Jaki polecacie system tak ogólnie dla stabilności i szybkości po przesiadce z win7? Potrzebuje działające wine by odpalić takie rzeczy jak np. vmware vsphere client, winscp, authy, winauth i ogólnie biurowe (nie wiem jeszcze które apki nie posiadają wersji pod linuxa). Chodzi mi o to by w miare bezproblemowo linuxowe braki odpalać przez wine?

#linuxmint #mint #linux
Przestała mi działać klawiatura przy włączaniu linuxa.
Od zawsze jak włączalem Minta, to miałem ekran czarny gdzie do wyboru było normalne włączenie, albo jakieś memory test, więc klikałem enter i system normalnie działał.
Teraz klawiatura w ogóle nie reaguje, ani enter ani strzałki i nie mogę się dostać do systemu. Trzeba na nowo stawiać system?....

Jak podłączę dysk z windowsem to działa normalnie klawiatura
#linux #mint #linuxmint #komputery
https://www.gnu.org/software/findutils/manual/html_node/find_html/Regular-Expressions.html#Regular-Expressions

Elo linuxowe świry, mam do Was kilka pytanek :

Która ze składni wyrażeń regularnych jest najlepsza czy najpopularniejsza?
Należy do wszystkich programów stosować jedną czy do każdego inną (na przykład find)?
Po co jest ich aż tyle, z czego posix-extended i posix-egrep różnią się minimalnie (ryzyko pomyłek)?

#programowanie #informatyka #linux #unix #bash #programista15k #bash #mint
Ok udalo mi sie dojsc do tego wszystkiego. Odpalilem playonlinux, wzialem 'konfiguruj' i byla nieaktualna wersja wine. Dalem na ostatnia, 3.20 i zaczelo dzialac. Mam czcionki.
mirki, od jakiegoś czasu (po pewnej aktualizacji, już nie wiem której, bo często aktualizuje system) coś stało się ze zużyciem pamięci w #linux #mint . Mam 8GB RAM i 1Gb SWAP.

Aplikacje które mam uruchomione zużywają około 2.3gb RAM w tej chwili (według tego skryptu: https://raw.githubusercontent.com/pixelb/ps_mem/master/ps_mem.py ). Natomiast polecenie free -m pokazuje mi, że mam wolne 2141MB i dostępne 2210MB, użyte 2136MB, dzielone 3269MB i buf/cache 3629MB. Użycie cache oczywiście 100%...

Monitor
Nie wiedziałem że udev (/dev) jest także montowane w pamięci RAM


@lukasj: Musi być w unixach wszystko funkcjonuje jako pliki. No i trochę bez sensu żeby /dev znajdowało się np na dysku twardym ( ͡º ͜ʖ͡º)

Trochę minusem jest to, że nie rozwiązaliśmy problemu a jedynie go ominęliśmy i to jeszcze przez przypadek xD
Według mnie problem rozwiązany, nie wiem skąd ten bootchart się wziął, może go kiedyś zainstalowałem z ciekawości sprawdzić co to jest itd.


@lukasj: Raczej jest domyślnie w mincie ale nie mam 100% pewności bo nie sprawdzałem.
Mam pytanko dot. szyfrowania dysku w czasie instalacji #linux

Aktualnie posiadam #ubuntu i planuję zrobić formata z instalacją świeżego systemu. Rozważam użycie #ubuntu, #mint lub #manjaro. Chciałbym użyć defaultowego szyfrowania partycji systemowej w czasie instalacji. Jednakże nie wiem jakby wyglądał ewentualny backup zaszyfrowanych danych. W jaki sposób wygląda backup takich zaszyfrowanych danych: podaję hasło 'starego' roota i to wystarczy? Czy w ubuntu można mieć dostęp do szafrywanej partycji manjaro i
Mam minta cinamona, a widziałem że wyszła nowa wersja tessa. Jak zrobię aktualizację to trzeba wszystko ustawiać na nowo? Chodzi mi ogólnie o ustawienia systemowe, wielkość czcionek, kolor itd.. no i mam sterowniki nvidii i bumblebee. Będzie działać czy trzeba od nowa instalować?
#mint #linux
Padl mi linux i chciałem chociaż mieć dostęp do plików z dysku więc odpaliłem live cd. Wykryło mi ten dysk, ktory jest zaszyfrowany. Wpisalem haslo i mam normalnie do niego dostęp, ale nie do folderu root. Wpisalem komende" gksudo nemo" bo podobno przez to można wejść bez uprawnień gdzieś z tego co wyczytałem. No i rzeczywiście nie wywala juz bledu o braku uprawnień ale jak wchodze do folderu root to jest on
Nie mogę uruchomić kompa z linuxem mint. Caly czas włączał się normalnie a teraz po wpisaniu hasła wyskakuje:

busybox v.122.1 (ubuntu 1:1,22.0-15ubuntu1) built-in shell (ash) Enter help for a list of built in commands (initramfs)

Jestem dość zielony w linuxie bo mam po prostu darmowy system do przegladania internetu. Ale próbowalem wpisać komendę stąd i niestety nie pomogło.

Ktoś pomoże?

#linux #mint #linuxmint #komputery #kiciochpyta
@coolcooly22 sprawdź w /var/log/syslog albo messages i grzegrepuj po errorach, ewentualnie logi z x'ów, tam powinno coś byc. Jeśli masz taki komunikat z busyboxa to nie potrzebujesz live CD - wystarczy ci ten dostęp do terminala żeby zlokalizować problem. Polecam komendę less i wyszukiwanie przez /
Nie mogę uruchomić kompa z linuxem mint. Caly czas włączał się normalnie a teraz po wpisaniu hasła wyskakuje:

busybox v.122.1 (ubuntu 1:1,22.0-15ubuntu1) built-in shell (ash) Enter help for a list of built in commands (initramfs)


Jestem dość zielony w linuxie bo mam po prostu darmowy system do przegladania internetu. Ale próbowalem wpisać komendę stąd i niestety nie pomogło.

Ktoś pomoże?

#linux #mint #linuxmint #komputery #kiciochpyta
Mirki, zajarałem się ostatnio tematem #linux i #tiling, nie ukrywam są to moje pierwsze kroki z tym systemem.
Maszyna testowa: Thinkpad x220.

Na pierwszy ogień poszło Ubuntu 18.10, trochę pogrzebałem popatrzyłem ale odniosłem wrażenie, że trochę zamula.

Next - Mint 19 Cinnamon. Pierwsze wrażenia całkiem ok, przypomina trochę MacOS'a (#hackintosh kiedyś). Popatrzyłem, pobawiłem się ale czułem się przytłoczony wszystkimi pre-instalowanymi programami. Miałem wrażenie że jest tego po prostu za dużo. Spróbowałem
Użytkowałem przez pewien czas #ubuntu i chciałbym teraz w ostateczności przenieść się już na #linux i nie wiem który z tych trzech dystrybucji byłby lepszym wyborem. Głównie praca w social mediach + Adobe Photoshop (chociaż mógłbym edytować na laptopie, profesjonalnie się tym nie zajmuję, więc wystarczyłoby)
Myślałem nad: #mint, #manjaro i już oswojonym #ubuntu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@exyvL: Każdemu pasuje co innego. Tak jak wyżej - zainstaluj sobie te dystrybucje na VirtualBoxie i sprawdz sobie na spokojnie jak wyglądają ustawienia konfiguracyjne tych dystrybucji i generalnie funkcje/aplikacje jakie mają na start.
Zanim ja znalazłem Distro które mi najbardziej leży, to trochę się tego przewinęło ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ale wpierniczania #ram przez #windows (7) to nie pojmę
mialem tydzień temu podejście do #linux #mint xfce i z 16GB nie wychodziło powyżej 25%, a najczęściej siedziało w przedziale 15-20%

Windows teraz - 40-50%

w obu przypadkach Firefox włączony(te same dodatki), spotify, discord, signal, vera crypt
dashlane niby zajebisty manager haseł, ale 0,5GB ciągnie bez powodu, a czasem dobija ponad 1GB
Już się nawet nie starają by aplikacje były względnie "szczupłe", chociaż
@Kryspin013: uwielbiam takie dyskusje. Napiszę jedno, przyjdzie jakiś wykopek, powie, że napisałem coś innego i się z tym nie zgodzi dając jakąś śmieszną emotikonkę. Napisałem, że RAM jest po to, żeby go wykorzystywać, nic nie pisałem o #!$%@? napisanych programach. Jeśli chodzi o nieistotne dane - tak, po części tak jest. Generalnie dopóki jest dużo wolnej pamięci, nie opłaca się sprzątać obiektów często, bo jest to niewydajne. Poczytaj chociażby jak działa