Koledzy, od jakiś 15 lat używam nieprzerwanie #ubuntu. Ale powiem wam, że już mam go trochę dość a mało tego potrzebuję w życiu jakiejś zmiany. Co polecacie. Pod względem distro to wolałbym chyba małą zmianę. Myślałem o #debian ale widzę, że #mint ostatnimi laty stał się bardzo popularny. Do tego zupełnie nie wiem jakie środowisko graficzne wybrać. Nie wymagam wodotrysków. Ale bardzo zależy mi na
szalony_baklazan - Koledzy, od jakiś 15 lat używam nieprzerwanie #ubuntu. Ale powiem ...

źródło: comment_omx7NdfzPFOMBmttpyspCaQwa9IYbOrq.jpg

Pobierz

Co wybrać

  • kde 36.1% (22)
  • gnome 24.6% (15)
  • xfce 11.5% (7)
  • mate 0% (0)
  • lxde 11.5% (7)
  • cinnamon 14.8% (9)
  • budgie 1.6% (1)

Oddanych głosów: 61

  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki. W jaki sposób mogę wygenerować/wyświetlić/zapisać aktualnie używaną konfigurację xorg, jeśli jest ona dynamicznie tworzona na starcie?
Mam sterownik nvidii i wszystko działa dobrze z wyjątkiem tego, że żeby włączyć coolbits=4 (do zarządzania obrotami wentylatora) muszę wygenerować xorg.conf i tu się zaczyna problem. Nie, nie z samym wygenerowaniem, bo to normalnie mogę zrobić poleceniem nvidia-xconfig. Rzecz w tym, że drugi monitor mam podpięty pod HDMI na płycie głównej i tym drugim monitorem
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@szczesc_borze: Hmm. A jak to wstawiłeś? Ja bym wyciął z wygenerowanego przez nvidia-xconfig configu całą sekcję, w której są te coolbits ustawiane i wstawił do pliku /etc/X11/xorg.conf.d/50-coolbits.conf, a resztę tego, co wygenerował tamten program, wywalił.
  • Odpowiedz
@TX2019: Zamotałem się tak bardzo głupio ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wiesz, że jednak miałeś rację? Skopiowałem sekcję z wygenerowanego xorga i rzeczywiście włączył te coolbitsy i mam drugi monitor :)

W każdy razie - dzięki Ci wielkie za pomoc - trafiłeś w sendo. ()
  • Odpowiedz
Jestem pozytywnie zaskoczony jakością sterownika karty dźwiękowej na Linuxie. Na Windowsie instalowałem oficjalne stery ze strony Asusa dla Xonar Essence STX II i przy głośności 30/60 słychać już było szum z kolumn. Na Mintcie nie instalowałem nic ponad to, co było dostępne na starcie i nawet poziom głośności 60/60, nie powoduje jakichkolwiek szumów.
Co to za czary?( _)
#linux #mint
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zacząłem się zastanawiać nad przerzuceniem z Ubuntu na Mint. Czy ktoś chciałby mnie odwieść od tego pomysłu? W jakich sprawach Mint nie dorasta Ubuntu do pięt?
W prawdzie używam Linuksów od dobrych 12 lat, ale niezmiennie myślę o sobie jako o niezaawansowanym użytkowniku.

#linux #ubuntu #mint
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Na wstępnie zaznaczam, że jest to moje pierwsze podejście do Linuxa. Zainstalowałem Minta na trzecim dysku (1 - Windows, 2 - dane), utworzyłem partycje ESP, Root i Home i wskazałem boot loader na ten 3 dysk. Po instalacji widzę GRUBa z opcją wyboru systemów, a w UEFI w wyborze boota, widzę tylko ubuntu (nazwa dysku nr 1) oraz Windows Boot Manager. Oznacza to, że Linux ma w dupie, że chciałem mieć 2
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Oznacza to, że Linux ma w dupie, że chciałem mieć 2 bootloadery na 2 odrębnych dyskach, a i tak wrzucił się na dysk z Windowsem? Mogę to jakoś ręcznie rozdzielić?


@protny0: Podmontuj obie partycje ESP i sprawdź.
  • Odpowiedz
@protny0:

Oznacza to, że Linux ma w dupie, że chciałem mieć 2 bootloadery na 2 odrębnych dyskach, a i tak wrzucił się na dysk z Windowsem?

Prawdopodobnie nie. GRUB wykrywa windowsowego bootloadera i dodaje go automatycznie do swojej listy. Co nie oznacza, że instalator Ubuntu na pewno niczego nie popsuł, tyle że takie same objawy miałbyś w obu tych przypadkach.

Mogę to jakoś
  • Odpowiedz
Mam #mint 18.3 z #xfce. Czasami znika lista sieci wifi w menadżerze. Z konsoli (nmcli c) są widoczne. Np. teraz jestem połączony z domową siecią, a menadżer pokazuje, że nie ma żadnych sieci i nie jestem połączony. W czym może być problem?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć,

Linux Mint po uruchomieniu na laptooie z pendrive'a wyświetla się tylko na monitorze zewnetrzym. Ekran laptopa jest czarny.

W ustawieniach Linuxa oba monitory są włączone.

Czy
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czemu inne środowiska tego nie zaimplementowały w ten sam sposób?


@Kryspin013: Bo to Linux. Coś standardowego obsługuje bardzo dobrze, ale spróbuj coś mniej standardowego to niestety tragedia
  • Odpowiedz
Nie mam chwilowo dostępu do maszyny a chciałbym coś sprawdzić.

Czy na mint w tym miejscu gdzie pobiera się programy przez kreator (nie konsola) jest TeamViewer?

#linux #mint #ubuntu.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mireczki, jaki #linux do starego laptopa (3GB RAM, Intel Pentium Dual Core T4400, 128GB SSD) dla totalnie nietechnicznej osoby? System posłuży w 99% do odpalenia przeglądarki (bankowość elektroniczna, Netflix, HBO Go). Myślałem nad Linux #mint z #xfce - czy to dobry kierunek?
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ryzy_Wuj: obojętnie, to nie system będzie problemem ale właśnie przeglądarka z nowoczesnym netem w którym każda strona odpala 200 skryptów i zjada 100 mega ramu na samo wyświetlenie strony z tekstem.
  • Odpowiedz
Może mi ktoś polecić jakieś #tablety z #linux (najlepiej oparte na #debian, np. #mint lub #ubuntu) ? Chodzi mi o to żeby była normalna przeglądarka a nie mobilna. Potrzebuję pracować z rozszerzeniami a w #chrome na mobilnej wersji one nie są dostępne.
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Witam Mirków, mam najnowszą wersje Linux Mint 19.2 Cinnamon. Jak próbuję zainstalować jakikolwiek pakiet przez menadżer oprogramowania to pod koniec wywala błąd "Nieudane działanie pakietu". Nie mogę kompletnie nic instalować ( ͡° ʖ̯ ͡°) jakieś porady?
#linux #mint #linuxmint
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam linux mint i nie mogę instalować programów w formacie appimage. Klikam właściwości i ustawiam, żeby było wykonywane jako program ale to już jest domyślnie zaznaczone i tak naprawdę nic nie daje.
Po klikaniu w ikonę kompletnie nic się nie dzieje. czemu tak?

#linux #mint #linuxmint
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pierwsza sprawa. Jak wygląda wsparcie WPS office na GNU/ #linux i jak ten pakiet biurowy radzi sobie z plikami #microsoft #office?

Druga sprawa czy M$ Office 2007 pójdzie mi na #wine? Bo Pani bardzo naciska na sprawny komputer, a przecież nie zainstaluje jej wirusa 10.

Trzecia sprawa. Macie jakieś distro #linux na lata co się nie popsuje? Ja obstawiam sprawdzony
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Godid1951:

1. Jak chcesz poznać podejście deklaratywnie do całego systemu to nixOS. Funkcjonalne, z wersjonowaniem, stan tworzony od nowa przy każdym boocie, wiele wersji systemu z możliwością robienia rollbacków w GRUBie, masz swój własny system ogarnięty tak dobrze jak serwery przez devopsów, infrastructure (cały configuration.nix trzymasz w gicie) as code i te sprawy ;)

2. Do tego jakiś tiling-manager jak i3 albo Xmonad jeśli dotychczas korzystałeś z okienek. I pisz własne pluginy
  • Odpowiedz