Wpis z mikrobloga

Nie ogarniam fizyki chyba - pomóżcie!
Mam klimę z której cieknie jeśli wąż ze skroplinami ma chociaż minimalne przewyższenie, spada ponad 2 metry w dół a wystarczy że w jednym miejscu jest 5cm wyżej niż w poprzednim i się zatyka woda, z klimy cieknie, analogicznie jak włożę końcówkę do butelki - ta napełni się wodą i już wąż zapchany.
Robiłem eksperyment woda swoim ciężarem powinna powoli spływać mimo wszystko, nie rozumiem dlaczego się rura zatyka całkowicie - dopiero jak rurkę wyjmę z butelki z wody to wylatuje z litr wody...

Druga sprawa - dlaczego klimatyzacja potrafi zrobić litr wody w godzinę z powietrza z pokoju 15m2 ??? całe mieszkanie 35m2
Jakim cudem potrafi z jednego dnia uzbierać się ponad 5 litrów wody? To gdyby nie klima to bym miał te 5 litrów dziennie wody w pomieszczeniu? Trochę nie ogarniam bo oczywiście wiem, że efekt skraplania to norma i powietrze z zewnątrz z wilgocią wchodzi, ale żeby tyle litrów dziennie? czasem dochodzi do 10 litrów... jakim cudem? Wina polskiego klimatu czy na sacharze też bym produkował wiele litrów wody dziennie?

Jeszcze jedna sprawa i nikt z serwisu nie potrafi tego ogarnąć - jak klima działa bardzo bardzo słabo czyli w pomieszczeniu jest np. 24 stopnie a jest ustawione na 24 i lekki powiew jest ustawienie na moc minimalna to zaczyna śmierdzieć octem...
I do wyboru są dwie opcje - jakiś grzyb/drobnoustroje w klimie - a to jest akurat bzdura bo tak śmierdziało w godzinę po zamontowaniu NOWEJ i ciągle jest czyszczona wysuszana więc nie ma takiej możliwości
albo czynnik się ulatnia i ma taki zapach? tylko że ulatnia się już dość długo bo klima długo działa i jakoś nie ma wpływu na działanie - tzn chłodzi tak samo, jakby był wyciek to chyba po latach pracy by trzeba było uzupełniać tak?

#klimatyzacja #fizyka #jaktoogarnac
  • 13
  • Odpowiedz
@kolotego: Woda może płynąć pod gore. Ale trzeba się zastanowić co to znaczy, że rura się zapycha? Syf na zgięciach rury, zwłaszcza tych do góry osadza się jak w meandrach rzeki, bo rurą nie płynie idealnie czysta woda.
  • Odpowiedz
@r4do5: jak nie płynie czysta? - z klimy idzie idealnie czysta, rurkę właśnie wymieniłem jest nówka czysta i ma idealny spadek!!! a wystarczy 4 metry dalej włożyć ją do wody i przestaje woda leciec rura się zapełnia aż z klimatyzacji zacznie cieknąć bo woda ze skroplin tam się wylewa

jak woda pod górę może płynąć? zasysa się jakoś? to rurka 2cm
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kolotego: Pewnie po stronie klimatyzacji nie ma przepływu powietrza, więc powstaje ciśnienie i rozszczelnienie. Pozwól na łagodny spływ wodzie.
A to nie powietrze na zewnątrz ma wysoką wilgotność?
  • Odpowiedz
@andale: skropliny spływają luźno bo mogą wypływać więc wchodzi powietrze, nie ma podciśnienia, wkładam butelkę do wody do góry nogami i mimo że jest podciśnienie to ta woda potrafi powoli spływać...
no powietrze w domu widocznie ma, ale żeby aż taką? po dniu pracy 8h mam prawie pełną 10 litrową konewkę!
  • Odpowiedz
@drWind: śmierdzi tylko jak działa na wolnych obrotach jak tak nie ustawię to przez miesiące nigdy nic nie śmierdzi, po czyszczeniu bez związku, wali octem centralnie tylko wtedy i pierwszy raz zaczęło jak testowałem tryby pierwszego dnia po włączeniu nowego czystego sprzętu więc z pewnością nie wina jakiegoś syfu w klimie z resztą dbam o to bardzo, dodatkowe filtry mam nawet, ciągle czyszczę + są tryby autmatycznego czyszczenia, suszenia po
  • Odpowiedz
  • 1
@kolotego przy samym klimatyzatorze musisz mieć dziwnie poprowadzone rury i tam jest syfon. Jeśli podnosisz rurę w drugim miejscu to robisz drugi syfon i zamykasz pomiędzy nimi poduszkę powietrzną - dlatego woda nie leci. To samo przy butelce - nie ma odpowietrzenia i ciśnienie w butelce nie pozwala wpłynąć wodzie

Sprawa druga - wszystko zależy od wilgotności powietrza. Im wyższa temperatura tym więcej wilgoci może się w niej znajdować (do wygooglania:
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kolotego: dziwne zapachy to ogólnie #!$%@? temat, ale jakiś zapach z samego urządzenia może się ulatniać, który na szybkich obrotach może być bardziej rozmyty, warto je rozebrać i zobaczyć.
A do skroplin masz pompkę?
  • Odpowiedz
@drWind: nie mam pompki, kwiatki podlewam konewką 9 litrów ale to jest chore jak szybko się zapełnia, myślałem że to będzie długi czas... muszę zrobić jakieś zabezpieczenie konewki wężykiem do odprowadzania nadmiaru... a i wężyk od klimy musi być nad konewką bo jak wodą zacznie przykrywać wężyk to się instalacja zatyka, chore
  • Odpowiedz
@kolotego: Zakładając, że masz 2.6m wysokości w pokoju to z 15m2 robi się kubatura 39m3 a to jest 39000 litrów powietrza o średniej wilgotności 50-65%. Zasada działania klimatyzacji to między innymi pozbycie się wody z powietrza poprzez skroplenie jej na skraplaczu (wymiennik ciepła) a następnie pozbycie się tych skroplin na zewnątrz rurką.

Wracając do tej wody. Wg kalkulatora bezwzględnej wilgotności przy temperaturze 30.5 stopnia i wilgotności względnej wynoszącej 55,5% w 1m3 czyli w 1000 litrach powietrza w pokoju znajduje się 17.26g wody.
Kubatura Twojego pokoju wynosi 39m3 czyli 39x17.26 to daje 673,14g wody (prawie 0.7 litra) tylko w tej chwili.
Szczelinami w drzwiach i oknach stale napływa gorące, wilgotne powietrze za sprawą cyrkulacji powietrza (grawitacyjnej) dlatego klimatyzacja ciągle ma co robić i w skali doby uzbiera się pare litrów tej
  • Odpowiedz
@JaglanKaszanu: wolę kwiatki podlewać, mnie przekonuje bąbel powietrza, nie wierzę że jeśli w rurce jest litr wody to nie wyleci z niej z tego powodu bo się ten litr po kropelce zbierał i zatkał bo gdyby więcej leciało to by przepchało;> tam w ogóle nie ma cisnienia wody tylko spad, ale nawet przy spadzie jeśli masz litr wody 2 metry wyżej to ta woda zrobi dużo aby przez weżyk wyleciec
  • Odpowiedz