Czas jest względny. Wiadomo dylatacja czasu z powodu masy lub prędkości. Bo był tu taki post na mirko, o tym że gwiazda poruszała się względem czarnej dziury w perycentrum z prędkością 8%c. Z tego by wynikało że w takim systemie planetarnym, o ile by istniał, czas płynął by wolniej o około 0,5% (względem nas). Zatem jak obliczyć czas absolutny ? Względem czego lub jakiego obiektu, skoro wszystkie są zawsze w ruchu, a
NajslabszyPingwinw_Stadzie - Czas jest względny. Wiadomo dylatacja czasu z powodu mas...

źródło: comment_1597266028PuqVSu9PlEPyyQhSqOrr7f.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zatem jak obliczyć czas absolutny


@Najslabszy_Pingwin_w_Stadzie: Nie ma takiego czegoś. Czas jest wymiarem względnym w stosunku do przestrzeni, w której "płynie". W jednym miejscu będzie płynął "szybciej", w innym "wolniej".

Wtedy z perspektywy mieszkańców takiego świata, reszta wszechświata wyglądałaby jakby poruszała się w zwolnionym
  • Odpowiedz
@thexDguy: Newton na podstawie biblii obliczył koniec świata na 2060 rok i uczył się hebrajskiego żeby lepiej ją zrozumieć i odszyfrować wszechświat. To że ktoś jest mądry to nie znaczy że nie może robić/mówić idiotycznych rzeczy.
  • Odpowiedz
#fizyka Mam pytanie, czy istnieje coś takiego jak soczewka potrafiąca skupiać fale radiowe? Z czego ją się robi?
  • 41
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie ogarniam fizyki chyba - pomóżcie!
Mam klimę z której cieknie jeśli wąż ze skroplinami ma chociaż minimalne przewyższenie, spada ponad 2 metry w dół a wystarczy że w jednym miejscu jest 5cm wyżej niż w poprzednim i się zatyka woda, z klimy cieknie, analogicznie jak włożę końcówkę do butelki - ta napełni się wodą i już wąż zapchany.
Robiłem eksperyment woda swoim ciężarem powinna powoli spływać mimo wszystko, nie rozumiem dlaczego się rura
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@kolotego przy samym klimatyzatorze musisz mieć dziwnie poprowadzone rury i tam jest syfon. Jeśli podnosisz rurę w drugim miejscu to robisz drugi syfon i zamykasz pomiędzy nimi poduszkę powietrzną - dlatego woda nie leci. To samo przy butelce - nie ma odpowietrzenia i ciśnienie w butelce nie pozwala wpłynąć wodzie

Sprawa druga - wszystko zależy od wilgotności powietrza. Im wyższa temperatura tym więcej wilgoci może się w niej znajdować (do wygooglania:
  • Odpowiedz
@JaglanKaszanu: wolę kwiatki podlewać, mnie przekonuje bąbel powietrza, nie wierzę że jeśli w rurce jest litr wody to nie wyleci z niej z tego powodu bo się ten litr po kropelce zbierał i zatkał bo gdyby więcej leciało to by przepchało;> tam w ogóle nie ma cisnienia wody tylko spad, ale nawet przy spadzie jeśli masz litr wody 2 metry wyżej to ta woda zrobi dużo aby przez weżyk wyleciec
  • Odpowiedz
Pierwszy eksperymentalny pomiar czasu tunelowania kwantowego.

Tunelowanie kwantowe nie zachodzi natychmiastowo. Stworzono eksperyment, w którym po raz pierwszy zmierzono czas tunelowania kwantowego atomów rubidu 87 (Rb87) przez barierę optyczną (stworzoną przy pomocy laserów) o grubości 1,3 μm (przeliczając na atomy w eksperymencie liczącą ok. 2500 atomów). Spośród ~8000 atomów schłodzonych niemal do zera absolutnego około 3% z nich udało się przejść na drugą stronę. Czas przejścia, dla najniższego możliwego stanu energetycznego, przy którym
Fake_R - Pierwszy eksperymentalny pomiar czasu tunelowania kwantowego.

Tunelowanie...

źródło: comment_1597223411l1ptL7PVH7GBsBZyV65mYy.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ANDRZ_J: być może ktoś uruchomił pompę i nie otworzył dopływu powietrza, przez co wewnątrz powstało niższe ciśnienie niż na zewnątrz i ciśnienie atmosferyczne zgniotło cysternę.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Po 1 roku w najlepszym #licbaza #matfiz w mieście 120k nic kompletnie nic nie pamiętam z przedmiotów z których będę musiał zdawać rozszerzoną maturę :///.
To jest normalne czy jestem debilem i czas zacząć się przykładać siedząc nad tym paręnaście godzin dziennie ..
Oceny końcowe to 3 z matmy i 4 z fizy.
#matura #matematyka #matma #fiza #fizyka
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@AnonimoweMirkoWyznania: tak to jest że na najlepszych uczelniach i w najlepszych szkołach wcale się dobrze nie nauczysz.

Prestiż szkoły wynika stąd, że idą tam dobrzy uczniowie. Sami się uczą. Nauczyciele mogą odpuścić.
Potem ci uczniowie mają dobre wyniki i np. wygrywają olimpiady.

A potem kolejni dobrzy uczniowie tam przychodzą, bo wiedzą, że uczniowie z tej szkoły osiągają sukcesy. I tak to
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania Oceny nie są tutaj wyznaczikiem - są subiektywne i nie ma jak ich porównać między szkołami. Wydaje się, że obiektywnym wskaźnikiem czy jesteś przygotowany czy nie, a jak tak to na ile jest wynik z próbnej matury. Zarówno próbne matury jak i matury z poprzednich lat możesz sobie ściągnąć i wykonywać zadania obejmujące program, który już przerobiłeś - powinno Ci to dać jasny wynik co już masz opanowane, a co
  • Odpowiedz
@cieliczka: Super post, często nad tym się zastanawiałem, i na moje pytania czasem nawet eksperci nie potrafili odp. np czy jesteśmy na obrzeżach ramiona, jesteśmy w środku.

Choć ciut nieprawdziwe, bo przecież nawet sama droga mleczna jest widoczna gołym okiem, tylko że jest rozmyta i rozumiem informacja jest prawdziwa, bo tylko gwiazdy, które można wyodrębnić, pewnie z całym tym ramieniem, to nie koło, a trochę większa elipsa z tego by
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@meetom: dla porównania - najbliższa nam galaktyka Andromedy leży 2,52 miliona lat świetlnych od Drogi Mlecznej:) Czyli 154 razy dalej niż najdalsza widzialna gołym okiem gwiazda ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mój mózg zawsze się gotuje jak zaczynam myśleć o tym jacy jesteśmy malutcy i co się kryje w innych układach planetarnych:)
  • Odpowiedz