Witam was w kolejnym wpisie. Ostatnio omówiliśmy sobie, że zarobki 5000zł netto(na rękę) to ok. 7000zł brutto, a pracodawca ponosi koszt w wysokości 8500zł.
Porozmawialiśmy też o minimalnej, która w tym roku wynosi 3010zł brutto tj. 2370 zł netto(na rękę), a łączny koszt pracodawcy ma wynosić 3600 zł.

Dzisiaj pytanie otwarte do was. A mianowicie w 2023r. minimalna krajowa ma wynosić 3490 zł od początku stycznia, a od lipca 2023r. 3600 zł.

Podniesienie minimalnej o 20% w przyszłym roku spowoduje:

  • więcej zwolnień / redukcje etatów 70.1% (155)
  • firmy będą zmuszone dawać podwyżki 16.3% (36)
  • ciężko powiedzieć co będzie (komentarz) 13.6% (30)

Oddanych głosów: 221

  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@umcumcumcbejbe: wszystko zależy na jaki termin płatności się umawialeś, jeśli udało Ci się umówić na termin 7/15 dni to powinieneś dać radę się wyrobić.
Przy tej metodzie kasowej masz taki plus że przynajmniej vatu nie musisz zapłacić od razu
  • Odpowiedz
Od 1 Listopada wynajmuję garaż/warsztat znajomemu. Podpisaliśmy umowę na 1 rok z możliwością wypowiedzenia obustronnego 1msc. Kwota 100pln/1 msc . Chciałbym legalnie zgłosić to do urzędu skarbowego i odprowadzać podatek. Czy trzeba to od razu zgłaszać, czy dopiero na koniec roku jako któryś z Pit-u? Mam wizytę w US za 8 dni dlatego orientacyjnie pytam, jaka jest procedura.

#urzadskarbowy #wynajem #przedsiebiorczosc #firma #warsztat
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@runnerrunner: Przy takiej kwocie można gotówką do ręki płacić i nie zgłaszać nigdzie. Nie zdziwię się ze przez swoją "uczciwość" dodasz sobie tylko problemów, bo np. urząd uzna że 100zł to cena nierynkowa i zrobi ci kontrolę.
  • Odpowiedz
@Herm1t: Ja mam wątpliwości, bo podmiot zwolniony z vat powinien wystawić fakturę bez vat, a nie z vat zwolnionym.
Zwolnienie podmiotowe i zwolnienie przedmiotowe to są różne kategorie ekonomiczne.
  • Odpowiedz
Mirki, czy mogę wrzucić w koszty zakup procesora, jeżeli prowadzę działalność niezwiązaną z IT?

Wydaje mi się, że skoro używam komputera w celach zarobkowych, to czemu nie.
Nie wiem co na to US jeśli nie kupuję całego zestawu komputerowego, tylko pojedyncze części?

#jdg #firma #b2b
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Znajomy będzie otwierał burgery rzemieślnicze we Wrocławiu i mozna to poprowadzić w dwóch opcjach: tanie i dobre burgery typu studenckiego albo wszystko naturalne bez konserwantów, wyrabiane na miejscu.

Jaka cena za takiego burgera byłaby najlepsza? Tak żeby było wiadomo że to lepsza jakość i można było kogoś zaprosić bez obaw
#firma #wroclaw #jedzenie71
ewolucja_myszowatych - Znajomy będzie otwierał burgery rzemieślnicze we Wrocławiu i m...

źródło: comment_1667314473K5WO1nmOmopiKg5lLL0Udp.jpg

Pobierz

Ankieta

  • 42,90 zł 29.6% (1605)
  • 72,90 zł 3.6% (196)
  • 96,90 zł 66.7% (3615)

Oddanych głosów: 5416

  • 117
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ewolucja_myszowatych: Jeszcze kilka tipów z mojej strony:
- Kolega musi mieć brodę + tatuaże
- Burger ma mieć małą średnicę, ale za to być wysoki żeby nie można go było do ryja wsadzić
- Obowiązkowo czarne rękawiczki lateksowe

Za każdą z tych rzeczy można doliczyć +10 PLN do rachunku.
  • Odpowiedz
#biuro #firma #meble #wnetrza

Mirasy robie pomieszczenie biurowe w firmie i szukam biurek i wygodnych foteli. Biurka najlepiej narożne, schodzace sie do siebie, by zaoszczedzic troche miejsca. Ktoś poleca jakieś modele biurek? O fotleach to mysle, ze marcusy z ikei beda najlepsze.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

No Mirki, sytuacja weryfikuje postanowienia/plany.
Zmieniłem lokal na mniejszy i tańszy w utrzymaniu ale to nic nie zmieni bo koszt energii elektrycznej skoczył prawie 5 krotnie.
Przyszloroczny ZUS, wzrost kosztów wszystkiego sprawia, ze p------e ten interes.
Oczywiście jeden wyższy koszt to nie wszystko ale czara się przelała od tych państwowych dobroci ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A jakie
Pan_Slon - No Mirki, sytuacja weryfikuje postanowienia/plany.
Zmieniłem lokal na mnie...

źródło: comment_1667303955phYjLQoqWX2CAB4IiZyyLb.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach