Wpis z mikrobloga

Agata Grochot dos Santos, Brazylia, Montes Carpatos (Góry Karpaty) - gmina Santo Antonio do Palma. Lipiec 2004

Brazylia posiada największe skupisko Polonii w Ameryce Południowej. Pierwsi Polacy pojawili się tutaj jeszcze w czasach kolonialnych. Tragiczna historia Polski sprzed dwóch wieków, rozbiory, bieda i kryzys gospodarczy spowodowały, że wielu Polaków, głównie chłopów, postanowiło szukać szczęścia na innym kontynencie. W tym samym akurat czasie Brazylia odzyskała niepodległość i, posiadając ogromne połacie terenu i zacofane rolnictwo, zaczęła się zastanawiać, kogo do siebie zaprosić... 150 lat temu, w sierpniu 1869 roku, do portu Itajai w prowincji Santa Catarina przybyła do Brazylii pierwsza grupa Polaków, składająca się z 16 rodzin z Górnego Śląska. Polacy byli jedną z głównych nacji emigrującej na tereny Brazylii. Do czasu wybuchu II wojny światowej do Brazylii przypłynęło minimum 120 tysięcy Polaków. W chwili obecnej, według szacunków, osób o Polskich korzeniach są w Brazylii 2-3 miliony.

Wybaczcie, że tyle czasu na tagu było cicho. Mimo, że tego nie widać, ciężko nad nim pracowałem. Za tydzień wyruszam w podróż po Ameryce Południowej - śladami Polaków.

Plan podróży:
- Urugwaj
- Brazylia
- Argentyna
- Paragwaj
- Boliwia
- Chile
- Peru
- Kolumbia
- Wenezuela
- Trynidad i Tobago

Jestem umówiony łącznie z kilkudziesięcioma rodzinami, polskimi potomkami i instytucjami. Jeżeli wszystko wypali... To będę mieć kosmiczny materiał ( ͡° ͜ʖ ͡°) Będę kręcić vloga, a z całej podróży powstanie książka. Trzymajcie mocno kciuki i szykujcie się na dużo większą aktywność na tym tagu.

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu

PS. Pewnie znajdą się tutaj Mireczki, co mieszkają w Ameryce Południowej - piszcie śmiało, jeżeli chce ktoś wypić ze mną flaszkę 8)
Pobierz mateoaka - Agata Grochot dos Santos, Brazylia, Montes Carpatos (Góry Karpaty) - gmina...
źródło: comment_SqeDH7g6GHqS88XMH4rcwx23ZaRDFQls.jpg
  • 43
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@shoterxD @chaberr @Aviendha @Marcowy_Kot @gingerbread @Whoresbane @ciezka_rozkmina @Marlej @Berkas @Arthizo @barttezz @Vadzior @iso9001 @Antoni_deMON @pempuszek @Perla_Export @mandrake0 @bartowsky @uzbek23 @nobrainer @Mr_Av3r4ge @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala @maaRcel @gosvami @nietosamo @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@RAYKER @trgf @Straho6 @TheWatcher @Fridrich @Szkarpet @humm @Korppi @zmeczony11 @esem_1 @demontre @donrumatatata @Einusologus @s.........8 @surghen @mich_al @tler @NiebieskiGroszek @Bosky00 @orfan @rybak_fischermann @JoannitaPL @paczekzdzemem @M........a
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Fafnucek @Tygryskrzywyzgryz @Mk19 @musialmi @archates @bocznica @Bushi13 @wietnamiec @Goro_Kubota @m200 @WCXZ @QuerTTrutcyQ @niggerinthebox @nie_usuwaj_konta @flop_like_a_fish @anulllla @fizykWysokichEnergii @dekadento @JanuszPomusz @metalowy_pasterz @Vamteusz @bulubus @morskaSwinka @themepresta @hsstss @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@paymon @Niekumaty_ @Przyczajona_Dzika_Swinia @SzlakiemPiwnym @dzikikubon @Qnioo @ZuyKefrus @Staraagrafka @toporow17 @beatsholic @Carlostinki @matka_boska_w_klapie @maksym6074 @xxxxxxxxD @AzmeigT @FarmazonowyMsciciel @piggy_ @yakubelke @Migfirefox @stsgol @El_General_Magnifico @marekrz @mariuszMAXpalonko @szalbierz @Nessko @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Dziki_wieprz @ranny @LeVentLeCri @tenloginjestpowazny @ultimate_fun @chvast @kornowski @Elran @klaudiabc @UowcaTroli @Cancer84 @meloon @nuuutka @Kiszone_ogorki @nacnac @bestnickever @adableble @orzak @Cypel @WujaAndzej @wuja-smolen @gorush @adibeat @SREDDOUK @laiklaicki @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@donnie01 @LuigiGda @E.............a @her_flik @VrubeL @n....k @Edek_Niemiec @FunkyMonk86 @szpila68i @zelo1234 @ElefantKatona @DzieciolLatajacy @yazhubal @SharpPython @CatHater @prosile @saojen @Maciejo94 @wcale_nie_mam_tu_konta @tfingus @elqjp @R0HYPN0L @ludi_anderson @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@GoonSquad @Biala_Czekolada @Bombowy_Zasilacz @rafus49 @qbacki890 @czipsycebulowe @Tacocat @marushka @Phaerick @kaspermikel @zbii777 @ziomal01 @wolfcross @blaiseblaise @t.......n @Tomek_TT @AnalnyMarian192 @xeperek @m........i @lovekrove @Mak87 @sao_paulo @zuczyslaw @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@holka-kofolka @killer87 @wfd @void1984 @PanStick @MPck @edgarddavids @LeD7 @DiodakXP @Stary_Testament @gloock @grafffik @Doxter @przemekk121 @trolejbus @takJakLubimy @arokk @seryks @gorillabbq @menmikimen @wit133 @amielucha @Lazarus-nb- @podbrodek @Rawerik @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@yanecki @wujtrator @sigismund @lukasz357 @bautek2 @betweentheburiedandme @bastianbastiante @Jacojdw @tymirka @Bager @Barcarek @enron @latko @nakire @dziki_tapicer @Ashkhan @pogas @michpio86 @NaczelnyHejter @Villdeo @MafiuHombre @budyniek @psotek @BajanArt @blazek @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@noticemesenpai @Janusz_z_Galilei @madmax2012 @Glos_z_sali @dynastar @Garet_ @mirvbel @damek @zelo88888 @Sitwa @voodoo3 @WyimaginowanyPrzyjaciel @kabzior @Rizi3N @b0rubar @bekart @Metinczyk @bianconerio @Dead_Inside @PlackiChaosu @ogirator @Hefalumpek @osaaldona @Skydance @Gudek40 @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@wodafen @Marcin262 @qunio @vash78 @m00n @tvrin @zjembigos @deptacz_gnoju @wariana @Zipper145 @BolekLolekKulfa @Atexor @Orvonton @Oznog @T.....i @m........z @radek0804 @impertynatorekstremistyczny @Michellaga @hehasnoname @prezess123123 @salvatore13 @straga @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@ptasiek2 @Bartsan @Veey @gorbaczow @futyu @Sorachi @siwy666 @splndid @Conneox @Krawiec995 @sakulbn @ptaszyszko @Jogibabu @msuma @darthbercik @G.................T @Reverb @KrowaMleczna @apfr9l2 @axarus92 @emio @MuchoMacho @elHakim @Bellie @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@JacekKB @Artistide @FairyAngel @Ag90 @ariel554 @pug_in_stug @FrankJUnderwood @j_a_k_u_b @omaribel @Heinkel @Hexior @K................z @bzykacz @Pebuch @mini_klaudia @barciech @wintar @stas-dolsk @marcin1mazurek @ulof_melberj @Marcim @Marczeslaw @sergiuszn @FalsePositive @
Wybaczcie wołanie, nie wiedziałem, że mirkolisty kilka dni temu usunęły możliwość wołania. Utworzyłem listę, Podróże Śladami Polaków - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę. Jeżeli nie chcesz być wołany, to wybacz, nie będę już wołać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@OxygenJunkie @ManamanaTuriruriru @elgrecqo @snowbird @ArcheRbest @patryk200231 @314the @Dezyderat @lucyana1964 @Ja_Maciek @Adolf_Wojtyla @Propanna @stop4szpion @Naturmensch @Czupakabra82 @moon_bluebird @3nter @So_I_Scream @furcio89 @koxok @piorek1991 @Twinkle @TomekOrl @flagrate192 @Kris_Gravedigger @