Wpis z mikrobloga

Pierwszy eksperymentalny pomiar czasu tunelowania kwantowego.

Tunelowanie kwantowe nie zachodzi natychmiastowo. Stworzono eksperyment, w którym po raz pierwszy zmierzono czas tunelowania kwantowego atomów rubidu 87 (Rb87) przez barierę optyczną (stworzoną przy pomocy laserów) o grubości 1,3 μm (przeliczając na atomy w eksperymencie liczącą ok. 2500 atomów). Spośród ~8000 atomów schłodzonych niemal do zera absolutnego około 3% z nich udało się przejść na drugą stronę. Czas przejścia, dla najniższego możliwego stanu energetycznego, przy którym możliwa jest jeszcze obserwacja efektu tunelowania kwantowego, wyniósł 0,6 ms.

Publikacja w Nature: https://www.nature.com/articles/s41586-020-2490-7?proof=t

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow #mikroreklama
Fake_R - Pierwszy eksperymentalny pomiar czasu tunelowania kwantowego.

Tunelowanie...

źródło: comment_1597223411l1ptL7PVH7GBsBZyV65mYy.jpg

Pobierz
  • 20
@gleorn: Wydaje się, że tak. Autorzy twierdzą nawet, że ich rezultaty są niezgodne z wcześniejszymi sugestiami jakoby proces ten występował natychmiastowo. Zobacz co napisano w artykule:

This is, to our knowledge, the first direct measurement of the time that massive particles spend in a barrier region, and successfully implements the Larmor clock thought experiment. For a range of incident velocities, we can observe both the time spent in the barrier and
Wynik jest ciekawy, ale czas jest mierzony przez pomiar zmiany spinu cząstek przez pole magnetyczne bariery więc czy nie jest to specyficzny przypadek? Tzn. bariera oddziałuje z cząstkami i sam fakt wykonania tego pomiaru powoduje, że otrzymujemy taki wynik?
@RHBK: Przecież tunelowanie to nic innego jak specyficzny sposób interakcji cząstki z innymi cząstkami. Tutaj wykazano tylko, że da się zmierzyć czas tej interakcji przy pomocy pomiaru spinu. Wcześniejsze eksperymenty wykorzystujące inne metody pomiaru czasu wykazywały, że tunelowanie zachodzi natychmiastowo.

If an ensemble of polarized spin-½ particles impinges on a barrier, localizing a magnetic field in the barrier region alone will cause the spins to precess only while the particles are
@Fake_R: No właśnie - zmierzyli raczej coś co możnaby nazwać czasem interakcji paczki falowej z barierą, a nie bezpośrednio czas tunelowania. Do tego dotyczy to kondensatu BE z tysięcy atomów. Wcześniejsze eksperymenty, np. https://www.nature.com/articles/s41586-019-1028-3 starały się mierzyć czas bardziej bezpośrednimi metodami w dużo prostszych układach. Za słaby jednak jestem, żeby to głębiej analizować:)
@RHBK: Nie mnie też oceniać, który wynik eksperymentu odbierać jako poprawny. Z tego co wyczytałem, będą rozszerzać ten eksperyment i głębiej jeszcze analizować. Zobaczymy co z tego wyjdzie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)