W sumie wkurzał mnie ten spam o dzikach, nie wiedziałem co o tym myśleć, więc zrobiłem to co zwykle – risercz.

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2018.5344

Najnowszy raport UE (2018 rok) uznaje, że żeby uzyskać stabilną sytuację przy ASF należy odstrzelić powyżej 67% populacji. Zaznacza też, że nie da się dokonać całkowitej eradykacji dzików (udało się to tylko na zamkniętych, ogrodzonych obszarach). Ponadto badania wykazały, że bez dostatecznego odstrzału dziki potrafią odnotować 77% przyrost populacji na rok.
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ercefet: dokładnie. Z tym że ja sobie nie muszę wyobrażać r---------u, bo u mnie zrobiły go w dzielnicy latem, rozryły niemal wszystko, zniszczyły mnóstwo roślin, trawników, porozwalały wszystko, co mogły, strat nie udało się do dzisiaj zlikwidować. Czegoś takiego nigdy nie było. Jak najbardziej strzelać!
  • Odpowiedz
Wyobraź sobie jaki to musi robić r--------l w ekosystemie


@Ercefet: To, że przyrost może być bardzo szybki nie znaczy, że będzie populacja rosnąć w nieskończoność. Po prostu populacja znacznie przetrzebiona szybko dąży do ponownego wypełnienia niszy. Udowodnione jest, że przy dużym odstrzale szybciej się mnożą. Do tego kiedy odstrzał jest mniejszy jest stosunkowo więcej dorosłych samców, które często zabijają warchlaki. W Niemczech zagęszczenie jest bliższe maksymalnemu i przy duuużo mniejszym odstrzale
  • Odpowiedz
Cała Polska solidarna z dzikami!
Dziś #katowice i #wroclaw, jutro #krakow, #szczecin, #bydgoszcz, #gdansk i #lublin a w weekend #torun i #poznan. #lodz w poniedziałek.
Koniecznie dołączcie do akcji! Chromy co nasze! Pokażmy Mireczki jaką mamy moc!

PS: Wciąż wysyłamy listy do premiera, są nas już
Bezsprzecznie - Cała Polska solidarna z dzikami! 
Dziś #Katowice i #Wrocław, jutro #...

źródło: comment_2cPnLMqnxtHihcRFLZKJWpIApbniPon8.jpg

Pobierz
  • 117
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie no co ty, w wiadomościach mówili, że dzików bronią tylko lewaki i eurokołchoz, to przecież wiaodmix, że trzeba strzelać, aż do ostatniej loszki xD nieważne, że w następnym roku przyjdą kolejne dziki zza granicy, no chyba, że BiZ postawi szlaban na wschodniej ścianie i ostatecznie rozwiąże kwestie dzika w bolzdze
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Znacie godne zaufania fundacje dla zwierząt? Takie które coś robią dla nich i wpłacane złotówki trafiają na ich pomoc, a nie na utrzymanie pracowników (wiadomo że coś tam musi iść na to). Jest tyle tego, że nie wiadomo gdzie i do kogo pieniądze trafią.

#zwierzeta #zwierzaczki #pomagajzwykopem #natura #przyroda #las #lesnictwo #psy #koty
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czejść!

Nowy rok = nowy FILM

Tym razem trochę o "moich" miejscach i trochę o tym co było i będzie
Niestety, nie wrzuciłem u siebie, bo omyłkowo dałem się uprzedzić : )
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Na głownej z przeszło 400 wykopami jest artykuł o uznanej za wymarłą pumie wschodniej.
Ani słowa o fakcie, że w ciągu tygodni z polskich lasów mają zniknąć dziki!
Pod pretekstem (nie z powodu) szerzącego się wirusa ASF myśliwi mają wybić nasze dziki.

Pomóżcie wykopać mądrą wypowiedź doktora Mysłajka, który rzeczowo wyjasnia rolę dzików w lasach i o co chodzi z tym wirusem.
- LINK do znaleziska
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach