#siecikomputerowe #krotkofalarstwo Skoro podnieśli normy PEM, to czy dla sieci WIFI też to się tyczy?
Bo jeżeli tak, to bym nieco podkręcił moc na antenach dookólnych 12dbi 5Ghz tak, aby przebijała kilka, grubych ścian ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Lub rozdzielił kable antenowe z #ubiquiti rocket M5 i zamontował sektorówkę, co budynek obok pokryje sygnałem #5g ( ͡ ͜
majsterV2 - #siecikomputerowe #krotkofalarstwo Skoro podnieśli normy PEM, to czy dla ...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@brokenik: Albo jestem baran, że przez ścianę puściłem 1m kabla antenowego do drugiej anteny 12dbi
Bo coś dziwne te horyzontalne przy radiu w Huaweiu B525 wypadają (tak jakby gorzej je smartfon widzi).
Musiałem na maxa podkręcić Ubnt aby to sensownie działało.
  • Odpowiedz
Ehh ten ADSL... Właśnie się dowiedziałem od serwisanta, że margines 6dB to bardzo dobrze bo do tylu DSLAM dąży, żeby pchnąć jak największą prędkość. Co z tego, że łącze gubi pakiety i zrywa się kiedy chce. Ważne, speedtest pokaże max tego co drut pozwoli. #siecikomputerowe #internet #komputery #telekomunikacja
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@krzywy_kanister: firmy dążą do zyskowności, zatem im nie w głowie jakieś światłowody. No chyba, że zmiana miedzi na światło w terenie silnie zurbanizowanym, to może być zyskowne.
Ale generalnie, np. orange już zapowiedziało na ten rok spowolnienie takich inwestycji
  • Odpowiedz
@majk3l: Orange zapowiedzial wstrzymanie poniewaz juz maja te 4 czy 5 milionow adresow, z tego aktywnych klientow jest zaledwie 10 procent. Spowolnili wlasne inwestycje jednak juz wygrali przetarg na czesc obszarow w ramach POPC w dodatku oferuja uslugi na sieciach Inea/Fibee/Fiberhost czy Nexery, Tauronu zwlaszcza te dwa ostatnie maja dopiero powstawac a to bedzie kilkaset tysiecy adresow. Oczywisci, ze sa im w glowie swiatlowody, co maja stawiac, sieci kablowek na
  • Odpowiedz
Czy ja dobrze kumam? Nie ważne ile jest komputerów podpiętych do HUBa to i tak jest jedna domena kolizyjna. Jeżeli switch jest podpięty do routera to on już sam też jest domeną kolizyjna? Czy na rysunku dobrze to obliczyłem? Odpowiedź do tego zadania to 9 kolizyjnych i 4 rozgłoszeniowe. Domeny rozgłoszeniowe to te, które są podłączone okablowaniem z routerem?
Potrzebuję pomocy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Na czerwono zaznaczyłem
Komciek - Czy ja dobrze kumam? Nie ważne ile jest komputerów podpiętych do HUBa to i ...

źródło: comment_15927850945DySpkvfXb4hO7WJ7hosTR.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fajq: @Komciek:

Każdy port switcha to jedna domena kolizyjna


Nie. Porty w przełącznikach pracują w trybie Full Duplex i nie tworzą żadnej domeny kolizyjnej. Zdarza się, że porty potrafią przełączyć się w tryb Half Duplex - ale to jest najcześciej spowodowane awarią kabla
  • Odpowiedz
Mircy,Mam problem ze studiami
jak niektórzy z was wiedzą trwa teraz sesja i zapewnie domyślacie się jak wygląda zdalne szkolnictwo wyższe w polsce xD
tak więc dostałem do opracowania kilka pytań, na wiekszość z nich udało mi sie znaleźć odpowiedź jednak jedno mi sprawia problem bo nie znam kluczowego słowa w tym poleceniu, a google nie potrafi pomóc.
Polecenie brzmi:
4) Jak dobrać serwery i oprogramowanie do utworzenia systemu zdalnego monitorowania M|U.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dlugo sie glowilem nad tym czemu odpowiedz a jest nieprawidlowa.(prawidlowe sa odpowiedzi b,d,e.

W uproszczeniu: pc, router i access point nadaje na pinach 1,2 a switch i hubna pinach 3,6. Straight-forward cable bedzie uzyty tylko jak jest po jednym urzadzeniu z kazdej grupy.

Czyli pc-router( nadawania na pinach 1,2 po obu stronach) potrzebuje skretki.

Switch-hub
k.....l - Dlugo sie glowilem nad tym czemu odpowiedz a jest nieprawidlowa.(prawidlowe...

źródło: comment_1592744006JALDaxHLvqWet4wWliSsgQ.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dziwny problem zaczął się ostatnio u mnie pojawiać.
Mam internet z Orange po kablu telefonicznym i do tej pory korzystałem z jednego routera, do którego miałem podpięty TV i komputer - wszystko było dobrze. Postanowiłem, że chcę na jednym piętrze rozszerzyć sieć, bo miałem tylko jeden kabel Ethernet ciągnięty od routera do TV. Kupiłem router. Mój stary router to TP-LINK TD-W8951ND, a nowy to TP-LINK TD-W8961N. Stary przeniosłem na inne piętro, a
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Devih: Mikrotik, ubiquiti... zależy jaki masz budżet :-)
Ja używam Cisco Meraki MR33 - jest rewelacyjny pod względem stabilności, zasięgu i wydajności. Niestety to zabawka za około 3000 zł, wymaga corocznej licencji na soft (na szczęście nie płaciłem za niego z własnej kiesy).
  • Odpowiedz
Musiałem wrzucić do skrzynki z ruterem na klatce schodowej mojego AP. Kabel jest gdzieś fizycznie uszkodzony, kilka nowych wtyczek RJ po obu stronach nie przynosi efektów, nie chcę dalej skracać kabla, bo już pomału robi się niebezpiecznie krótki. Trzeba w późniejszym czasie wymienić cały odcinek. Mniejsza o to.

AP zamknięty jest w skrzynce na klatce schodowej, skrzynka jest na moim piętrze, niedaleko drzwi wejściowych. Laptop stoi w linii prostej około 5 metrów od
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dktr: wiec przywiozę sobie następnym razem TP-Linka z anteną zewnętrzną i umieszczę wyżej na meblu, a AP w skrzynce już nie będę ruszał, bo i tak nic nie zmienię. Na szczęście obudowa skrzynki nie izoluje za mocno sygnału.

a urządzenie to ovislink airlive wl-5450AP. Swoje lata ma... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Mireczki, korzystałem sobie z darmowej domeny na noip.com, do której przypisywałem IP mojej strony postawionej lokalnie. I wszystko git, z tym, że teraz wykupiłem domenę .pl na cyberfolks.pl i tam już proszą mnie o podanie serwerów DNS, a nie IP. Pokieruje mnie ktoś co powinienem zrobić?
#siecikomputerowe
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Opłaca się kupić #nas od Netgear, dokładnie ReadyNas Duo jak na zdjęciu za około 150zł?


@Baero: Miałem kiedyś Netgeara, aktualny model w danym momencie (chyba 102).
Bardzo go sobie chwaliłem, ale wyłącznie do czasu wymiany na Synology.

Jako prosty NAS, z share po smb działał poprawnie, ale to był okres gdy zaliczałem się do grupy "wydaje im się że mają backup" ;)
  • Odpowiedz
Używam arch linux, po połączeniu z VPN zrywa mi połączenie po kilku, kilkunastu minutach.
Na innych urządzeniach z tym VPN nie mam problemu.
Wcześniej używałem innego dostawcy usług VPN było wszystko ok, ale pod koniec subskrybcji zaczęło zrywać połączenia, dokładnie tak jak jest z obecnym dostawcą tej usługi.
Jak się z nim nie łączę połączenie z internetem jest ok.
Próbowałem zmieniać adresy DNS, nie pomaga.
Macie pomysł co można jeszcze zrobić, albo sprawdzić?
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#siecikomputerowe #tor #linux

chce na komputerze zbyt słabym by pociągnać dokery na kiju mieć stronę wystawioną w sieci TOR

ale chce mieć tak by apache myślał że cały ruch z tora przychodzi z np 192.168.4.3 zamiast 127.0.0.1

jak zrobić takie rutingin na jendym hoscie
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

zbyt słabym by pociągnać dokery


@wytrzzeszcz: obawiam się, że się mylisz. Docker ma znikomy narzut na obciążenie systemu. Może trochę Ramu zje, ale procka tyle co nic. Znaczy procka zużyje program pracujący na danym kontenerze w stopniu porównywalnym do tego samego programu pracującego bezpośrednio na maszynie bez izolacji.
  • Odpowiedz
Elo. Posiadam switch Ubiquiti UniFi i teraz chcę do niego jakoś podłączyć internet. Problem powstaje w tym, że na wsi gdzie to montuję jest tylko internet od Orange, po liniach telekomunikacyjnych i LTE (ale też nie na całej działce).

Poszukuje więc jakiegoś modemu czy innego pudełka, które pozwoli mi podłączyć jednocześnie oba internety (i przełączać się między nimi, najlepiej nawet ustawić, że mac adres X ma używać kablowego, a reszta LTE). Do
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#rozdajo TAK JEST ROZDAJO, CAŁY BOMELEK (500zł) NA USŁUGI I SPRZĘT.
Aaaa się napaliłem sorka.

Mój pradziad walczył
Dziad z ojcem wiedzą co to bibuły #gimbynieznajo i bardzo dobrze
jesteśmy pierwszym pokoleniem od Poniatowskiego które nie musi kombinować
wytrzzeszcz - #rozdajo TAK JEST ROZDAJO, CAŁY BOMELEK (500zł) NA USŁUGI I SPRZĘT.
Aa...
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#internet #devops #programowanie #siecikomputerowe
Korzystając z pewnych serwisów dostaję albo komunikat o niestabilnym połączeniu internetowym u mnie albo mam problem pod tytułem /nie cała strona się ładuje, np bez niektórych buttonów/. Czym może być to spowodowane? Jeśli chodzi o ping to zazwyczaj jest to 10-20ms zaś przepustowość na popularnych testach to 100-150Mb/s
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kwitnaca-wisnia: bez przesady. TCP to nie cały internet, to raz.Tam się w ogóle nie pojawia słowo prędkość, throughput ani nic podobnego, to dwa.
Gdzie w TCP (https://tools.ietf.org/html/rfc793) konkretnie jest napisane że "algorytm TCP będzie dopasowywał prędkość do warunków łącza"?

Czyli co, z gównianym pingiem ze względu na np. słabe radio, albo chwilowe problemy z routingiem pomiędzy dostawcami niemożliwe jest wyciągnięcia maksa mojego łącza np. zajeżdżając je ogromną ilością połączeń P2P takiego
  • Odpowiedz
#komputery #siecikomputerowe
Mam router UPC a na jego drodze trzy ścianki 9cm z bloczku i już internetu niet w sypialni.
A na balkonie to mogę zapomnieć. W linii prostej to jakieś 10m...
I teraz pytanie: repeater czy drugi router jako AP? Nie chcę robić meshu za 500zł, jesli jest opcja to repeater do ok 150zł.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach