@coolcooly22: zle zbudowales srodowisko do rozruchu systemu albo dopisales niewlasciwe opcje do kernela. dla pierwszej opcji uruchamiasz livecd i chrootujesz sie pod stary system (mnt /dev/sdXX /mnt && mount --bind /dev /mnt/dev && mount --bind /proc /mnt/proc && mount --bind /sys /mnt/sys && chroot /mnt), sprawdzasz jaki masz kernel pod chrootem (ls /lib/modules), przebudowujesz initramdisk pod najnowszy kernel jakiego uzywasz (dracut --force --hostonly --kver X.X.XX_X) i na koniec reinstalujesz kernel
  • Odpowiedz
Wie ktoś jak w #mint z poziomu konsoli komendą zrestartować ustawienia sterownika graficznego karty graficznej? Bo po zmianie z otwartoźródłowego na oficjalny, który był zalecany, po restarcie wysrało grafike, system odpala się tylko w trybie tekstowym i nie da się właczyć środowiska graficznego.
System był świeżo po instalacji, nawet kopii zapasowej nie zdążyłem zrobić (zresztą, bawie się póki co linuxem, nie jest to coś na co zbyt szybko przejdę przez
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Uzywam linux mint i ajk zasypiam i mam scren locked i nagle nacisne cos na klawiaturze bezprzewodowej to sie odzywa: bullet bullet, albo cos p------i lektor sztucznym glosem, w accesibilty wszystko odznaczone, akcja ma miejsce tylko jak jest zablokowany ekran i trzeba podac haslo i pojawiansie klawiatura, jak to gowno wylaczyc?
#linux
#mint #linuks @wytrzzeszcz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wytrzzeszcz: Rzecz w tym, ze to sie samo wlaczylo, albo przez jakisskrotklawiszowy i teraz niemoge znalezc jak to gowno wylaczyc, dziala tylko przy zablokowanym ekranie i jak wpsiuje haslo to mowi: bullet, bullet xD
  • Odpowiedz
dpkg-reconfigure gdm3 i zmień na inny
albo w zainsaluj zainstaluj gdm3

apt install gdm3
gdm3 to ten program wyświetlający okno logowania i może mieć własne ustawiania "dostępności" ale ma parę alternatyw jak np. 'lightdm'

@karygodnykartofel:
  • Odpowiedz
Siema siema, o tej porze każdy linuxa instalować może.


Pobrałem i wrzuciłem na pendrive minta 19.3 Xfce, żeby zainstalować go na starym lapku, ale ekran się rozrywa i flickeruje jak na filmiku. Dosłownie przed chwilą był na nim windows xp sp2 i nic takiego się nie działo, w biosie też spokój.
#linux #mint #komputery
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@abdonaty: ogólnie mint jak bardzo go chwalę jak fajny jest dla nowych to dla takich serio starszych kompów może zgrzytać bo jego obsługa hardware nie jest... no perfekcyjna.
Ze starszymi sprzętami z reguły bardzo fajnie działa debian / MX Linux czy właśnie takie lubuntu / xubuntu.
Albo arch bazowane dystro typu manjaro
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@matejss: z ciekawości. Jaka jest różnica pomiędzy Debianem a mintem względem starych sprzętów? Kernel jest kompatybilny, a stery to kwestia wgrania blobów dostawcy. Czy się mylę?
  • Odpowiedz
Miraski! Mam problem z linuxem Mint. Po jakimś czasie korzystania nagle klawiatura nie działa albo pisze cały czas wielkimi literami. Jak włączę capslock to wtedy są małe litery. Wszystko co kliknę otwiera się kilka razy. Uruchamiam ponownie i do jakiegoś czasu działa ok. Pomoże ktoś? #linux #mint #system #klawiatura
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fruczek: Spodkałem się z podonym bullshitem dwa razy. Raz mi się Fn sam wciskał na klawiaturze. Objawy miałem podobne ale bez capslocka. Drugi raz miałem bug w biosie laptopa i doczytałem, że aktualizacja biosu rozwiązuje problem.

Sprawdź może jeszcze czy jakbyś odpalił ubuntu z jakiegoś live cd czy tam problem też występuje.

Przy okazji jakie masz tam środowisko graficzne na tym mincie?
  • Odpowiedz
Miraski! Zainstalowałem Linux Mint. Dopiero zaczynam. Podczas instalacji przeoczyłem tworzenie osobnej partycji /home na prywatne pliki. Da się to wydzielić zrobić z pozycji systemu? #linux #mint #systemyoperacyjne
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hejka informatyczne mirki. Na starym macu (Aluminum Late 2008) postawiłem sobie linux mint. Wszystko śmiga idealnie i generalnie jestem mega zadowolony, poza jedną kwestią. Macbook co któreś włączenie "nie widzi baterii". W sensie nie ma na tasku ikony bateri, zamiast niej jest tylko zarządzanie podświetleniem. Oczywiście działa na tej baterii do momentu jak się rozładuje, ale oczywiście zrobi to nagle i poza diodowym wskaźnikiem nie ma jak sprawdzić jaki jest zapas energii.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Macbook co któreś włączenie "nie widzi baterii"


