Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem podsumowanie zmian w kredytach hipotecznych od 1 kwietnia 2020 roku:

ING główne zmiany:

1. Minimalny wymagany wkład własny to 30%
2. Brak akceptacji nieruchomości z powierzchnią komercyjną.
3. Ograniczenie maksymalnej liczby wniosków o kredyty hipoteczne do jednego wniosku
na klienta / nieruchomość.
4. *Brak akceptacji dla dochodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.*
5. *Bank nie będzie finansować inwestycji deweloperskich, które rozpoczęły się od 1 stycznia 2020 r (na podstawie daty z prospektu).*

mBank podwyższa marże kredytów hipotecznych.

PKO BP wprowadza minimalny wkład własny w wysokości 20%. Dotyczy to też aktualnie procesowanych wniosków.

Pekao SA podwyższa marże kredytów hipotecznych, wyjątkowo mocno przy 10% wkładu własnego.

BNP Paribas podwyższa marże kredytów hipotecznych.

Santander i Millennium obniżają scoring – oznacza to zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów.

Inne wprowadzone wcześniej zmiany to:

ING wycofanie oferty promocyjnej „zamieszkaj na swoim”

Pekao BH wycofanie oferty promocyjnej

CITI Handlowy wprowadza możliwość wyceny nieruchomości bez fizycznego kontaktu z rzeczoznawcą.

Zmiany dotyczą też sposobu składania wniosków o wpis hipoteki - w niektórych bankach akceptowane jest złożenie wniosku tylko za pośrednictwem notariusza. Inne akceptują korespondencyjne składanie wniosków o wpis hipoteki.

Podsumowując - decyzje kredytowe są nadal wydawane. Banki ograniczają godziny pracy oddziałów. Są duże utrudnienia w podpisywaniu umów kredytowych. Analitycy w większości banków przechodzą na pracę zdalną. Są duże opóźnienia w procesowaniu wniosków kredytowych. W wielu bankach można wnioskować o wydłużenie ważności decyzji kredytowej.

Można spodziewać się dalszego podwyższania marż, zwiększenia wymaganego wkładu własnego w wielu bankach, znacznego zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych, szczególnie w przypadku dochodów z umów zlecenie, działalności gospodarczej, umów na czas określony.

#banki #kredyty #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkania #mieszkaniedeweloperskie #kredyt #nieruchomosci #koronawirus #mieszkaniedeweloperskie
  • 174
@Kantee: @SirBlake: Zajmuję się kredytami hipotecznymi zawodowo. Na bieżąco otrzymuję od banków komunikaty informujące o zmianach.

@marcpol: a można się starać o przyznanie kredytu/sprawdzenie zdolności jeszcze przed wybraniem mieszkania?


@Bellie: Zwykle nie. W nielicznych bankach możliwe jest uzyskanie wstępnej decyzji finansowej bez umowy przedwstępnej (np. Pekao SA, ING).

@marcpol: czyli teraz jak jestem w trakcie ubiegania się o kredyt to w sumie mam... szczęście? Czy jeszcze za
@medevacs: wszyscy inwestoży którzy beda chcieli mie c swój dom muszą na niego nazbierac. :)
ale coś mi tu smierdzi niekonstytucyjnym zapisem. to tak jak by powiedzie szambo nurkom że nie mogą brać kredytu.
Albo wszyscy co maja swoje sklepiki osiedlowe nie mogą brać kredytu hipotecznego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wykluczanie grupy społeczniej co do prowadzenia jakiegoś przepasiecie jest po prostu niekonstytucyjne. ( ͡° ͜ʖ
@marcpol:
kiepsko to wygląda, deweloperzy mogą w takim przypadku nie dokończyć budów a ludzie, którzy podpisali umowy przed epidemią zostaną z kredytem i kawałkiem dziury w ziemi.
Nowe zasady kredytowania, to tak naprawdę wstrzymanie się z udzielaniem nowych kredytów. Więksi deweloperzy poszli w budowę biurowców, więc powinni przetrwać, ale mniejsi mogą być zmieceni.
@marcpol: 12 marca składałem wniosek o kredyt refinansowany na nieruchomość, którą kupiłem pół roku temu. Kredyt to 79% ceny nieruchomości, nieco ponad 100 tys zł. 12 marca żyliśmy jeszcze w starym świecie, oferta była bardzo fajna i korzystna, według mojego doradcy kredytowego (wówczas!) nie powinno być problemem z kredytem. Wiem, że nie masz ode mnie żadnych danych, ale czy masz jakieś informacje, jak banki (ING) podchodzą do wniosków składanych jeszcze przed