wpisy
Najnowsze
Archiwum
@Rudz1elec:
Debian nie używa innych bibliotek Nvidii.
Nigdy ich nie posiadał, sudo add-apt-rspository.
Debian nie używa innych bibliotek Nvidii.
Nigdy ich nie posiadał, sudo add-apt-rspository.
- 18
źródło: 124654304_p0
Pobierz- 0
- 0
Cześć, chcę pokopać trochę krypto moim sprzętem:
https://de.pcpartpicker.com/list/KTNQ7R
Na chwilę obecną korzystam z gamerhash ale zamierzam zmienić na Kryptex, ewentualnie postawić dedykowany Os dedykowany kopaniu krypto czyli hiveOS. Z tego co słyszałem to Linux potrafi zarobić ok 20% więcej na tym samym hardware'u niż windows.
Tak
https://de.pcpartpicker.com/list/KTNQ7R
Na chwilę obecną korzystam z gamerhash ale zamierzam zmienić na Kryptex, ewentualnie postawić dedykowany Os dedykowany kopaniu krypto czyli hiveOS. Z tego co słyszałem to Linux potrafi zarobić ok 20% więcej na tym samym hardware'u niż windows.
Tak
@awupiarz: my, przedstawiciele tagu hasztag kryptowaluty, cieszymy się że będziesz ponosił codziennie stratę i męczył swoją kartę wartą 10k pln żeby nasze sieci były bezpieczne
- 1
@rtp_diov pytałem się jej i dała mi zielone światło, ponadto aby jej to zrekompensować złożyłem wniosek o bon energetyczny + dodatek gazowy, no i jestem w kryzysie obecnie także ten... (Ona ma więcej forsy z emerytury swojej/renty syna niż ja jak pracowałem w Niemczech...)
- 0
#linux #mint #linuxmint
Mam laptopa z zainstalowanym Mintem - świeża instalacja, ale w losowych momentach, zwykle do 10 minut działania laptop łapie freeza i reaguje tylko na wyłącznik. Sprawdziłem RAM, zarówno fizycznie żonglując kośćmi w różnych konfiguracjach jak i memtestem. Wyjmowałem nawet kartę wifi. Może to sterownik? Ktoś wie jak w prosty sposób w-----ć sterownik wifi? Ale tak usunąć porządnie by nic po nim nie zostało?
Mam laptopa z zainstalowanym Mintem - świeża instalacja, ale w losowych momentach, zwykle do 10 minut działania laptop łapie freeza i reaguje tylko na wyłącznik. Sprawdziłem RAM, zarówno fizycznie żonglując kośćmi w różnych konfiguracjach jak i memtestem. Wyjmowałem nawet kartę wifi. Może to sterownik? Ktoś wie jak w prosty sposób w-----ć sterownik wifi? Ale tak usunąć porządnie by nic po nim nie zostało?
@L24D: logi jakieś? Journal? Używasz GUI? Jak tak to zmień na inne.
Może Inne jądro - downgrade
Czy live CD też lapie zwieche?
Inny os?
Może Inne jądro - downgrade
Czy live CD też lapie zwieche?
Inny os?
Probuje od wczoraj zainstalowac minta albo ubuntu na lapka lenovo g50-70. Wypalalem obrazy Rufusem i balenEtcherem i podczas juz instalacji systemu (kopiowanie plikow) wyskakują takie bledy jak na zdjeciu ponizej. Siedze nad tym caly dzien i nic nie moge wykminić. Mial ktos cos takiego kiedys albo wie co z tym zrobic?
#linux #ubuntu #mint #laptopy
#linux #ubuntu #mint #laptopy
źródło: 20240706_143412
Pobierz@HuLLaJNoGa: Masz z-----y pendrive.
- 1
@technocratus: w DD image to samo sie dzieje. Stawialbym faktycznie na pendrive bo probowalem 5 roznych obrazow i zawsze to samo sie dzieje
- 6
#linux #ubuntu
jestem pod wrażeniem jak Ubuntu jest genialnym systeme, w 2024 roku
Ostatnie Ubuntu jakie używałem to 18.04 i już wtedy szukałem innego distra (padło na xubuntu, potem Fedora z forkowanym gnome2)
GNome 3 był za ciężki na mój PC.
Dziś po 2 dniowych testach swierdzam że Ubuntu 24.04 jest conajmniej o 30% szybszy od #windows 11
jestem pod wrażeniem jak Ubuntu jest genialnym systeme, w 2024 roku
Ostatnie Ubuntu jakie używałem to 18.04 i już wtedy szukałem innego distra (padło na xubuntu, potem Fedora z forkowanym gnome2)
GNome 3 był za ciężki na mój PC.
Dziś po 2 dniowych testach swierdzam że Ubuntu 24.04 jest conajmniej o 30% szybszy od #windows 11
@roadtodeath: korzystanie windowsa w 2024 jest jak streamowanie swojej łazienki
@roadtodeath: Ma to znaczenie. Właśnie pokazałeś że nie masz pojęcia o czym piszesz :)
Typowy wykopek jest typowy.
Typowy wykopek jest typowy.