@mateopoznan: Nigdy nie intenersowało mnie jak działa linux ma macach ale po za udziwenieniami w nowych modelach wszystko raczej powinno działać idealnie. Nie masz przypadkiem czegoś ze sprzętem? Trochę podejrzane jest to, że system zachowuje się niedeterministycznie. Trzeba by wyłapać moment gdy bateria nie jest wykrywana, poszukać modułu odpowiedzialnego za baterię i popatrzeć w logach co np moduł zgłasza.
  • Odpowiedz
#linux #mint #kiciochpyta
Drodzy mircy, jaki zastępczy program do prostej obróbki plików graficznych z Corela na Linixa? Mam w tych plikach projekty wizytówek, naklejek i tym podobne a za grosz nie wiem czym to otworzyć żeby można było poprawić i wydrukować wg schematu tam zawartego.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wiskoler_double: jedyną opcję jaką znam, to w CorelDRAW zrobić eksport plików do .SVG i potem otwierać je i zmieniać w programie Inkscape na linuxie. Jak teraz widzę w necie, Inkscape potrafi nawet zrobić import .CDR, ale tego nigdy nie próbowałem.
  • Odpowiedz
Napisałem takie polecenie które znajduje wszystkie pliki w katalogu usr z łańcuchem "mod" w nazwie:
find /usr -type f -name “*mod*” | cat>ścieżka
Ale chce jeszcze wyświetlić foldery których nie udało się przejrzeć z powodu braku uprawnień. Ktoś wie jak to zrobić?
#linux #pytanie #ubuntu #mint
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Uszanowanie Szanownemu Gronu!

Chciałbym prosić o kilka wskazówek w kwestii rozpoczęcia przygody z #linux, oraz ogólnego podniesienia poziomu umiejętności.
Przyświeca mi cel rozpropagowania wśród znajomych idei, ze świat nie kończy się na łatwych i popularnych rozwiązaniach oferowanych przez wielkie koncerny. Dlatego wypadałoby mieć w garści argumenty ktorymi mógłbym podeprzeć swoje pomysły.

Zaczac od #ubuntu czy #mint
primemaster - Uszanowanie Szanownemu Gronu!

Chciałbym prosić o kilka wskazówek w kwe...

źródło: comment_1583263311qFDxlQRmJIFLBlxPyTbYnW.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam w domu jednego starego laptopa. Ma on małą rozdzielczość 1366x768 i ekran 15" 16:9, przez co wszystkie elementy interfejsu są duże, niektóre okna nie mieszczą się na ekranie itd. Da się jakoś w Ubuntu albo Mincie zmienić wielkość interfejsu, tak jak np w androidzie, aby przy takiej rozdzielczości wszystko było mniejsze itd?
#linux #pytanie #ubuntu #mint
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, nie jestem znawcą tematu #linux ale zainstalowałem sobie obok Windowsa Linuxa Mint.
Zainstalowałem niby GRUB 2, żeby miec bootloader, ale nie ma go w Linuxowym Menu aplikacji. Pomożecie?
#mint #grub2 #komputery
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linuxmint #linux #mint #blender
Mirki z linuxa i pochodnych, potrzebna pomoc w konfiguracji programu OpenShot Video Editor. Zainstalowałem program i działa, z tym nie ma problemu. Ale mam problem z próbą tworzenia animowanych napisów jako tytułu filmów. Program twierdzi że trzeba zainstalować Blender, co uczyniłem. Jest zainstalowany ale OpenShot twierdzi że mam wpisać ścieżke do Blendera. No to znalazłem coś w lokalizacji /usr/bin/blender -
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wiskoler_double: No tak, ale np w Blenderze możesz podać ścieżkę do zewnętrznego edytora grafiki, co bardzo fajnie działa i w tej ścieżce wpisałem po prostu krita i działa, Krita odpala się i importuje plik z Blendera jak kliknę Edit Externally w module do tworzenia textur. Oczywiście rozumiem, że tu może to tak nie działać, ale dziwne /:
  • Odpowiedz
Na początek z linuxem lepszy będzie Ubuntu czy Mint?
Chciałbym poznać inne środowisko i postawić drugi system równolegle do Windowsa, a jedyne co na początku będę chciał mieć to Visual Studio Code (dopiero się uczę) i jakąś przeglądarkę.
#linux #ankieta #ubuntu #mint

Co lepsze na star

  • Ubuntu 42.9% (36)
  • Mint 57.1% (48)

Oddanych głosów: 84

  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
To normalne że Nemo w mincie zamula na maksa ostro przy dużej ilości plików? Mam katalog że zdjęciami (ok 4k plików)
Na windowsie działa bez problemu ( ͡ ͜ʖ ͡)
#linux #mint
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#windows10 #linux #mint #pcmasterrace #film

Ludzie tak narzekacie na tego linuxa często, a jest on w wielu przypadkach lepszy niż windows . Szczególnie w prostym użytkowaniu.Na moim słabym lapku 4gb i3 gf710m miałem win10 dla Geforce Now, i Playstation Now. Ale od kiedy mam xboxa kompletnie win10 mi nie leży. Scalanie pliku mkv ~30gb z srt na win kilka godzin, na mint
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach