Czy dobrze rozumiem, że sterownik PID będzie elastycznie sterował mocą grzałki elektrycznej w zależności od zapotrzebowania w odróżnieniu od zwykłego termostatu, który działa tylko na zasadzie załącz/wyłącz?

Buduję piec do pizzy i zastanawiam się w jaki sposób wysterować jedną, mocną grzałkę elektryczną aby utrzymywała temperaturę możliwie blisko zadanej.

#elektronika #elektronikadiy #elektryka
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Dar_Q: kup regulator PI, albo ustaw D w PID na zero to będziesz miał całkiem dobrą regulację (zerowy błąd w nieskończenie długim czasie). Często jest też autotuning w PIDach, który niemal zawsze będzie lepszy niż termostat.
  • Odpowiedz
sterownik PID będzie elastycznie sterował mocą grzałki elektrycznej


@Dar_Q: to stwierdzenie jest trochę na wyrost, bo sam pid to trochę mało w sensie ukladowym. Da się połączyć pid ze sterownikiem pwm i mosfetem (i odpowiednim ukladem zasilania) i będzie działało jak piszesz włączając i wyłączając grzałkę tysiące razy na sekundę, da się połączyć z triakiem z wykrywaniem przejscia przez zero i regulacja będzie kilkadziesiąt razy na sekundę ze sterowaniem grupowym,
  • Odpowiedz
@olinek_okraglinek: Raczej coś zdecydowanie bardziej wyrafinowanego, zwykłe przekaźniki nie mają w sobie tylu elementów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie znam się na takich starociach, może jakiś przekaźnik nadzorczy stosowany w elektroenergetyce?
  • Odpowiedz
@olinek_okraglinek: w standardową obudowę od przekaźnika (MT6?) jest wstawiona jakaś elektronika. Być może też przekaźnik, ale czasowy? Tam w środku masz też przekaźnik, tylko mniejszy i coś co wygląda na zasilacz oraz akumulatorek. Może to był przekaźnik z pamięcią stanu?

Takie rzeczy bywały robione zwykle na zamówienie, w małych seriach, do automatyki przemysłowej.
  • Odpowiedz
Mirki czy w tym kraju na miejscu można w końcu dostać podstawowe narzędzie pomiarowe fal elektromagnetycznych zamiast g.nego smartfona i apki tj Raspberry Pi "detektor elektromagnetycznych" tak aby wysyłał w czasie wykrycia dane na mail lub dzienne? to takie trudne i musi kosztować kosmiczną kasę.. zwykły detektor tego nie spełnia..

jeżeli się nie da w PL tego nabyć -moze macie jakies namiary na kogoś kto sprzedaje to robi, to czy da się zwiększyć
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czemu nie miernik częstotliwości? Radary pracują w pasmie GHz. Jaki smartfon ma ci to ogarnąć, a przy tym dane przecież powinny być co najmniej wiarygodne. Jeśli masz problem, powiadom PIR. Mierzenie pola elektromagnetycznego w całym spektrum jest życzeniem kuriozalnym. Nie wiem jakie potrzebne są wartości, by skasować ci dysk z kilometra, ale z pewnością takie coś usmażyłoby cię błyskawicznie.
  • Odpowiedz
Cześć, mam dom na wsi (wybudowany w 50 roku, z bala). dom jest niezaizolowany, w wakacje skończyłem remont.
zakładałem, że nie będę domu odwiedzał zimą, więc planowałem spuszczać wodę z rur oraz je przedmuchiwać i zamykać na 4 spusty na okres grudzień - marzec.

Oczywiście życie zweryfikowało plany i będę tam się pojawiał też weekendami w okresie zimowym. W domku mam piec akumulacyjny opalany drewnem oraz matę grzewczą podłogową w łazience. Rury wod-kan
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sanek_ploza: no tak, są jeszcze tańsze i dłuższe to naprawdę mega efektywne bo grzeje tylko trochę jak temp spada niebezpiecznie, zużycie śladowe właściwie, daj znac jak sie zdecydujesz i zainstalujesz bo opalać dom to chore, już lepiej folią owinąć aby ciepło nie uciekało. I nie żartuje, znajomy tak zrobił i REWELACJA po prostu zakupił folie ogrodniczą taką grubszą i postawił sobie drewniane słupki jakby jebitne tarasy wokół domu i zrobił
  • Odpowiedz
nie znam sie, ale rury sie po to izoluje aby bez grzania nie zamarzala woda.


@brakloginuf: to jest dobre na nieduży mróz i na płynącą wodę. W sytuacji OPa żadna realna izolacja nic nie da. To mniej więcej tak, jakbyś chciał wystawić na dwór słoik z gorącą wodą i liczył, że ona nie wystygnie. W gołym słoiku wystygnie w 15 minut, jak słoik owiniesz kocem, to będzie stygła godzinę, ale
  • Odpowiedz
Mam dom jednorodzinny, ale z dwoma niezależnymi mieszkaniami. Ze względów historycznych mam dwa osobne liczniki gazu i trzy liczniki energii elektrycznej. Zastanawiam się czy nie przerobić tego wszystkiego tak, by był jeden wspólny licznik gazu i prądu na dom, a ewentualne rozliczenia wewnętrzne podlicznikami. Czy nie będzie wygodniej niż z 5 różnymi umowami.

Czy inaczej zakombinować?

#remontujzwykopem #budujzwykopem #elektryka #ogrzewanie #gaz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dlaczego w Ameryce elektryka w domu u odbiorcy energii jest błędnie zrobiona?