Halko, Mam przy PC dysk 1tb nvme na Linuxie, Idzie przerzucić cały systemowy szajs na penka 64gb, żeby wypróbować kilka nowych distro i nie pobierać wszystkiego od Nowa? Czy lepiej sobie potestować na maszynie wirtualnej?
#linux #windows10 #ubuntu #mint #fedora #systemyoperacyjne #pc #komputery #pytaniedoeksperta #informatyka #archlinux
#linux #windows10 #ubuntu #mint #fedora #systemyoperacyjne #pc #komputery #pytaniedoeksperta #informatyka #archlinux
@ChytrySiusiacz: zrób migawkę timeshiftem i wrzuc na pendrive. Wirtualka fajna ale sprzętowo nie będziesz wiedział czy bangla z podzespołami. Może wypróbuj wirtualnie, później spróbuj sprzętowo.
@ChytrySiusiacz zawsze dostaje opcja kupić za 80 PLN jakiś dysk SSD nawet Sata do takich zabaw i testów
@Wiskoler_double: Cinamon, mate jest wybrakowane w stosunku do Cinamona nie oferując nic w zamian (niby szybsze miało być).
konto usunięte via Wykop
- 1
@Wiskoler_double: MATE to już praktycznie martwy projekt
Chcę sobie przygotować #linux uruchamianego z poziomu USB.
Lepiej instalować czy lepiej zrobić dystrybucję live? Czy oba?
Chcę pendrive'a z systemem, który wepnę do portu, zdiagnozuję problem, zrobię backup ważnych plików, połączę się z internetem i ew zainstaluję nowy system. Będzie to uruchamiane na różnych komputerach.
Nadmienię,
Lepiej instalować czy lepiej zrobić dystrybucję live? Czy oba?
Chcę pendrive'a z systemem, który wepnę do portu, zdiagnozuję problem, zrobię backup ważnych plików, połączę się z internetem i ew zainstaluję nowy system. Będzie to uruchamiane na różnych komputerach.
Nadmienię,
Jak zainstalować Linuksa na pendrive?
- Live 69.6% (16)
- Normalnie postawić dystrybucję 30.4% (7)
- Jedno i drugie 0% (0)
@Adam_Konarski_z_Katowic: na live Ubuntu masz gparted, masz parę innych narzędzi do wstępnej diagnozy. Jest masa sterowników do wifi i lan - po zainstalowaniu już tego nie musi być.
@Adam_Konarski_z_Katowic: działa to tak, że po wgraniu bootloadera Ventoy, masz obok dużą partycję, na którą po prostu kopiujesz dowolne pliki ISO (przenosisz sam plik w dowolnym środowisku, nie potrzebujesz nic wgrywać). Dzięki temu możesz mieć np. 5 różnych linuxów na tym pendrive, i w każdej chwilie dokonać modyfikacji, np. dorzucić 6-sty, albo zamienić wersję.
Czy Rufus na to pozwala nie wiem, wcześniej też z niego korzystałem, ale Ventoy jest po
Czy Rufus na to pozwala nie wiem, wcześniej też z niego korzystałem, ale Ventoy jest po
#linux #mint
Potrzebuje pomocy.
Jakiś czas temu moje dziecko dorwało się do mojego lapka, nawciskał coś na łapu capau, walił ręka w klawisze no i od tego czasu system tragicznie chodzi, otwieram folder to minute muszę poczekać, film, czy dokument libre office to samo. Nie wiem jak to odkręcić bez formata, ma ktoś może jakiś pomysł?
Potrzebuje pomocy.
Jakiś czas temu moje dziecko dorwało się do mojego lapka, nawciskał coś na łapu capau, walił ręka w klawisze no i od tego czasu system tragicznie chodzi, otwieram folder to minute muszę poczekać, film, czy dokument libre office to samo. Nie wiem jak to odkręcić bez formata, ma ktoś może jakiś pomysł?
źródło: 1024px-Belt-clothing
Pobierz@magicznyKrzysztof: to bardziej wskazuje na coś mechanicznego. I bez testów trudno orzec co się dzieje. Przejrzyj logi czy dysk nie sypie błędami.
@JaNieGejJaPapiesz: pop os
konto usunięte via Wykop
- 4
@JaNieGejJaPapiesz: Nie są identyczne. Mint jest duo bardziej przyjazny.
Opcje które w Mint możesz wyklikac myszka w ustawieniach w Ubuntu masz dostępne tylko z konsoli.
Mint się różni od Ubuntu i jest dużo przyjaźnieszy od Ubuntu.
Instaluj Minta, bo nic przyjazniejszego w świecie Linuxa nie ma.
Opcje które w Mint możesz wyklikac myszka w ustawieniach w Ubuntu masz dostępne tylko z konsoli.
Mint się różni od Ubuntu i jest dużo przyjaźnieszy od Ubuntu.
Instaluj Minta, bo nic przyjazniejszego w świecie Linuxa nie ma.
@RabarbarDwurolexowy: A tutaj masz jeszcze dyskusję o tym, jak sprawić, aby Firefox używał okienka wyboru plików z KDE: https://askubuntu.com/questions/1100261/how-do-i-make-firefox-64-use-the-kde-file-selection-dialog. Może aktualne.
@RabarbarDwurolexowy: A jak nie chcesz robić nic, to podgląd miniaturek jest już zaimplementowany w GTK4, za x lat Firefox powinien przejść na GTK4. Zwykle takie rzeczy idą wolno.
Jak chcesz teraz to ta druga metoda z linku od @psiversum działa i łatwo ją włączyć. Na filmie jest objaśnione to samo.
Jak chcesz teraz to ta druga metoda z linku od @psiversum działa i łatwo ją włączyć. Na filmie jest objaśnione to samo.

- 1
@sin89 Zależy od środowiska graficznego, z jakiego korzystasz. A jeżeli aktualny skrót Ci nie będzie odpowiadał, to w chyba każdym środowisku można ustawić w własny
skrót, np. taki sam, jak pod Windowsem.
skrót, np. taki sam, jak pod Windowsem.
@sin89 z tego co znalazłem to Ctrl-Alt-D
Ale na 100% możesz to gdzieś w ustawieniach zmienić na cokolwiek innego, w swoim KDE mam dużo windowsowych skrótów poprzenoszonych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale na 100% możesz to gdzieś w ustawieniach zmienić na cokolwiek innego, w swoim KDE mam dużo windowsowych skrótów poprzenoszonych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jest sobie bardzo stary laptop uzywany przez starsza osobę na zasadzie wlacz - przegladarka z kilkoma stronami w autostarcie - czytanie informacji - wyłącz.
Laptop to Acer Extensa 5220 z 2008r. z zainstalowanym linuxem Mint.
Pojawił się taki problem, że zniknęła opcją w menadżerze zasilania że po naciśnięciu fizycznego przycisku zasilania komputer się wylacza(jest brak działania, wstrzymanie, ekran logowania). Stało się to samoistnie, być może po aktualizacji(włączone automatyczne). Niestety na tym laptopie system po
Laptop to Acer Extensa 5220 z 2008r. z zainstalowanym linuxem Mint.
Pojawił się taki problem, że zniknęła opcją w menadżerze zasilania że po naciśnięciu fizycznego przycisku zasilania komputer się wylacza(jest brak działania, wstrzymanie, ekran logowania). Stało się to samoistnie, być może po aktualizacji(włączone automatyczne). Niestety na tym laptopie system po
@cotozazycie: Za to odpowiada daemon acpid:
https://wiki.archlinux.org/title/acpid
Spróbuj zainstalować acpid, bo pewnie Ci odinstalowało.
apt install
https://wiki.archlinux.org/title/acpid
Spróbuj zainstalować acpid, bo pewnie Ci odinstalowało.
apt install
@cotozazycie: Sprawdź jakieś LiveCD, które wgrasz na USB i zobacz, czy tam działa. Jeżeli jest ten sam problem to komputer coś świruje i być może mu coś już pada.
Jeżeli na Live działać będzie za każdym razem to ja jedynie mogę zalecić reinstalacje, bo na Mincie się nie znam. Ale, ogólnie takie akcje były jednym z powodów mojej rezygnacji z dystrybucji na bazie Ubuntu. Po pewnym czasie mi się coś samo psuło.
Ewentualnie
Jeżeli na Live działać będzie za każdym razem to ja jedynie mogę zalecić reinstalacje, bo na Mincie się nie znam. Ale, ogólnie takie akcje były jednym z powodów mojej rezygnacji z dystrybucji na bazie Ubuntu. Po pewnym czasie mi się coś samo psuło.
Ewentualnie
- 0
@Kryspin013
to stary laptop z 2008r, i jest dla kogoś kto ma włączy komputer, przeglądnąć kilka stron internetowych, wylaczyc po ustawieniu wstrzymania komputer ponownie nie wstaje, zawiesza się. nie ma tam możliwości wyboru wyłączenia.
. brak
. wstrzymanie
. wybranie czynnosci
to stary laptop z 2008r, i jest dla kogoś kto ma włączy komputer, przeglądnąć kilka stron internetowych, wylaczyc po ustawieniu wstrzymania komputer ponownie nie wstaje, zawiesza się. nie ma tam możliwości wyboru wyłączenia.
. brak
. wstrzymanie
. wybranie czynnosci
@grzesiek_ze_stycznia: czyli s---------e tablice acpi xd
@bristolska_skala_uformowania_stolca: też kiedyś tak sobie mówiłem... nadal nie przepnę się na windowsa, za c---a :D
to była moja ostatnia przygoda z linuxem, już nigdy więcej z tym gownem nie chce mieć do czynienia
Typ wywala wbudowany w system sterownik bez elementarnej wiedzy i bez zabezpieczenia w postaci chociażby pendrive'a z obrazem. System nie może załadować sterownika i to wina systemu XDXDXD
- 0
- 2
@mccloud: jak ostatnio to np
-mtime 3 bym do tego find dorzucił, ogranicz do 3 dni itp
































#linux #mint #ubuntu #debian
@gargantel:
@sirpingus: teraz już tak, wcześniej tego nie było
( ͡° ͜ʖ ͡°)