Koledzy, od jakiś 15 lat używam nieprzerwanie #ubuntu. Ale powiem wam, że już mam go trochę dość a mało tego potrzebuję w życiu jakiejś zmiany. Co polecacie. Pod względem distro to wolałbym chyba małą zmianę. Myślałem o #debian ale widzę, że #mint ostatnimi laty stał się bardzo popularny. Do tego zupełnie nie wiem jakie środowisko graficzne wybrać. Nie wymagam wodotrysków. Ale bardzo zależy mi na
wpisy
Najnowsze
Archiwum
źródło: comment_omx7NdfzPFOMBmttpyspCaQwa9IYbOrq.jpg
PobierzCo wybrać
- kde 36.1% (22)
- gnome 24.6% (15)
- xfce 11.5% (7)
- mate 0% (0)
- lxde 11.5% (7)
- cinnamon 14.8% (9)
- budgie 1.6% (1)
- 2
@RychuWiertara: co to jest?
@szalony_baklazan: KDE, przesiadłem się po roku używania GNOME i różnica w komforcie używania zdecydowanie na plus
Mirki. W jaki sposób mogę wygenerować/wyświetlić/zapisać aktualnie używaną konfigurację xorg, jeśli jest ona dynamicznie tworzona na starcie?
Mam sterownik nvidii i wszystko działa dobrze z wyjątkiem tego, że żeby włączyć coolbits=4 (do zarządzania obrotami wentylatora) muszę wygenerować xorg.conf i tu się zaczyna problem. Nie, nie z samym wygenerowaniem, bo to normalnie mogę zrobić poleceniem nvidia-xconfig. Rzecz w tym, że drugi monitor mam podpięty pod HDMI na płycie głównej i tym drugim monitorem
Mam sterownik nvidii i wszystko działa dobrze z wyjątkiem tego, że żeby włączyć coolbits=4 (do zarządzania obrotami wentylatora) muszę wygenerować xorg.conf i tu się zaczyna problem. Nie, nie z samym wygenerowaniem, bo to normalnie mogę zrobić poleceniem nvidia-xconfig. Rzecz w tym, że drugi monitor mam podpięty pod HDMI na płycie głównej i tym drugim monitorem
@szczesc_borze: Hmm. A jak to wstawiłeś? Ja bym wyciął z wygenerowanego przez nvidia-xconfig configu całą sekcję, w której są te coolbits ustawiane i wstawił do pliku /etc/X11/xorg.conf.d/50-coolbits.conf, a resztę tego, co wygenerował tamten program, wywalił.
- 1
@TX2019: Zamotałem się tak bardzo głupio ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wiesz, że jednak miałeś rację? Skopiowałem sekcję z wygenerowanego xorga i rzeczywiście włączył te coolbitsy i mam drugi monitor :)
W każdy razie - dzięki Ci wielkie za pomoc - trafiłeś w sendo. (。◕‿‿◕。)
Wiesz, że jednak miałeś rację? Skopiowałem sekcję z wygenerowanego xorga i rzeczywiście włączył te coolbitsy i mam drugi monitor :)
W każdy razie - dzięki Ci wielkie za pomoc - trafiłeś w sendo. (。◕‿‿◕。)
konto usunięte via Android
- 0
- 2
Jestem pozytywnie zaskoczony jakością sterownika karty dźwiękowej na Linuxie. Na Windowsie instalowałem oficjalne stery ze strony Asusa dla Xonar Essence STX II i przy głośności 30/60 słychać już było szum z kolumn. Na Mintcie nie instalowałem nic ponad to, co było dostępne na starcie i nawet poziom głośności 60/60, nie powoduje jakichkolwiek szumów.
Co to za czary?( ಠ_ಠ)
#linux #mint
Co to za czary?( ಠ_ಠ)
#linux #mint
- 0
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 3
@Pippo: Mint jest oparty na Ubuntu. Zmień na coś porządnego :P
- 1
Na wstępnie zaznaczam, że jest to moje pierwsze podejście do Linuxa. Zainstalowałem Minta na trzecim dysku (1 - Windows, 2 - dane), utworzyłem partycje ESP, Root i Home i wskazałem boot loader na ten 3 dysk. Po instalacji widzę GRUBa z opcją wyboru systemów, a w UEFI w wyborze boota, widzę tylko ubuntu (nazwa dysku nr 1) oraz Windows Boot Manager. Oznacza to, że Linux ma w dupie, że chciałem mieć 2
Oznacza to, że Linux ma w dupie, że chciałem mieć 2 bootloadery na 2 odrębnych dyskach, a i tak wrzucił się na dysk z Windowsem? Mogę to jakoś ręcznie rozdzielić?
@protny0: Podmontuj obie partycje ESP i sprawdź.
@protny0:
Prawdopodobnie nie. GRUB wykrywa windowsowego bootloadera i dodaje go automatycznie do swojej listy. Co nie oznacza, że instalator Ubuntu na pewno niczego nie popsuł, tyle że takie same objawy miałbyś w obu tych przypadkach.
Oznacza to, że Linux ma w dupie, że chciałem mieć 2 bootloadery na 2 odrębnych dyskach, a i tak wrzucił się na dysk z Windowsem?