W Europie:
L1 - brązowy
L2 - czarny
L3 - szary
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mireczki od #komputery #elektronika #elektryka #urzadzajzwykopem i nie wiem kto jeszcze mógłby pomóc

mam problem z gniazdkami elektrycznymi.
mam ja sobie centralny punkt "teletechniczno-medialny":
router, dekoder, tv, raspberry, jakieś audio, jakieś drugie raspberry, mibox i jakieś inne syfy.
oczywiście większość urządzeń ma te straszne zasilacze, które wystają poza "światło gniazdka", więc 1/3 gniazdek jest nieużywalna.
s.....e - Mireczki od #komputery #elektronika #elektryka #urzadzajzwykopem i nie wiem...

źródło: comment_16686095378K9K7rruLTJXgGuVs7wL1o.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MickM: w sumie to sprytne
@Pshemeck: no właśnie nie wiem jak ma to pozwalać na wpięcie większej liczby urządzeń, skoro ja mam zupełnie odwrotny problem :D a listwą całkiem spoko
@L3gion: no chyba nie... Albo pokaż mi taką.
@s---k: no właśnie nie widziałem takich nigdy, a ten problem męczy mnie od jakiegoś czasu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Krunhy: Jak walną w jakiś spory trafolec np. 25 MVA czy 100 MVA, to tak na szybko tego nie obejdą. A jak ma się pecha, to oberwie też transformator rezerwowy, który pewnie stoi obok za ścianą - i wtedy jest spory problem ¯\_(ツ)_/¯
Jak walną w jakiś trafolec typu 63 kVA gdzieś na wsi, to teoretycznie jest to kwestia dni na dostarczenie nowego trafo, a w międzyczasie są w stanie
  • Odpowiedz
Witam, aktualnie potrzebuje jak najszybciej ogarnac sepa (elektryk) czy ktos moze zdawal online egzaminy? z tego co widze jest masakrycznie duzo takich stron i cholera wie co jest legit, a co nie. moze ktos slyszal o kursyzawodowe.pl za wszelka pomoc dziekuje
#sep #elektryka #elektronika #praca
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

A w jaki czas mozna zrobic egzamin?


@Kowalim: najkrótszy kursoegzamin, jaki widziałem, trwał wszystkiego może z 5 godzin.

Przy okazji czy egzaminatorzy nie gnoja innych


@Kowalim: gnoją i wręcz rozkoszują się tym, by ci wykazać jak bardzo mało wiesz bądź jak bardzo nic nie wiesz. Po czym "w drodze wyjątku" zaliczają egzamin jako zdany i jest to proces całkowicie i kompletnie niezależny od tego, czy faktycznie nic nie
  • Odpowiedz
@Jarek_P: bardzo ciekawa wypowiedź, ale co się dziwić, porównując egzamin który pisałem po szkole zawodowej w OKE (ELE.02) a egzamin sepowski, to większość pytań była taka sama, moze co niektóre trudniejsze. A od innych elektryków i starszych znajomych co zdawali pare lat temu na sepa stacjonarnie to tam podobno gnoili i szukali pytania na które nie znasz odpowiedzi, aby cie oblać, najwidoczniej teraz wszędzie mają w------e tak jak i w
  • Odpowiedz
Mam pytanie do Mirków i Mirabelek ogarniających Home Assistanta.
Czy po połączeniu go z licznikiwm.elekteycznym np : MEW-01 mogę generować jakieś raporty do pobrania w których będzie historia poboru, chwilowe makmyalne zużycie itd
Jest do tego jakiś dodatek? Albo może ktoś podpowie czego mam szukać żeby samemu dojść do tego jak to ogarnac.
I pytanie drugie to czy jest jakaś dobra, ale tańsza alternatywa od MEW-01? Potrzebuje tylko ogólnie pomiaru zużycia oraz
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mentari: kilkukrotnie mi pomógł w odnalezieniu przewodu. Małe tanie i bardzo dobre ustrojstwo. Dobrze by było gdyby przewód był pod napięciem i żebyś nie dotykał końcówką ściany tylko w delikatnym odstępie w odstępie poruszał fazerem w poprzek możliwej linii przebiegu kabla.
Jak na tą cenę sprawdza się idealnie
  • Odpowiedz
Jak byście zrobili podświetlenie schodów, żeby stopnie rozświetlały się stopniowo (nomen omen) i kolejno z góry na dół, lub z dołu do góry?

Oczywiście chyba arduino by trzeba było, tylko że bezpośrednio podłączyć się nie da - trzeba jakieś przekaźniki PWM czy coś, żeby był efekt rozświetlania. Ewentualnie może jakieś przekaźniki, które sterować coraz szybszymi impulsami?

I są jakieś przystawki do arduino zwiększające ilość złączy?

Pewnie
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

trzeba jakieś przekaźniki PWM czy coś

@7160: Ja tam bym to ogarnął na odcinkach taśm z diodami ws2812 i esp8266. Kup gotowca.
  • Odpowiedz
@7160: Podałem już rozwiązanie, Taśmy na diodach ws2812 i esp8266 - masz wszystko za jednym razem. Nie dość że sterujesz wszystkimi diodami z osobna tylko jednym pinem mikrokontrolera, możesz ustawić dowolny kolor dla dowolnej diody, masz przy okazji wifi więc możesz se zintegrować z czymkolwiek. Do całego tego projektu wystarczy ESP-01, 1 pin GPIO do diod, 2 piny GPIO do czujek ruchu po obu stronach schodów, zasilacz 5V. Reszta to
  • Odpowiedz