Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem podsumowanie zmian w kredytach hipotecznych od 1 kwietnia 2020 roku:

ING główne zmiany:

1. Minimalny wymagany wkład własny to 30%
2. Brak akceptacji nieruchomości z powierzchnią komercyjną.
3. Ograniczenie maksymalnej liczby wniosków o kredyty hipoteczne do jednego wniosku
na klienta / nieruchomość.
4. *Brak akceptacji dla dochodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.*
5. *Bank nie będzie finansować inwestycji deweloperskich, które rozpoczęły się od 1 stycznia 2020 r (na podstawie daty z prospektu).*

mBank podwyższa marże kredytów hipotecznych.

PKO BP wprowadza minimalny wkład własny w wysokości 20%. Dotyczy to też aktualnie procesowanych wniosków.

Pekao SA podwyższa marże kredytów hipotecznych, wyjątkowo mocno przy 10% wkładu własnego.

BNP Paribas podwyższa marże kredytów hipotecznych.

Santander i Millennium obniżają scoring – oznacza to zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów.

Inne wprowadzone wcześniej zmiany to:

ING wycofanie oferty promocyjnej „zamieszkaj na swoim”

Pekao BH wycofanie oferty promocyjnej

CITI Handlowy wprowadza możliwość wyceny nieruchomości bez fizycznego kontaktu z rzeczoznawcą.

Zmiany dotyczą też sposobu składania wniosków o wpis hipoteki - w niektórych bankach akceptowane jest złożenie wniosku tylko za pośrednictwem notariusza. Inne akceptują korespondencyjne składanie wniosków o wpis hipoteki.

Podsumowując - decyzje kredytowe są nadal wydawane. Banki ograniczają godziny pracy oddziałów. Są duże utrudnienia w podpisywaniu umów kredytowych. Analitycy w większości banków przechodzą na pracę zdalną. Są duże opóźnienia w procesowaniu wniosków kredytowych. W wielu bankach można wnioskować o wydłużenie ważności decyzji kredytowej.

Można spodziewać się dalszego podwyższania marż, zwiększenia wymaganego wkładu własnego w wielu bankach, znacznego zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych, szczególnie w przypadku dochodów z umów zlecenie, działalności gospodarczej, umów na czas określony.

#banki #kredyty #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkania #mieszkaniedeweloperskie #kredyt #nieruchomosci #koronawirus #mieszkaniedeweloperskie
  • 174
  • Odpowiedz
@sylwek2k: ostatnio słuchałem wywiadu z polskim wirusologirm którego zespół pracuje nad szybkim testem na koronawirusa.
Pamiętam że powiedzial, jakby to była oczywistość " ze względu na różne badania nie zdążymy przygotować testu do końca epidemii ale na pewno zdążymy na jej jesienny rzut"....Pamiętam że był bardzo rozbawiony deklaracjami że szczepionka będzie do 2021, bo do dziś, pomimo starań nie opracowano szczepionki na żadnego innego koronawirusa.
(σ ͜ʖ
  • Odpowiedz
4. Brak akceptacji dla dochodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.


@marcpol: to jest troche bez sensu, nawet jak ktos ma 90% wkladu wlasnego i nie straci prace bo ma zdalna to i tak nie dostanie kredytu na drobniaki nawet z poduszka finansową
  • Odpowiedz
  • 2
@marcpol czyli jak ja prowadzę jednoosobowa działalność gospodarczą to nie dostanę kredytu a ktoś kto pracuje u mnie na umowę o pracę już tak? XD
  • Odpowiedz