Ktoś mi może powiedzieć jakie zagadnienia wchodzą w "podstawową znajomść zagadnień sieci LAN/WAN? Co trzeba wiedzieć?

Chce sie nauczyć tego co trzeba, zeby moc spełniać jeden z wymogow w kontekście pracy jako helpdesk

#praca #siecikomputerowe
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lastro: Do helpdesku wystarczy wiedziec podstawowe informacje jak
- terminy typu switch, karta sieciowa, adres ip, port, protokół sieciowy itp
- gdzie wlozyc wtyczke ( ͡° ͜ʖ ͡°) czasem zarobienie kabla sieciowego.
- jak sprawdzic lub nadac konfiguracje dla karty sieciowej na windows i linux - adres ip, maska, brama(gateway), adres serwera dns, jak pobrac nowy adres z serwera dhcp itp

Do helpdesku czesto przyjmuja osoby bez wiedzy technicznej lub kogos kto
  • Odpowiedz
@lastro: najważniejsza jest umiejetność autorytatywnego powiedzenia „u nas działa”. Najlepiej tak, żeby klient zwątpił i przestał dzwonić ;-) W kręgach helpdeskowych jest to potocznie zwane SOA #1

A na serio to do tego co napisał wyżej @komtraja dodałbym jeszcze podstawy określenia w którym segmencie sieci/na której warstwie może być awaria (kabel, routing, aplikacja?) plus ogarnięcie ping/traceroute i masz komplet.
  • Odpowiedz
Mirki pomóżcie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
1. Rutowanie IP umożliwiające na przekazanie tej samej kopii datagramu IP do wielu zarejestrowanych hostów?
-Chodzi o multicast? XD
2. Nazwa grupy datagramów IP, które po przekazaniu do chmury będą tam przetwarzane identycznie?
-nie mam pojęcia :(
#siecikomputerowe #sieci
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Skoro 10G to zakładam, że światełko?


@kwitnaca-wisnia: używamy w labie raczej elektrycznych, bo prościej.

Ale temat już ogarnięty, pierwsze testy w 100% udane, więc dzieki za porady
  • Odpowiedz
Jest sobie zadupie, gdzie jedyną opcją opcją dostępu do sieci jest Orange ADSL 10mbit po drucie telefonicznym. Ledwo zasięg komórkowy tam łapie w niektórych miejscach. Najbliższe miejsca gdzie Orange ma światłowodowy (według ich mapy zasięgu) to ok 50-60km.
I teraz pytanie czy jest jakaś możliwość, na lepszy dostęp? Tak chociaż 100/10 ale im więcej tym lepiej? Może być radiolinia, może być światło.
Do kogo się zwrócić z takim zapytaniem? Powiedzmy, że koszty
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@krzywy_kanister: dlaczego nie będzie działał w obszarach zurbanizowanych i ma być nieużyteczny w Polsce? Masz na myśli kwestie licencyjne na pasmo i polityczno-biznesowe?

Technicznie będzie pokrycie całego świata, nawet na ich stronie jest napisane „Starlink is targeting service in the Northern U.S. and Canada in 2020, rapidly expanding to near global coverage of the populated world by 2021.”
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Potrzebuję porady bo moja wiedza jest mało aktualna a nie chciał bym wtopić.
Do rzeczy. W mojej miejscowości w planach jest światłowód a zapowiadana prędkość max to 1 Gb/s.
W związku z tym narodził się plan zbudowania w domu sieci z prawdziwego zdarzenia. Z tym raczej problemów nie będzie bo zajmowałem się tym swego czasu więc kable położę sam.
Póki co wszytsko trzyma się na słowo honoru.

Kłopot zaczyna się przy wyborze sprzętu.
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@krzywy_kanister: myślałem, że SFP to tylko rodzaj portu do którego można wsadzić końcówkę GPON. W takim razie sprawa prosta. Napisz mi jeszcze którego edga byś polecił do mojego rozwiązania bo wybór spory a z wiedzą słabo. Tak na szybko to chyba ER-4. Wtedy może i switch z serii edge byłby lepszym rozwiązaniem niż unifi
  • Odpowiedz
Czy jest jakiś powód, dla którego AP zrobiony z drugiego identycznego routera jak główny, nagle po WANie zaczął podawać prędkość 3 razy mniejszą? Z 300 Mbit/s na 90 Mbit/s? Po wifi wszystko ma prędkości w okolicach 200 Mbit/s.

Wczoraj wieczorem działało ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pcmasterrace #siecikomputerowe
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@krzywy_kanister: Ok, problem zdiagnozowany. Rano, gdy nic nie działało, postanowiłem podpiąć stary router (nazwijmy go routerem A), który nie obsługuje nic ponad 100 Mbit/s jako AP. I teraz główny router (router B) ciągle widzi router A jako AP, mimo że ów router A jest już schowany w pudełku w szafie. A na jego miejsce podpiąłem router C, taki sam jak router B, obsługujący gigabit.
  • Odpowiedz
wkurzyłem sie na mojego nowego edgeroutera bo od miesiąca z nim walczę, bo mój tv i mój telefon jest na luzie w sieci, ale nie mają dostępu do internetu
wróciłem dla sprawdzenia do tplinka na open wrt i wszystko śmiga
uznałem, że zapytam jeszcze na forum ubiquiti, zaczynam zapisywać problem, a że tam pytają o szczegóły to opisuję, że nie działa na czystym czarodzieju, że urządzenia które nie działają to lg oled,
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@flor4s: @kodijak: po remoncie znowu podłączyłem edgeroutera. Po pewnym czasie znowu ten sam problem. Przysiadłem się do twoich porad ale wszystko było dobrze skonfigurowane przez czarodzieja.
Skasowałem maskaradę, w------o cały internet, zrobiłem od nowa maskaradę, chyba taką samą jak czarodziej i o dziwo na razie działa od dwóch dni.
  • Odpowiedz
mam pytanie, co dalej zrobić aby przekazać internet z sieci a do b?
mam już działającego debiana z wyjściem na sieć domową i wirtualną lokalną w której mam już kilka komputerów.
czego szukać w google żeby do tego usiąść?
#siecikomputerowe #linux
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy ktoś z was używa #torrent przez #vpn na #upc? Działa wam bez problemu? Od jakiegoś czasu mam taką dziwną sytuację, że gdy seeduję z jednego komputera (NAS) to wszystkie inne komputery w sieci lokalnej zaczynają łapać niebotycznie wielkie pingi i gubić połowę pakietów (względem reszty świata). Dziwność polega na tym, że jeśli wyłączę VPNa i seeduję "bez gumy" to wszystko wszystkim działa idealnie -
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zakowskijan72: Mindfuck, co nie? Wydawało mi się, że coś tam wiem o sieciach. Ale serio, config NASa to nie był, bo gdy zestawiłem tunel z peceta i puściłem BitTorrenta, to było to samo - inni gubili pakiety. A bez VPN miodzik. Kumpel z pracy mi próbował tłumaczyć tak, że jak tunel zestawiony jest po UDP i dostawca nie wyrabia z moimi połączeniami, to klient po mojej stronie spamuje pakietami tak
  • Odpowiedz
#siecikomputerowe #it #informatyka #virtualbox

Mirki, doszkalam się z sieci komputerowych i natrafiłem na problem. W Virtualboxie mam utworzone dwie maszyny wirtualne z postawionymi na nich Windowsami 7. Chciałem je połączyć razem za pomocą sieci wewnętrznej (Internal Network). Nadałem im adresy IP statyczne:
192.168.1.44
192.168.1.45
Maska podsieci: 255.255.255.0
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bezlofficial: To prawda ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z wykształcenia i zawodu jestem automatykiem, a automatyka w obecnych czasach coraz bardziej opiera się na sieciach komputerowych, więc trzeba się uczyć. Dzięki jeszcze raz!
  • Odpowiedz
Mirasy, bedą mi internet po kablu zakładać i wybrałem opcje bez routera ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Polecicie coś? Obowiązkowo dualband i 5ghz, nie wiem jakie jeszcze bajery mogą się przydać
Myślałem o xiaomi ale za mało gniazd lan - czułbym się troche ograniczony :D
Mieszkanko małe - ok 50m2.
THX!
#router #siecikomputerowe #internet
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ETplayer: Monitoringu nie robi się po wifi, do kamer i tak idzie zasilanie. Co komu po samym podglądzie? Będzie siedział 24h i patrzył? Gdzie zapis nagrań?
  • Odpowiedz
Mircy, mam problem z "cudownym" routerem od UPC (pic rel). Pomijając wszystkie inne wady tego dziadostwa, to ostatnio kopiowałem sporo danych na NAS'a ~1TB. O ile po kablu (komputer i NAS) leci względnie spoko (80-100MB/s) to w przypadku połączenia samego komputera po WiFi ac (NAS dalej po kablu) to jest katastrofa (~1MB/s). Testowałem zarówno na sieci 2,4 i 5GHz jest to samo. Komputer pokazuje prędkość połączenia po wifi na 433Mbit/s. Jeśli chodzi
electroN - Mircy, mam problem z "cudownym" routerem od UPC (pic rel). Pomijając wszys...

źródło: comment_1591392501phCulVWzQ4RUkgb59wADUE.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@electroN: jeżeli to są duże ilości małych plików, to niestety przez wifi odczujesz sporą utratę prędkości. Zrób testowo przesył jednego dużego pliku o rozmiarze paru gigabajtów, następnie spróbuj z folderem zawierającym kilka tysięcy małych plików o takim samym sumarycznym rozmiarze.
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister @kwitnaca-wisnia:
Testowałem z dwóch komputerów na NASa jeden plik 8GB i leci ok 1MB/s, to samo pomiędzy tymi komputerami. Wygląda na to że to wina tego dziadostwa od UPC bo wygoglowałem że była jakaś aktualizacja softu i teraz jest kupa. Muszę w takim razie kupić jakiś dobry router.
  • Odpowiedz
#siecikomputerowe #tplink
Pytanko techniczne - jest sobie LAG lacp 3X10GBPS puszczony vlany tagowane do drugiego switcha.
Jak ustawić rstp? Włączać na portach które są LAGiem czy nie? Jak włączyłem to mi wszystko w------o w kosmos i się zastanawiam gdzie zrobiłem błąd.
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@Jarek_P tak mogę przez ssh. Mi się wydaje że antena się zwiesiła na aktualizacji bo cały czas mam przez www w statusie anteny w device że czeka na aktualizacje
  • Odpowiedz
@M4rcin: zaktualizuje ci go kontroler, spróbuj go ręcznie dodać tak jak pisałem, komenda brzmi (oczywiście IP musisz podać):

set-inform http://ip-of-controller:8080/inform

Ewentualnie, z tego samego poziomu możesz też załadować soft.
  • Odpowiedz