@ETplayer: Nie ma czegoś takiego jak 100% SLA, jak już to 99,9..% ( i ta ilość 9 po przecinku definiuje cenę, im więcej tym drożej, dużo drożej)
A co do redundancji to najpewniejszym wyborem byłby BGP do dwóch różnych dużych operatorów z adresacją PI. 2 łącza do jednego operatora też nie są złe (jeśli to duży i poważny operator)

GSM/satelita to jak już może być OOB/LastResortAccess do urządzeń,
  • Odpowiedz
@ETplayer: Jakbyś był LIR-em i miał własny AS to już tylko bierzesz dwa łącza operatorskie i sobie nimi rozsyłasz adresacje przez BGP, dobro chyba już mocno skończone ale są opcje alternatywne podpięcia się pod jakiegoś ISP, który się podzieli. Rzeczy nie są tanie jak na podłączenie samego biura, księgowy może nie zrozumieć różnicy :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Elo.

Mam pytanie odnośnie działania list ACL. Proszę powiedzcie mi jak to konkretnie działa? Urządzenie porównuje mac adress urządzenia i jego hostname? Nie mogę znaleźć info, na stronie cisco nie ma takich informacji jak później przebiega weryfikacja.

#siecikomputerowe #informatyka #router
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TMBRK: Z góry na dół, od najmniejszego numeru wiersza do najwyższego. DENY ma najwyższy priorytet, czyli jak na początku coś zablokujesz to dalej w ciągu sekwencji żadne PERMIT tego nie puści. Najpierw pozwalamy a na końcu tniemy resztę przez DENY.
Czy to będzie PACL, ACL, VACL to zasada czytania jest taka sama.

Porównywane są adresy MAC, adresy IP i dalej porty jeśli określono.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@leckimarcin: stronki nie polecę bo nie znam, jadę na swoich doświadczeniach ;) Niektóre switche unifi zarzadzalne mają możliwość ustawienia jakie Poe ma być na jakim porcie, grunt to sprawdzić jak zasilane są urządzenia końcowe.
  • Odpowiedz
Podłączyłem stary router TP-Link TD-W8961ND do FunBoxa jako rozszerzenie sieci WiFi z mocniejszym zasięgiem, ale chciałbym żeby był jeszcze mocniejszy. Routerek ma dwie antenki RP-SMA, każda po mocy 5dBi. Czy kupienie takiej jebitnej antenki 12dBi ma sens w poprawieniu zasięgu sieci, czy może są lepsze antenki/rozwiązania?

https://allegro.pl/oferta/antena-wifi-41-cm-12dbi-rp-sma-dookolna-z-podstawk-9241248243

#pytanie #informatyka #komputery #pcmasterrace #siecikomputerowe
supra107 - Podłączyłem stary router TP-Link TD-W8961ND do FunBoxa jako rozszerzenie s...

źródło: comment_1592170016E8APUL33dEsmTKuuAuaFMt.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#siecikomputerowe #internet
Ej powiedzcie mi jak to w końcu jest, powiedzmy ża puszczam request na domenę wykop.pl, do której jest dostęp ze świata, dns resolvuje adres ip serwerów wykopu i kolejne routery kierują żądanie. A co z odpowiedzią? W jaki sposób serwer opakowuje mój prywatny adres ip, na który musi trafić odpowiedź, a który schowany jest w sieci prywatnej za moim routerem i X routerami mojego ISP?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Norskee: moje pytanie raczej dotyczy warsty IP niż TCP, z resztą już znalazłem: "NAT intercepts packets addressed with these internal addresses and rewrites their source addresses, using a valid external IP address and perhaps a different source port number. It also maintains a table of the mappings it has made between internal and external address/port pairs so that the translation can be performed in reverse when answering packets arrive from
  • Odpowiedz
@Blackhorn: Serwer wykopu nie widzi Twojego prywatnego IP, bo Twój domowy router robi translacje (NAT) z adresu LAN na publiczny adres IP który ma na interfejsie WAN.
W kwestii routingu (czyli jak się porozumiewają ze sobą klienci w sieci Internet) poczytaj o protokole BGP.
  • Odpowiedz
Kto ma u siebie w domu lub ogólnie ma dostęp do switcha Linksys LGS108P? Potrzebuję wsadu do CPLD, bo scalak radośnie odszedł w zapomnienie. Sam switch działa, ale nie miga diodami, a w tym egzemplarzu odpowiada za to właśnie CPLD Altery/Intela. Wszystko inne sprawdzone. Zapłacę za wypożyczenie sprzętu na jeden dzień w celu zgrania wsadu z działającego egzemplarza (wiem, że może być read-protected, biorę to na siebie, ale nie spotkałem się do
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mircy, mam pewną sytuację. Od Orange'a dostałem router FunBox 3.0, który łączy się z Internetem przez Ethernet podłączony do modemu Nokia podłączonego do światłowodu, i mam pytanie. Czy znajdę jakiś dobry, w miarę tani router z dobrą anteną WiFi, do którego podłączę FunBoxa dla telewizji i telefonu? Bo jako urządzenie sieciowe ten FunBox to porażka, a skoro działa on przez Ethernet, to może mam okazję wymienić go na jakiś router z prawdziwego
supra107 - Mircy, mam pewną sytuację. Od Orange'a dostałem router FunBox 3.0, który ł...

