamy spowalniać, w miarę jak zbliżamy się do aphelium.

Wyjaśnienie:
Ponieważ orbita Ziemi ma kształt elipsy, w miarę postępowania wędrówki wokół Słońca, nasza planeta nie znajduje się w stałej odległości od Gwiazdy Dziennej. Miejsce na orbicie, w którym Ziemia znajduje się najbliżej Słońca, nosi nazwę Peryhelium. Punkt na orbicie, w którym Ziemia jest najdalej od Słońca, nazywa się Aphelium.

Dlaczego Peryhelium przypada na 4 stycznia, a nie na, na przykład, moment przesilenia zimowego?
Orbita Ziemi nie dość, że jest spłaszczona, to dodatkowo sama przekręca się w ruchu wokół Słońca. Można to nazwać "orbitowaniem samej orbity", chociaż oficjalną nazwą jest "precesja orbitalna". Czas zatoczenia pełnego okręgu przez orbitę w drodze precesji wynosi około 112 000 lat. Ten ruch łączy się z precesją osi Ziemi, powodując łącznie, że czas przejścia przez peryhelium przesuwa się o jeden dzień do przodu co około 60 lat. Około XIII wieku przejście przez peryhelium miało miejsce w dniu przesilenia zimowego półkuli północnej. Z kolei przejście przez peryhelium w dniu przesilenia letniego (półkuli północnej) nastąpi około roku 12 000.

Do tej wiadomości wołam wszystkich, którzy chcieli być wołani przy ostatnim Aphelium!

Wołam moich zaniedbanych czytelników spod #astronomiaodkuchni

Najbliższe aphelium nastąpi 4 lipca o 9:10. Do zobaczenia wtedy!

Obrazek ponownie pożyczony z Internetów w celu wizualizacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#astronomia #kosmos #ciekawostki
AlGanonim - Hej Astromirki!
Dziś, 4 stycznia 2022, około godziny 7:50, Ziemia przesz...

źródło: comment_1641319505Vhy0fdhoM3E90xzgCMwP07.jpg

Pobierz
  • 78