Prawdopodobnie nie. GRUB wykrywa windowsowego bootloadera i dodaje go automatycznie do swojej listy. Co nie oznacza, że instalator Ubuntu na pewno niczego nie popsuł, tyle że takie same objawy miałbyś w obu tych przypadkach.
Mogę to jakoś
konto usunięte via Android
- 0
@dancza2: archlinux
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 1
Komentarz usunięty przez autora
- 0
Cześć,
Linux Mint po uruchomieniu na laptooie z pendrive'a wyświetla się tylko na monitorze zewnetrzym. Ekran laptopa jest czarny.
W ustawieniach Linuxa oba monitory są włączone.
Czy
Linux Mint po uruchomieniu na laptooie z pendrive'a wyświetla się tylko na monitorze zewnetrzym. Ekran laptopa jest czarny.
W ustawieniach Linuxa oba monitory są włączone.
Czy
@wykolejonalokomotywa:
Linux Kernel 5? (sprawdzisz to przez
Podobno aktualizacja kernela może pomóc:
Linux Kernel 5? (sprawdzisz to przez
uname -a)Podobno aktualizacja kernela może pomóc:
@wykolejonalokomotywa: xrandr + arandr może pomóc :)
- 0
- 0
@Kryspin013: No tego nie wiem, staram się używać QT.
- 0
Czemu inne środowiska tego nie zaimplementowały w ten sam sposób?
@Kryspin013: Bo to Linux. Coś standardowego obsługuje bardzo dobrze, ale spróbuj coś mniej standardowego to niestety tragedia
- 0
- 0
@modzelem: VNC i Zerotier
- 1
- 1
@HadHod: Ja kminiłem coś takiego, żeby kupić 2w1 z windowsem i na tym zainstalować ubuntu
https://www.x-kom.pl/p/415688-tablet-10-lenovo-miix-320-10-z8350-2gb-64gb-win10-wifi-platynowy.html
https://www.x-kom.pl/p/343613-laptop-2-w-1-asus-transformer-t101ha-x5-z8350-4gb-128gb-win10-grey.html. Nie sprawdzałem dokładnie zgodności sprzętu ale to wydaje się być dobrym kierunkiem
https://www.x-kom.pl/p/415688-tablet-10-lenovo-miix-320-10-z8350-2gb-64gb-win10-wifi-platynowy.html
https://www.x-kom.pl/p/343613-laptop-2-w-1-asus-transformer-t101ha-x5-z8350-4gb-128gb-win10-grey.html. Nie sprawdzałem dokładnie zgodności sprzętu ale to wydaje się być dobrym kierunkiem
- 0
@bojesiewody: dziękuje mirku
- 0
@blamedrop: ;( to co w tej linijce u nnie oznacza x86. Moj pc? Myslakem ze wersja aplikacji
@coolcooly22: Tam nie ma "x86" jest "x86-64" czyli architektura 64-bitowa.
To jakiś stary PC? Sporo deweloperów najchętniej całkiem by porzuciło 32 bity :P
To jakiś stary PC? Sporo deweloperów najchętniej całkiem by porzuciło 32 bity :P
- 0
Pierwsza sprawa. Jak wygląda wsparcie WPS office na GNU/ #linux i jak ten pakiet biurowy radzi sobie z plikami #microsoft #office?
Druga sprawa czy M$ Office 2007 pójdzie mi na #wine? Bo Pani bardzo naciska na sprawny komputer, a przecież nie zainstaluje jej wirusa 10.
Trzecia sprawa. Macie jakieś distro #linux na lata co się nie popsuje? Ja obstawiam sprawdzony
Druga sprawa czy M$ Office 2007 pójdzie mi na #wine? Bo Pani bardzo naciska na sprawny komputer, a przecież nie zainstaluje jej wirusa 10.
Trzecia sprawa. Macie jakieś distro #linux na lata co się nie popsuje? Ja obstawiam sprawdzony
@pyroxar: mój teść przesiadł się z windy xp na lxde i przestał do mnie wydzwaniać po porady komputrowe
- 1
- 1
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@Godid1951:
1. Jak chcesz poznać podejście deklaratywnie do całego systemu to nixOS. Funkcjonalne, z wersjonowaniem, stan tworzony od nowa przy każdym boocie, wiele wersji systemu z możliwością robienia rollbacków w GRUBie, masz swój własny system ogarnięty tak dobrze jak serwery przez devopsów, infrastructure (cały configuration.nix trzymasz w gicie) as code i te sprawy ;)
2. Do tego jakiś tiling-manager jak i3 albo Xmonad jeśli dotychczas korzystałeś z okienek. I pisz własne pluginy
1. Jak chcesz poznać podejście deklaratywnie do całego systemu to nixOS. Funkcjonalne, z wersjonowaniem, stan tworzony od nowa przy każdym boocie, wiele wersji systemu z możliwością robienia rollbacków w GRUBie, masz swój własny system ogarnięty tak dobrze jak serwery przez devopsów, infrastructure (cały configuration.nix trzymasz w gicie) as code i te sprawy ;)
2. Do tego jakiś tiling-manager jak i3 albo Xmonad jeśli dotychczas korzystałeś z okienek. I pisz własne pluginy



















#mint #ubuntu #linux #virtualbox
źródło: comment_4oZPL6FOklOzGmfcUP6gFWwYXnNeiRgG.jpg
Pobierz