Padl mi linux i chciałem chociaż mieć dostęp do plików z dysku więc odpaliłem live cd. Wykryło mi ten dysk, ktory jest zaszyfrowany. Wpisalem haslo i mam normalnie do niego dostęp, ale nie do folderu root. Wpisalem komende" gksudo nemo" bo podobno przez to można wejść bez uprawnień gdzieś z tego co wyczytałem. No i rzeczywiście nie wywala juz bledu o braku uprawnień ale jak wchodze do folderu root to jest on
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie mogę uruchomić kompa z linuxem mint. Caly czas włączał się normalnie a teraz po wpisaniu hasła wyskakuje:

busybox v.122.1 (ubuntu 1:1,22.0-15ubuntu1) built-in shell (ash) Enter help for a list of built in commands (initramfs)

Jestem dość zielony w linuxie bo mam po prostu darmowy system do przegladania internetu. Ale próbowalem wpisać komendę stąd i niestety nie pomogło.

Ktoś
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@coolcooly22 sprawdź w /var/log/syslog albo messages i grzegrepuj po errorach, ewentualnie logi z x'ów, tam powinno coś byc. Jeśli masz taki komunikat z busyboxa to nie potrzebujesz live CD - wystarczy ci ten dostęp do terminala żeby zlokalizować problem. Polecam komendę less i wyszukiwanie przez /
  • Odpowiedz
Nie mogę uruchomić kompa z linuxem mint. Caly czas włączał się normalnie a teraz po wpisaniu hasła wyskakuje:

busybox v.122.1 (ubuntu 1:1,22.0-15ubuntu1) built-in shell (ash) Enter help for a list of built in commands (initramfs)


Jestem dość zielony w linuxie bo mam po prostu darmowy system do przegladania internetu. Ale próbowalem wpisać komendę stąd i niestety nie pomogło.

Ktoś
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, zajarałem się ostatnio tematem #linux i #tiling, nie ukrywam są to moje pierwsze kroki z tym systemem.
Maszyna testowa: Thinkpad x220.

Na pierwszy ogień poszło Ubuntu 18.10, trochę pogrzebałem popatrzyłem ale odniosłem wrażenie, że trochę zamula.

Next - Mint 19 Cinnamon. Pierwsze wrażenia całkiem ok, przypomina trochę MacOS'a (#hackintosh kiedyś). Popatrzyłem, pobawiłem się ale czułem się przytłoczony wszystkimi pre-instalowanymi programami. Miałem wrażenie że jest tego po
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@jarj nie wierze ze nikt jeszcze nie polecil #manjaro. Tez duzo skakalem po dystrybucjach ale manjaro jest najlepsze imo. Polecam razem z deepin de, no ale w zakladce z pobieraniem masz tam rozne wersje, i3 tez jest
  • Odpowiedz
Użytkowałem przez pewien czas #ubuntu i chciałbym teraz w ostateczności przenieść się już na #linux i nie wiem który z tych trzech dystrybucji byłby lepszym wyborem. Głównie praca w social mediach + Adobe Photoshop (chociaż mógłbym edytować na laptopie, profesjonalnie się tym nie zajmuję, więc wystarczyłoby)
Myślałem nad: #mint, #manjaro i już oswojonym #ubuntu.
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@exyvL: ubuntu...
zaraz będą pisać, że manjaro jest najlepsze ale nie jest :D

AUR to nie wszystko. A z archa żadna poważna firma nie korzysta czego nie mogę powiedzieć o debianie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@exyvL: Każdemu pasuje co innego. Tak jak wyżej - zainstaluj sobie te dystrybucje na VirtualBoxie i sprawdz sobie na spokojnie jak wyglądają ustawienia konfiguracyjne tych dystrybucji i generalnie funkcje/aplikacje jakie mają na start.
Zanim ja znalazłem Distro które mi najbardziej leży, to trochę się tego przewinęło ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
ale wpierniczania #ram przez #windows (7) to nie pojmę
mialem tydzień temu podejście do #linux #mint xfce i z 16GB nie wychodziło powyżej 25%, a najczęściej siedziało w przedziale 15-20%