źródło: comment_15920683030Ru712XVU0rkF8oWZkwRKH.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@alWdIjJpz18nHw: Zasięg WiFi. Nie ma żadnej zewnętrzej anteny, no i trochę mało portów do dyspozycji. Teraz podłączyłem stary router ADSL i zrobiłem z niego dodatkowy punkt WiFi i podłączyłem do niego dekoder. A że jest to już stary model, standard WiFi to 802.11bgn, a porty mają ograniczenie 100Mb/s. I jak tak teraz myślę, to mógłbym dokupić do tego routera większe anteny, i ewentualnie kupić switch gdyby zaczęło mi brakować portów.
  • Odpowiedz
@kwitnaca-wisnia: zaorałem wszystko w p---u i zacząłem z tutorialem z sekuraka... tylko jebnąłem klucz 4096 i teraz czekam już z półtora godziny i się zastanawiam czy czekać czy jebnąć jeszcze raz od zera
  • Odpowiedz
Elo Mirasy ( ͡° ͜ʖ ͡°) mam pytanie

W domu na wsi mam internet LTE Biurowy z Orange. Moj speedtest pokazuje że download wynosi 51.74 Mb/s a upload 16.03 Mb/s. Wieczorami dochodzi nawet do 80 Mb/s. (Na stronie Orange jest napisane, że może wyciągnąć nawet do 225 MB/s.) Jest opcja aby zwiększyć te wartości? Czy zainwestować anteny zewnętrzne, czy w coś innego? Zielony jestem :(

A i BTS jest pół km ode mnie (
Bolns_Sesz - Elo Mirasy ( ͡° ͜ʖ ͡°) mam pytanie 

W domu na wsi mam internet LTE Bi...

źródło: comment_15920443321TpQeHfZq6dIkiyvd68aRA.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Bolns_Sesz 225 na agregacji pasm, teoretycznie dobra antena dualna powinna polepszyć prędkość tego internetu ale wartości masz na tyle spoko że nie wiem czy chciałoby mi się w to bawić
  • Odpowiedz
@Bolns_Sesz: Ciesz, sie, ze masz tyle bo za rok mozesz miec 10 czy 50 razy mniej i nic z tym nie zrobisz. Wartosci typu 200 mbs to blisko nowoczesnych stacji bazowych ktore na dodatek nei sa obciążone, jeszcze trzeba miec porzadny sprzet a nie najtanszy modem stacjonarny od operatora.
  • Odpowiedz
myślałem że już to mam jednak nie mogę się podpiąć do sieci lan.
klient łączy się z serwerem ale dalej nie przechodzi.
konfig serwera:
local 192.168.0.102
port 1194
proto udp
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

router- jest
vpn- jest
teraz chciałem się zabrać za pocztę, da się zasymulować serwer poczty w wirtualnym wanie? w sensie mam 2 sieci w hyper-v lan (firma) i wan który niema wyjścia na świat, czy dało by się postawić publicznego dns w tej sieci i wysłać z wm maila po nazwie, chodzi o użycie domeny bez wykupowania.
#siecikomputerowe #administracja
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#mikrotik #siecikomputerowe
Most ma swoje IP. Do mostu mam podpięte porty ether2-ether10. Dlaczego jak IP jest ustawione tylko na moście (a nie na portach) to nie mam dostępu do sieci w ogóle, a po ustawieniu IP dla dowolnego z portów podpiętych do tego mostu działa normalnie?

Tutaj znalazłem, że IP powinno być ustawione tylko dla mostu.
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Noniusz: Wywal całą kofiguracje, ustaw interfejs WANowy, dodaj bridga, do niego resztę interfejsów, przypisz IP do bridga, zrób DHCP serwer, DHCP client na WAN, IP NAT mascarade na WAN i zobacz czy wtedy działa, taki podstawowy config
  • Odpowiedz
Mireczki potrzebuję rozłożyć access pointy w dwupiętrowym domu, każde piętro około 60m2. Co lepiej wybrać router od mikrotika + 2x mikrotik cap ac czy 2x ubiquiti AC Lite + kontroler na raspberry PI?
#siecikomputerowe
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak sprawdzisz (bez urządzeń), czy istniejący światłowód o znanej Ci długości będzie się nadawał do przejścia z obecnie stosowanej technologii 1000Base-SX do 10GBase-SR?
#siecikomputerowe
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mireczki, potrzebuje zakupić nowy router. Mieszkam w 2 piętrowym domu, stare budownictwo, grube ściany. Dotychczas miałem TP-link tl-wr841n, niby git ale już na placu przy domku gubi zasięg, w jakiś dalszych pomieszczeniach od routera to samo. Czy ja cos lepszego w niedużych pieniądzach dostanę?
#informatyka #internet #siecikomputerowe #router
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#siecikomputerowe #linux
UWAGA BĘDZIE ŚCIĄGANIE GACI PRZEZ GŁOWĘ.
bo sieć dość skomplikowana się wydaje i nie mam pomysły jak to dobrze zrobić:
Jak jest teraz:

ISP -> Fiewall ojca -> mój serwer plików/ router ->(przez drugi interfejs)->moje komputery
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ma router tplink jakiś tam.
Przez ostatnie chyba pięć lat był spokój.
Ale teraz dzieci i żona na internetach siedzą i zaczęło nas wywalać po kilka razy dziennie.
Można sprawdzić czy to z router się "przegrzewa" czy problem z dostawca.
Można gdzieś to sprawdzić?
#router #siecikomputerowe
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach