Wpis z mikrobloga

@cieliczka: Super post, często nad tym się zastanawiałem, i na moje pytania czasem nawet eksperci nie potrafili odp. np czy jesteśmy na obrzeżach ramiona, jesteśmy w środku.

Choć ciut nieprawdziwe, bo przecież nawet sama droga mleczna jest widoczna gołym okiem, tylko że jest rozmyta i rozumiem informacja jest prawdziwa, bo tylko gwiazdy, które można wyodrębnić, pewnie z całym tym ramieniem, to nie koło, a trochę większa elipsa z tego by wyszła.
  • Odpowiedz
@cieliczka: @miszczu90: Kurcze, byłem przekonany, że po prostu zdecydowana większość gwiazd, które widzimy na nocnym niebie jest z naszej Drogi Mlecznej, ale nie wszystkie. Jakże się myliłem...
BTW - tutaj też ciekawy artykuł na ten temat: https://astrobob.areavoices.com/2010/10/02/how-to-see-the-farthest-thing-you-can-see/

The farthest star we can see with our naked eye is V762 Cas in Cassiopeia at 16,308 light-years away


oraz

Every star you see in the sky on a clear night belongs to
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@meetom: dla porównania - najbliższa nam galaktyka Andromedy leży 2,52 miliona lat świetlnych od Drogi Mlecznej:) Czyli 154 razy dalej niż najdalsza widzialna gołym okiem gwiazda ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mój mózg zawsze się gotuje jak zaczynam myśleć o tym jacy jesteśmy malutcy i co się kryje w innych układach planetarnych:)
  • Odpowiedz