Windows teraz - 40-50%

w obu przypadkach Firefox włączony(te same dodatki), spotify, discord, signal, vera crypt
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@NAGI: @Gippo86: ale taka jest rola ramu. Jak zacznie Ci brakować pamięci to się sprzątnie bo to kosztuje mocy obliczeniowej. Po co Ci xx GB ramu jak chcesz mieć zużycie na poziomie 20%?
  • Odpowiedz
Mirki mam problem. Gra nie chodzi mi na linuxie.. a niby powinna. Lapka mam starego ale w miarę dobrego.. i7, 8gb ramu, gtx 660m. Na windowsie wszystko śmigało aż miło. Menu chodzi, wszystko niby ok ale jak załączę gre to się ładuje i ładuje.. pół godziny, godzinę i nic. Powyłączałem wszystkie mody i inne dodatki ale to niczego nie zmienia. Na windowsie z wszystkimi dodatkami ładowało się z 10-15 minut i gra
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@killer87: Generalnie gry na Linuksie ładują się szybciej niż na Windowsie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z tą grą są problemy, deploy jest nieogarnięty. Też mam z tym problem.

Daj treść pliku ~/.config/unity3d/Colossal Order/Cities_ Skylines/Player.log (w konsoli: cat '~/.config/unity3d/Colossal Order/Cities_ Skylines/Player.log', żeby nie klikać jak małpa :))
  • Odpowiedz
Zacząłem zabawę z Manjaro. Jaki mnie szok ogarnął widząc jaka jest różnica w oszczędniści baterii laptopa w stosunku do Win 10. Orientacyjnie ok 7h i jeszcze 10%.
Zasnatawiam się czy warto testować minta z cynamonem?
#linux #manjaro #mint #linuxmint
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

KDE. Brakuje mi okienka z podglądem kopiowania, prędkością i czasem. Kopiowałem plik 2gb na pena i było info, że się kopiuje, jakiś prosty pasek ale to nie to samo co w win10. Można coś zaradzić?
  • Odpowiedz
Odpaliłem live minta z usb, a idź pan w uj z tym ( ͡° ͜ʖ ͡°) Od razu problem, modem usb z kartą nju z pinem okazał się dla mnie problemem nie do przeskoczenia. Niby konfiguruję w network menagerze, najpierw wybieram mój modem (wykrywa go, pojawia się ikonka na pulpicie, ale w środku oczywiście exe, więc nic z tym nie zrobię), kraj, nie ma w domyślnych nju, ale
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mockingbird_: Przesiądziesz się na win10 bo nie będziesz miał wyjścia. Tak jak zawsze, wszyscy tylko narzekają i p------ą jaka to winda zła a koniec końców i tak z niej korzystają. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@JeyKay: Właśnie miałem zamiar i instalator zatrzymał się na formatowaniu dysku. Potrzeba jakiegoś sterownika. Skąd go wezmę, jak komp. ma 15 lat?
  • Odpowiedz
Chce się przesiąść z Windows 10 na #linux. Jaką dystrybucję polecacie pod moje wymagania:
- dystrybucja odpalana na laptopie,
- ogarnie dwie karty graficzne,
- jedyne do czego używam kompa poza internetem to obróbka zdjęć w Darktable,
- ogarnie dwa dyski, jeden ssd, jeden HDD.
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zglad_metalograficzny: ubuntu jest trochę bardziej grzebalny niż mint, z którego wywalone jest chyba wszystko, co zbędne, mint jest taki idiotoodporny. Ja tam z 10 lat siędzę na ubuntu, kilka razy zmieniałem kompy, przeżuciłem się na lapki i poza paroma problemami z wifi (ale to te 10 lat temu), to nie miałem żadnych jazd, a niektóre sprzęty śmigają nawet lepiej niż na windzie (np myszki, klawiatury i inne pierdy na usb).
  • Odpowiedz
Kupiłem sobie nową baterię do #laptop, jutro będę ją montował. Na starej baterii, pod kontrolą Windows 10, z jasnością ekranu ustawioną na minimum i z włączonym planem oszczędzania energii, w trybie samolotowym, przy pracy w Wordzie, baterii starcza na jakieś 4,5 godziny. Z włączonym wifi to starczyłoby baterii na jeden wykład, na dwa to już ciężko.

Zastanawiam się, czy na Linuksie zyskałbym coś w czasie pracy na baterii? Zastosowanie
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sylwke3100: @ognisty: Ja to wszystko wiem, chodziło o to, żeby to obejść, ale już sobie poradziłem

Pomogła komenda:
sudo ntfsfix /dev/sdxx
oraz
sudo ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sdxx /mnt/sdxx W miejsce X wpisujemy oznaczenie dysku
  • Odpowiedz
#linux #deepin #ubuntu #mint - Koledzy, jak to wygląda sterownikowo i ogólnie w praktyce jeżeli pingwin debianopochodny jest zainstalowany na lapciaku mającym 2 układy graficzne.. intela i radka? Wybieram jakoś która karta ma działać, czy sam wybiera w zależności od mocożerności tego co robię? Czy jak to w praktyce wygląda?
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gippo86: Sam wybierasz (w sensie komendę zrobiłem), a w Vulkan (jak aplikacja korzysta) to w interfejsie graficznym ustawiasz. W teorii Gnome ma opcję wybierania pod PPM, ale nie wiem - nie używam
  • Odpowiedz
Mirki spod znaku #linux #mint
Zanabyłem drogą kupna lapka Asus R542UQ z zainstalowanym czymś dziwnym zamiast systemu. Jako że milszy mi Mint niż to co tam było to przystąpiłem do orania dysku twardego. Pierwsza próba i poległem na niemożności zapisania GRUB jako programu startowego. Poczytałem trochę i okazało się że zamiast BIOS mam UEFI z opcją SECURE BOOT. No i tu zaczeły się schody. Wyłączyłem w tym nowym BIOSie
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kryspin013: No nie bardzo. Teraz przy wyłączonych SECURE BOOT sam zrobiłem w gparted wszystkie partycje linuxa. Pierwsza efi - 560 MB, druga swap 8 GB, trzecia ./ 40 GB i czwarta ./home reszta dysku. Partycje efi zrobiłem na FAT32 i oznaczyłem jako BOOT. Na razie instalator mieli mieli od ponad pół godziny.
  • Odpowiedz
@Gawith_Apricot: Wersja LiveCD może nie mieć pełnego języka, bo ich tam jest dziesiątki, tylko instalator jest spolszczony. Pełny język ściąga się po instalacji.

Ma problem z montowaniem NTFSów, gdy są z niepoprawnie zamkniętego Windowsa. Ale tak, to nie ma problemów.
  • Odpowiedz
@Gawith_Apricot: Windowsa nie da się przenieść na żaden inny system plików a linuxa najlepiej zainstalować na EXT4. Z windowsa będzie można za pomocą narzędzi typu Ext2fsd dostać na dysk linuxowy czego nie polecam bo może zepsuć system plików a Linux może bez problemu odczytywać i zapisywać dane na na NTFS windowsa lub tylko odczytywać jeśli jest włączone szybkie uruchamianie(oparte na hibernacji). Najlepiej byłoby jeślibyś miał drugi dysk w komputerze z
  • Odpowiedz
Miraski, jak zamontować czytnik kart sd w laptopku na #linux #mint? Widzi kartę, widzi jej rozmiar ale wciąż wywala "zamotowanie położenia nie jest możliwe". "Zamontuj" po prawym kliku nic nie robi.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach